AKTUALNOŚCI


    KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2008/2009

DLA NAUCZYCIELI

DLA RODZICÓW

            ARCHIWUM 2006/2007                                                                                                                                                    ARCHIWUM 2007/2008


 

                              

 

 

NAGRODY DLA NAJLEPSZYCH W KONKURSACH PRZEDMIOTOWYCH

W poniedziałek 8 czerwca 2008 r. w Urzędzie Miejskim w Turku odbyło się podsumowanie konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów organizowanych przez doradcę metodycznego ODN w Koninie panią Elżbietą Frasunkiewicz. Najlepszym wręczono nagrody ufundowane przez burmistrza p. Zdzisława Czaplę. Od kilku lat ODN w Koninie organizuje konkursy przedmiotowe. W maju tego roku odbyły się: VIII edycja konkursu czytania ze zrozumieniem dla uczniów klas trzecich (etap międzypowiatowy) – finalistką z naszej szkoły została Agata Wąsikowska (kl.3d) – opiekun p. Hanna Baran;III edycja konkursu z przyrody dla uczniów klas szóstych (etap międzyszkolny) – laureatką została Marta Pokojowa (kl. 6a) – opiekun p. Krystyna Morek;III edycja konkursu z j. polskiego dla uczniów klas szóstych w zakresie ortografii i gramatyki (etap międzyszkolny) – laureatką została Marta Pokojowa (kl. 6a) – opiekun p. Ewa Pawlak; III edycja konkursu z biologii dla gimnazjalistów (etap międzypowiatowy).Pani Elżbieta Frasunkiewicz podziękowała laureatom i opiekunom za udział w konkursach. Gratulacje złożył także burmistrz Czapla, wręczając nagrody i życząc dalszych sukcesów.


„KACZOREK FLOREK” WYRÓŻNIONY NA „DZIATWIE”

Kilka miesięcy przygotowań, próby, występy w eliminacjach, dopracowanie wszystkich szczegółów – wreszcie nominacja do udziału w najbardziej prestiżowym przedsięwzięciu w Polsce 30. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych „Dziatwa” w Łodzi. Teatr „Szpilka” występował w Łodzi już po raz trzeci – było to zawsze dla zespołu wspaniałe doświadczenie, ale przede wszystkim nauka. „Dziatwa”, która trwa cztery dni, to nie tylko konkurs i oglądanie spektakli, ale także wiele atrakcji: warsztaty teatralne i plastyczne dla dzieci i instruktorów, spotkania z ciekawymi ludźmi, barwny korowód wszystkich uczestników ulicą Piotrkowską. Opowieść o dzielnym – choć nie zawsze grzecznym – kaczorku, który pokonuje złą lisicę i ratuje przyjaciół przed nieszczęściem – przyniosła zespołowi wyróżnienie (pieniężną nagrodę w wysokości 700 zł). Budujące dla zespołu jest również to, że w gazetce festiwalowej zamieszczono pochlebną recenzję, napisano m.in. Aktorzy teatru „Szpilka” poruszają się na scenie z dużą swobodą. Ich ruchy są pełne naturalności i rozmachu – wyglądają jakby zupełnie nie mieli tremy. Scena to ich królestwo, w którym czują się wyśmienicie. Kto tylko występował w teatrze wie, że trzeba trochę odwagi i wiary w siebie by przełamać tremę. Aktorom teatru „Szpilka” udało się to doskonale”. W spektaklu wystąpili: Aleksandra Andrzejak, Sylwia Antoniak, Adrianna Bartosik, Paulina Bukowiecka, Marta Cytrowska, Aleksandra Janas, Adrianna Joachimowska, Jakub Kałużny, Karolina Kałużna, Natalia Modrzejewska, Andrzej Opłatek, Adrianna Piekarska, Marta Pokojowa, Karina Strzelińska, Mateusz Ulański (kaczorek Florek) i Zuzanna Wyrwa (lisica).


ZIELONA SZKOŁA 2009 – WŁADYSŁAWOWO / CHŁAPOWO

W dniach od 18 do 22.05.2009r.  uczniowie klas: 2d i 3a oraz jeden uczeń kl. 2b, przebywali na zielonej szkole we Władysławowie. Grupa liczyła 32 osoby. Miejscem zakwaterowania był Ośrodek Wypoczynkowym „Dalia” w Chłapowie koło Władysławowa.  Opiekunami uczniów byli : p. Aleksandra Antczak, p. Malwina Zielińska i p. Grażyna Sujewicz. Program zielonej szkoły obejmował zwiedzanie Władysławowa, Gdańska, Gdyni, Sopotu i Jastrzębiej Góry oraz innych nadmorskich miejscowości.  Dla wielu dzieci było to pierwsze spotkanie z morzem. Wielkim przeżyciem była wspinaczka na ruchome wydmy, rejs statkiem po Bałtyku, zwiedzanie Akwarium Morskiego w Gdyni , spacer po molo w Sopocie, a także przejażdżka melexem na ruchome wydmy Słowińskim Parkiem  Narodowym i wizyta w Pracowni Bursztynu. Nasi uczniowie bliżej zapoznali się z florą i fauną terenów nadmorskich .  Grupa nie tylko zdobywała wiadomości i umiejętności objęte programem nauczania, ale również miała czas na relaks : gry i zabawy, ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz dyskotekę. Dzieci poznały także legendy  związane ze zwiedzanymi miejscami, wypełniały karty pracy, malowały piękne ilustracje. Pobyt na zielonej szkole zmienił spojrzenie dzieci na otaczające je środowisko, a przeżyte wrażenia i doznania sprzyjały pracy twórczej, rozwijały wyobraźnię i wzbogaciły słownictwo.

G. Sujewicz
 


DZIEŃ EUROPEJSKI

11 maja 2009 r.  w naszej szkole świętowaliśmy 5 rocznicę wstąpienia  Polski do Unii Europejskiej. Uczniowie wraz z wychowawcami  przygotowali prezentacje  wylosowanych przez siebie państw wspólnoty. Każda klasa w swojej izbie lekcyjnej starała się w barwny sposób przedstawić charakterystyczne cechy państwa, sławne postacie, zabytki, typowe potrawy itp. Przygotowania do zmagań konkursowych przyczyniły się do integracji zespołów klasowych, uczyły odpowiedzialności za podjęte zadania.

Najlepiej zaprezentowały się klasy:

I miejsce 6b i 6d,

II miejsce 5a i 4d

III miejsce 6a i 5d

                                                                                                    
    B. Jaworska


ŻEBY ZDROWYM BYĆ I MIEĆ PIĘKNY UŚMIECH

Dnia 08.05.2009 r. uczniowie klas I – III uczestniczyli w apelu „ŻEBY ZDROWYM BYĆ I MIEĆ PIĘKNY UŚMIECH”, który został przygotowany przez uczniów klasy II a pod opieką pani Iwony Łuczak. Dekorację wykonała pani Grażyna Sujewicz. Celem apelu było podsumowanie wiadomości i umiejętności uczniów zdobytych podczas realizacji dwóch projektów zdrowotno - edukacyjnych. W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia w naszej szkole realizowano projekt edukacyjny „Żyjemy zdrowo - wiemy, co jemy”, oraz  równorzędnie realizowano program   „ Radosny uśmiech, radosna przyszłoś”,  których nadrzędnym celem było:

- uświadomienie dzieciom zagrożeń płynących z niewłaściwego odżywiania oraz zachęcenie ich do zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych i prowadzenia zdrowego stylu życia,

- stwarzanie nawyków racjonalnego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej i świadomego wyboru,

- uświadomienie potrzeby dbania o własne zdrowie (higiena jamy ustnej, właściwe odżywianie, higiena całego ciała, aktywny tryb życia).

Cykl zajęć  praktycznych i teoretycznych, których koordynatorami byli wychowawcy klas, został podsumowany również konkursami plastycznymi. Były to:

1.            Konkurs plastyczny dla klas I pod hasłem Jemy zdrowo i kolorowo - wykonanie plakatów promujących zdrową żywność (zgodnie z ustalonym regulaminem).

2.            Konkurs dla uczniów klas III pod hasłem „Mini-książka kucharska” – zgodnie               z przyjętym regulaminem. W każdym z konkursów należało uwzględnić taki dzienny jadłospis, deser , itp. (inwencja uczestnika konkursu), który będzie zdrowy dla  naszego organizmu.

I. Łuczak

 


KOT W BUTACH

Dnia 29 kwietnia 2009 r. uczniowie kl. 2a, 2d oraz 3a uczestniczyli w przedstawieniu charytatywnym p.t. „Kot w butach” w wykonaniu naszych sąsiadów - uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Młodzi aktorzy zachwycili wszystkich nie tylko ciekawą interpretacją znanej bajki, ale również muzyczną oprawą i tańcem.

                                                                        G. Sujewicz


 „HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY NASZEGO MIASTA”

27 kwietnia 2009 r. odbył się finał konkursu czytelniczo – historycznego, do którego uczniowie przygotowywali się już od dłuższego czasu. W konkursie zorganizowanym już po raz trzeci przez naszą Szkołę wzięli udział przedstawiciele szkół podstawowych miasta i gminy Turek.

Celem organizowanego konkursu jest zainteresowanie uczniów historią naszej miejscowości i jej najbliższej okolicy. Uczestnicy zmagając się z poszczególnymi konkurencjami wykazali się dużą wiedzą dotyczącą historii Turku. Uczniów oceniała komisja konkursowa w składzie:

Przewodniczący:  p. Bartosz Stachowiak – dyrektor Muzeum Rzemiosła Tkackiego  

Członkowie:  Ewa Kiwak(dyrektor Publicznej Biblioteki Pedagogicznej) Emilia Kaźmierczak (bibliotekarka Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej)

I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Żukach (Piotr Brylewski, Klaudia Olek, Kamila Witczak) Opiekun: Violetta Kowalczyk

II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 w Turku (Alicja Buchelt, Jacek Jastrzębski, Adrianna Piekarska) Opiekun: Bożena Mielczarek

III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 5 w Turku (Natalia Wojdziak, Weronika Chrzuszcz, Daniel Walczak) Opiekun: Agnieszka Putiatycka – Łopata.

 Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki, a laureaci nagrody książkowe. Ponadto podczas konkursu wystąpił szkolny chór, pod opieką p. Izebeli Ochoty, a uczestnicy mogli również obejrzeć prezentację multimedialną dotyczącą jednego z najważniejszych zabytków naszego miasta Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania konkursu w naszej szkole.

E. Nowak


KONCERT SZKOŁY MUZYCZNEJ

Dnia 27 kwietnia 2009 r. naszą szkołę odwiedzili nauczyciele i wychowankowie Szkoły Muzycznej w Turku. Dzieci z wielką uwagą słuchały utworów w wykonaniu swoich rówieśników. Była to także okazja do zaznajomienia się z dźwiękami różnych instrumentów  muzycznych.

G. Sujewicz


ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Tradycyjnie, jak co roku, nasza szkolna biblioteka włączyła się w światowe obchody Dnia Książki. Tego dnia przygotowano dla wszystkich czytelników wiele atrakcji. Zorganizowano w bibliotece okolicznościową wystawkę, poświęconą książce i czytaniu, która cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony uczniów, jak i nauczycieli oraz rodziców. Natomiast 23 kwietnia w bibliotece szkolnej, która na co dzień jest miejscem cichym i spokojnym, było przez cały dzień tłumnie i głośno. Tego dnia odwiedziło nas ponad stu uczniów i nauczycieli, a bibliotekarki przygotowały dla swoich czytelników szereg atrakcji. Niemalże wszyscy odwiedzający składali życzenia książce z okazji jej święta na specjalnie przygotowanych planszach, za co otrzymywali zakładki do książek i cukierki. Ponadto wśród uczniów, którzy wypożyczyli tego dnia książkę rozlosowano nagrody książkowe. Szczęście uśmiechnęło się do dwojga uczniów: Jakuba Fernówki z kl. I a oraz Agaty Ratajczyk z kl. VI c, którzy otrzymali  książki, ufundowane przez bibliotekę szkolną.  Był to naprawdę wyjątkowy dzień w naszej bibliotece. Dziękujemy wszystkim za odwiedziny, życzenia i miłe słowa jednocześnie przypominając, że biblioteka i książki czekają codziennie na swych czytelników i zapraszają do korzystania ze wszystkich zbiorów.

E. Nowak, A. Antczak


KONKURS WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ

Dnia 23 kwietnia  w SP nr.4 w Turku odbył się Miejski Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej. Drużyna z naszej szkoły w składzie: Adrianna Piekarska, Marta Pokojowa i Aleksandra Janas zajęła II miejsce. Uczennice wykazały się  bardzo dobrą znajomością: zabytków, flagi i położenia na mapie państw  unii oraz znajomością  historii. Gratuluję.
 

B. Jaworska


LEKCJA SZTUKI W MUZEUM RZEMIOSŁA TKACKIEGO W TURKU

W dniach od 23 kwietnia do 5 maja klasy 4-6 miały możliwość zwiedzania wystawy w Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku. Klasy podczas swojej lekcji sztuki wraz z  nauczycielką  p. Aldoną Piwońską oglądały  wystawę  pt. „Lalki Arlekina w podróży”. Dzieci mogły zobaczyć a także dotknąć i poanimować , różnego typu lalki, kukiełki i marionetki. Wyjścia do muzeum odbywały się w związku z Międzynarodowym Konkursem Plastycznym „Moja przygoda w muzeum”.

A.    Piekarska


DZIEŃ ZIEMI

W dniu 22 kwietnia 2009r w naszej szkole klasy 1-111 obchodziły Dzień Ziemi. Z tej okazji klasa IIIc i lIc pod kierunkiem pani K. Smolińskiej i D. Hynas przygotowały apel o tematyce ekologicznej ("Zielono mi" - lIc, "Jesteśmy przyjaciółmi przyrody" - IIlc.)

Celem tego apelu było:

-dostrzeżenie problemu zanieczyszczenia powietrza, gleby i wody

-zwrócenie uwagi na problem powstawania odpadów i możliwość ich przetwarzania

-zachęcanie do zagospodarowywania odpadów organicznych

-zwrócenie uwagi na potrzebę recyklingu

-rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska

-uświadomienie zagrożeń środowiska przyrodniczego w miejscu zamieszkania

-rozwijanie szacunku wobec przyrody i świadomości ekologicznej.

Następnie uczniowie młodszych klas naszej szkoły wyruszyli na "Happening ekologiczny" ulicami naszego miasta. Celem tego marszu było umocnienie dzieci w przekonaniu, iż przyrodę należy SZANOWAĆ. Tylko wtedy wszyscy będziemy mogli żyć w zdrowym i pięknym świecie. Zorganizowanie tego przedsięwzięcia było podsumowaniem dotychczasowych działań w obronie życia w jedności z naturą

 

 

SADZENIE DRZEWEK

Dnia 22 kwietnia  2009 uczniowie z Samorządu Szkolnego, kółka przyrodniczego i ekologicznego z okazji Dnia Ziemi brali udział w akcji „I ty możesz posadzić swoje drzewko.”  Teraz wszystkie klasy w naszej szkole opiekują się swoim drzewkiem. Wszyscy uczniowie wiedzą,  jaką rolę pełnią drzewa: wytwarzają tlen, pochłaniają szkodliwe pyły i gazy, jak wyrosną będą nas cieszyć swoim widokiem.


B. Jaworska

SPOTKANIE Z PISARKĄ JOANNĄ PAPUZIŃSKĄ

Reprezentacja uczniów z naszej szkoły wzięła udział w finale konkursu czytelniczego „Wybieramy mistrza pięknego czytania”, który odbył się 17 kwietnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Turku. Było to szczególne wydarzenie, ponieważ gościem honorowym tego spotkania była pisarka książek dla dzieci i dorosłych Joanna Papuzińska, która gościła w Turku na zaproszenie MiPBP z okazji swoich 70 urodzin. Naszą szkołę reprezentowała delegacja uczniów: Jakub Kałużny (IV d), Paulina Kowalczyk (V b) oraz Ewa Czernichowska (V d) – przedstawicielka redakcji gazetki szkolnej „Kleks”. Dzieci miały możliwość nie tylko porozmawiania ze sławną pisarką, ale także mogły otrzymać autograf p. Joanny Papuzińskiej.

E. Nowak


CZEGO PRAGNĘ TO NAMALUJĘ

Dnia 16 kwietnia 2009 r. w Centrum Kultury i Sztuki odbyło się podsumowanie  zmagań plastycznych uczestników Międzypowiatowego Konkursu Plastycznego dla szkół podstawowych i gimnazjów "CZEGO PRAGNĘ - TO NAMALUJĘ".

Nagrody otrzymali:

·        Bartłomiej Kończak – kl. 2d /op. G. Sujewicz/

·        Igor strzeliński – kl. 2d /op. G. Sujewicz/

Wyróżnienie:

·        Aleksandra Natalia Kaźmierczak – kl. 2d /op. G. sujewicz/

Nagrodzeni uczniowie– Igor i Bartek, zostali zakwalifikowani do XII Wielkopolskiego Konkursu Recytatorskiego i Plastycznego "WIERSZYDEŁKO" w Przykonie 30 kwietnia 2009 roku.

                                                                                     G. Sujewicz


ŻYWA LEKCJA HISTORII

W dniu 08.04.09r. w naszej szkole zorganizowano spotkanie z Bractwem Rycerskim Kerin z Tczewa, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Niecodzienna lekcja historii przybliżyła naszym uczniom czasy średniowiecza, obyczaje tamtej epoki oraz umożliwiła zapoznanie z charakterystycznymi dla tego czasu strojami, rodzajem uzbrojenia, techniką i sposobem walki. Wielką atrakcją dla uczestników była możliwość założenia zbroi oraz wypróbowanie własnych sił w walce z "prawdziwymi rycerzami". 

   B. Mielczarek

WYBIERAMY MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA

6 kwietnia 2009 r. w naszej bibliotece odbyły się szkolne eliminacje powiatowego konkursu czytelniczego „Wybieramy mistrza pięknego czytania”. Zadaniem uczestników konkursu było przeczytanie fragmentu książki Joanny Papuzińskiej.  W konkursie wzięli udział przedstawiciele uczniów klas IV: Adam Gośliński, Tomasz Koralewski, Jarosław Macierowski, Adrian Najmrocki, Szymon Podębski, Martyna Stasiak, Jakub Kałużny, Natalia Modrzejewska, Karina Strzelińska i Mateusz Ulański. Uczniów oceniała komisja, składająca się z nauczycieli języka polskiego, a byli to: p. Maria Dizner, p. Ewa Pawlak, p. Emilia Kozłowska oraz panie bibliotekarki: p. Aleksandra Antczak i p. Elżbieta Nowak. Wyróżnienia otrzymali uczniowie: Karina Strzelińska, Mateusz Ułański, Natalia Modrzejewska, Adrian Najmrocki. Pierwsze miejsce zajął uczeń klasy IV d Jakub Kałużny, który reprezentował naszą szkołę podczas finału konkursu, który odbył się 17 kwietnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Turku. 

E. Nowak

 

 


SUKCESY RECYTATORÓW 

26 marca na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Strzałkowie odbył się finał 17. Międzypowiatowego Konkursu Recytatorskiego. W gronie 50 uczestników – co jest już dużym osiągnięciem – znalazły się 3 uczennice naszej szkoły, które na co dzień występują w szkolnym teatrze „Szpilka”: Wiktoria Donart (kl.3d), Karina Strzelińska (kl.4d) i Marta Cytrowska (kl.6a).  Nagrody otrzymały Marta Cytrowska i Karina Strzelińska i tym samym zakwalifikowały się do 12. Wielkopolskiego Konkursu Recytatorskiego i Plastycznego dla Szkół Podstawowych i Gimnazjów „Wierszydełko”, który odbędzie się 30 kwietnia w Przykonie. Jeszcze większym sukcesem jest nominacja do udziału w 24. Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Szkół Podstawowych i Gimnazjów, który odbędzie się 17 kwietnia w Poznaniu. Gratulujemy!

E. Pawlak


SUKCESY TEATRÓW SZKOLNYCH

W naszej szkole działają dwa teatry: „Szpilka” i „Szpilka Mini”. Zespoły w tym roku przygotowały przedstawienia pt. „Kaczorek Florek” i „Kopciuszek”. Pierwsze opowiada o dzielnym – choć nie zawsze grzecznym – kaczorku, który pokonuje złą lisicę i ratuje przyjaciół, drugie jest zabawą w przygotowanie spektaklu o Kopciuszku. Maluchy wspaniale bawią się na scenie, chociaż muszą się jeszcze dużo nauczyć, natomiast starsza grupa potrafi już bardzo wiele. Przedstawienia zaprezentowane zostały po raz pierwszy na 10. Szkolnym Festiwalu „Plama” („Szpilka” otrzymała nagrodę, a „Szpilka Mini” wyróżnienie). Podczas 31. Konfrontacji Teatrów Dziecięcych „Przestrzenie Wyobraźni”, które odbyły się w Dobrej „Szpilka” otrzymała nagrodę i możliwość udziału w 30. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych DZIATWA w Łodzi. Nagrodę aktorską otrzymał odtwórca roli kaczorka Florka – Mateusz Ulański.

 E. Pawlak


WYCIECZKA DO UNIEJOWA

24 marca udaliśmy się na wycieczkę do Uniejowa. Pogoda była typowo marcowa tzn. przegląd całego roku - słońce, deszcz, śnieg, grad, wichura... Program obejmował m.in. zajęcia na kasztelu rycerskim - uczyliśmy się strzelać z łuku oraz rzucać włócznią. Zwiedziliśmy również pomieszczenia kasztelu i obejrzeliśmy sprzęty, którymi posługiwał się rycerz, jego rodzina i służba.  Następnie udaliśmy się na  basztę zamku biskupiego w Uniejowie i wysłuchaliśmy historii tego zamku opowiedzianej przez dwoje miłych przewodników. Całość wycieczki zwieńczyła kąpiel w wodach termalnych, która zapewne podniesie naszą ogólną odporność fizyczną i psychiczną.

I. Dominiak


KONKURS PLASTYCZNY I LITERACKI

„ białe kruki w ogrodzie naszych lektur”

 18 marca o godz. 10.00 w Koninie w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej odbyło się podsumowanie II edycji Konkursu Plastycznego i Literackiego pod hasłem: białe kruki w ogrodzie naszych lektur

·        „ TA KSIĄŻKA JEST CZARODZIEJSKA” / - kat. : plastyka

·        „nie ma drugiej takiej ksążki jak ta!” – kat.: praca literacka.

Uroczystość rozpoczęto częścią artystyczną w wykonaniu dzieci przedszkolnych z grupy integracyjnej, a następnie wręczono nagrody i dyplomy laureatom konkursu.

Z naszej szkoły nagrodzono 4 uczniów:

  • kat. : plastyka

- I miejsce Miłosz Świderski kl. 1 d /op. I. Ochota/

- III miejsce Marcel Jancy kl. 2d /op. G. Sujewicz/

- wyróżnienie Aleksandra Katarzyna Kaźmierczak kl. 2d /op. G. Sujewicz/

  • kat.: praca literacka

- I miejsce Maja Krauze kl. 6c  /op. E. Kozłowska/

                                                              G. Sujewicz


XIII OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY o POŻARNICTWIE

7.03.2009 odbyły się w Dobrej Powiatowe Eliminacje XIII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Pożarnictwie "Młodzież zapobiega pożarom". Naszą szkołę reprezentowali Hubert Janicki, który zajął I miejsce w eliminacjach miejskich oraz Mateusz Pieśkiewicz, który zajął III miejsce w powiecie. Opiekunem była p. Irena Dominiak. Gratulujemy wiedzy w specjalistycznej dziedzinie jaką jest pożarnictwo!

I. Dominiak


ELIMINACJE MIEJSKIE KONKURSU RECYTATORSKIEGO

5 marca w Miejskim Domu Kultury odbyły się eliminacje miejskie XVII Międzypowiatowego Konkursu Recytatorskiego, Strzałkowo 2009. Nagrody w konkursie otrzymali: Andrzej Kałużny – 1d, Wiktoria Donart – 3d, Karina Strzelińska – 4d, Jakub Kałużny – 4d, Marta Cytrowska – 6a. Uczniów do konkursu przygotowały: Izabela Ochota, Iwona Łuczak, Hanna Baran i Ewa Pawlak.

 E. Pawlak


DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2009

W lutym 2009 roku  Szkoła Podstawowa nr 1 w Turku tradycyjnie włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu... czytaj więcej

E. Nowak I. Dominiak


NA RATUNEK DZIECIOM W KONGO

      "Małe, złączone gesty wielu z nas, zamieniają się w wielkie dobro".

Zgodnie z wyżej wyrażoną   myślą w tym roku uczniowie, grono pedagogiczne ,rodzice i przyjaciele naszej szkoły przystąpili do Ogólnopolskiej Akcji UNICEF „Na ratunek dzieciom w Kongo’’. Celem akcji jest: uwrażliwienie uczniów naszej szkoły na problemy ich rówieśników w Kongo ,wyrobienie odruchu niesienia pomocy potrzebującym, zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Kongo. Kampania informacyjno-pomocowa na rzecz dzieci w Kongo w naszej szkole trwała od 17 listopada08 do 15lutego br. W ramach akcji przeprowadzono rożne działania:

- na wywiadówkach nauczyciele –wychowawcy przekazali informacje o akcji, i przewidywanych działaniach w naszej szkole, kierując do rodziców list w formie apelu zachęcającego do włączenia się do akcji ,

- klasy piąte przygotowały plakaty na temat „Kongo i jego mieszkańcy”,

- Klasy szóste przygotowały komentarze,

- klasy czwarte rozegrały turniej ”w dwa ognie”

- klasy szóste rozegrały turniej w piłkę siatkową

- klasy I-III wykonały rysunki i napisały listy  do kolegi w Kongo ,

- uczniowie z klasy III a i III c  sprzedawali  ciasto, przygotowali  kartki świąteczne i książeczki walentynkowe, dochód ze sprzedaży przekazali  na rzecz dzieciom  w Kongo

- uczniowie z klasy I c dla swoich kolegów wykonali   kolorowe motyle,

Dopełnieniem całej akcji był happening, w którym uczestniczyła cała społeczność szkolna, a także zwiedzanie wystawy przez rodziców podczas wywiadówek .Była to kolejna okazja rozpropagowania akcji. Uczniowie z SU zbierali dobrowolne datki od rodziców i przybyłych gości .Cel akcji został osiągnięty. Dzieci poznały warunki życia swoich rówieśników w Kongo i zrozumiały, że one również mogą pomóc należy dodać, że robiły to bardzo chętnie. Suma zebranych pieniędzy to  1.133.97.zł

                                                                                                      B. Mielczarek

KONKURS RECYTATORSKI

12 lutego 2009 r. odbył się etap szkolny XVII Międzypowiatowego Konkursu Recytatorskiego dla Szkół Podstawowych, Strzałkowo 2009. W konkursie wzięło udział 35 uczniów, których oceniała komisja w składzie: Elżbieta Frasunkiewicz, Ewa Pawlak, Grażyna Sujewicz, Hanna Baran i Elżbieta Nowak. Nagrody otrzymali:  Andrzej Kałużny – 1d,  Pola Sobczak – 2a,  Wiktoria Donart – 3d,  Martyna Dzwonek – 3d,  Jakub Kałużny – 4d,  Karina Strzelińska – 4d,  Marta  Cytrowska – 6a. Recytatorzy ci zakwalifikowali się do kolejnego etapu konkursu. Ponadto Wiktoria Donart i Karina Strzelińska zostały wytypowane do udziału w eliminacjach rejonowych XXIV Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Szkół Podstawowych i Gimnazjów, Poznań 2009. Przyznano również wyróżnienia, otrzymali je: Michał Śliwka – 1a,  Monika Chełminiak – 1d,  Weronika Janiak – 1d,  Gabriela Małecka – 1b,  Martyna Dziamara – 2a,  Aleksandra Ptak – 3d,  Eryk Strzeliński – 5d,  Natalia Modrzejewska – 4d,  Lidia Buchelt – 5c,  Aleksandra Janas – 5a,  Piotr Szymaniak – 6a. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

                                                                                           Ewa Pawlak


POMÓŻMY EWIE

W naszej szkole zorganizowano wiele akcji mających na celu zbiórkę pieniędzy na leczenie i rehabilitacje pani Ewy Cieślak, która uległa ciężkiemu wypadkowi. Z tej okazji odbyła się dyskoteka, loteria, a także „Słodka Walentynka”, czyli cukierenka walentynkowa. Sprzedawane były również czerwone serca. Cała nasza szkoła przyczyniając się do tej akcji okazała wielkie serce wobec pani Ewy.

A. Janas


WYCIECZKA DO CZĘSTOCHOWY


W dniu 15 stycznia br. zorganizowałam przy współudziale p. pedag
og i wychowawczyni klasy Vc jednodniową wycieczkę do Częstochowy. Głównym celem jej było zwiedzanie obiektów sakralnych Jasnej Góry oraz cudownych miejsc z nią związanych. Nie zapomnieliśmy o obejrzeniu szopki plenarnej o tematyce bożonarodzeniowej. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Mc Donald'a. Późnym wieczorem wróciliśmy szczęśliwi do swoich domów, umocnieni na duchu i pełni wrażeń.


S. Damaris


ZAŚPIEWAJMY KOLĘDĘ JEZUSOWI DZIŚ

11 stycznia br. o godz. 15,00 w Auli Domu Katolickiego przy parafii NSPJ  w Turku, odbył się II Parafialny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Do Konkursu  zgłosiło się bardzo dużo wykonawców. Najbardziej dopisali jak zawsze, uczniowie  Szkoły Podstawowej Nr 1. Pola Sobczak i Martynka Dziamara z klasy IIa, za zaśpiewanie kołysanki pt:,,Lulajże Jezu mój drogi'' otrzymały zasłużoną nagrodę i wyróżnienie. Oto one!!!

S. Damaris


AKCJA "GÓRA GROSZA"

Celem akcji „Góra Grosza”, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom jest zebranie środków na pomoc dzieciom wychowywanym poza własną rodzina, w tym na tworzenie nowych domów dla dzieci a także rodzinnych domów dziecka. Dziękujemy dzieciom za aktywny udział w akcji. Wychowawcom klas za sprawne przeprowadzenie zbiórki pieniędzy swoich klasach. Zebrano łącznie 307,97zł.

Opiekun SU  

                                                                                  B. Mielczarek


CECYLIADA 2008

W Drugim Parafialnym Konkursie Piosenki Religijnej pt: CECYLIADA 2008 dzieci z klasy Vc zajęły II miejsce, jeśli chodzi o szkoły podstawowe znajdujące się na terenie Parafii NSPJ w Turku. Występowały też dzieci z Kółka Misyjnego w oryginalnych koszulkach misyjnych. Śpiewały hymn dzieci misji z misyjną pasją.

 S. Damaris


JASEŁKA "TRADYCJA I RZECZYWISTOŚĆ"

28 grudnia 2008r. o godz. 15,00 odbyło się spotkanie Grup Modlitewnych przy Parafii NSPJ w Turku. Z tej okazji dzieci z Koła Misyjnego przedstawiły jasełka pt:,, Tradycja i rzeczywistość,, Wcześniej udekorowały Aulę Domu Katolickiego, w której miało miejsce to opłatkowe spotkanie.

 S. Damaris


JASEŁKA 2009

 


TYDZIEŃ MISYJNY

Jednym z wielu zadań Koła Misyjnego jest niesienie pomocy materialnej rówieśnikom z krajów misyjnych. W związku z tym zorganizowaliśmy akcję sprzedaży ozdób na stół wigilijny w pierwszą niedzielę Adwentu po wszystkich Mszach św. w parafii NSPJ. A w Tygodniu Misyjnym zrobiliśmy piękną gazetkę w kościele na temat pracy misjonarzy w świecie. Proszę zobaczyć!

S. Damaris


WIZYTA  GOŚCI Z ZAGRANICY

W dniach 8- 12 grudnia gościła w Szkole Podstawowej nr 1 w Turku delegacja z zagranicy (Hiszpania i Czechy). Przybyli oni na zaproszenie dyrektora szkoły p. Elżbiety Pokojowej w celu nawiązania współpracy. Podjęte działania mogą zaowocować w przyszłym roku wspólnym przystąpieniem do międzynarodowego programu Comenius. W tym celu został opracowany szkic projektu pt: „Innowacja i twórczość”. Warto wspomnieć, że SP1 utrzymuje również kontakt ze szkołą w Turcji, lecz środki finansowe uniemożliwiły przedstawicielowi owej szkoły odwiedzenie Polski. Wizyta zagranicznych gości okazała się bardzo owocna dla wszystkich stron. Omówiono wiele wątków związanych z programem Comenius i poczyniono szereg planów na przyszłość.  Dyrekcja szkoły wraz z  nauczycielami starała się aby czas spędzony w Turku, był nie tylko pracowity, ale także atrakcyjny. Zagraniczni nauczyciele obejrzeli naszą szkołę, wzięli czynny udział w warsztatach bożonarodzeniowych oraz byli świadkami uroczystości szkolnej o charakterze patriotycznym. Delegacja z zagranicy z udziałem uczniów i dyrekcji szkoły odwiedziła wiele ciekawych miejsc w naszym mieście i województwie. Obóz  koncentracyjny w Chełmnie, fabryka bombek i katedra w Gnieźnie to tylko kilka przykładów miejsc, które wywarły na gościach duże wrażenie. Ponadto nasi goście odwiedzili Szkołę Podstawową nr 5  i Gimnazjum nr 1 w celu wymiany doświadczeń w zakresie tworzenia Partnerskich Projektów Szkół Comenius. Do ważnych a zarazem miłych wydarzeń zaliczyć należy spotkanie z burmistrzem Turku – p. Zdzisławem Czaplą oraz posłem na Sejm RP – p. Ireną Tomaszak – Zesiuk. Jak widać hiszpańscy i czescy goście bardzo aktywnie spędzali czas przeznaczony na wizytę w Turku. Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy i 12 grudnia pożegnaliśmy naszych przyjaciół. Mamy nadzieję, że nasza współpraca rozwinie się, a wizyta nie będzie pierwszą i ostatnią, lecz jedną z wielu na które czekamy. Warto dodać, że goście posługiwali się językiem angielskim, więc przewodnikami a zarazem tłumaczami byli nasi nauczyciele – p. Grzegorz Chrzęściewski – główny koordynator wizyty, p. Magdalena Sobczak i p. Tomasz Gutaj.  Współpraca i wizyta nauczycieli z zagranicy została podjęta dzięki wsparciu dyrekcji szkoły. Mamy wrażenie, że czescy i hiszpańscy przyjaciele będą bardzo miło wspominać pobyt w Turku.

G. Chrzęściewski


XIII KONKURS WIEDZY O WIELKOPOLSCE

W dniu 12 grudnia br w naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne XIII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce.  Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy o naszym regionie, kształtowanie poczucia własnej tożsamości i postaw patriotycznych... zobacz więcej

B.  Mielczarek


KONKURS CZYTELNICZY „BOŻONARODZENIOWE BAŚNIE HANSA CHRISTIANA ANDERSENA"

11 grudnia  z okazji zbliżających się świat Bożego Narodzenia odbył się w bibliotece szkolnej  konkurs czytelniczy pod hasłem „Bożonarodzeniowe baśnie Hansa Christiana Andersena”, którego uczestnikami byli uczniowie klasy III c.... zobacz więcej

A. Antczak


APEL PAMIĘCI POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH

Przypadająca w tym roku 90. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego jest bez wątpienia dla naszego regionu czasem wyjątkowym. Aby złożyć hołd należny, wszystkim uczestnikom zwycięskich walk o wolność Wielkopolski i całej Ojczyzny uczniowie naszej szkoły podjęli wiele działań...zobacz więcej

B. Mielczarek


DZIEŃ RZUCENIA PALENIA

Z okazji Dnia Rzucenia Palenia w naszej szkole odbył się program „Nie palę”. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez p. B. Jaworską. Dzieci z klasy III a potępiły palenie papierosów w inscenizacji ”Kontra papieros” przygotowanej  pod opieką  p. M. Zielińskiej. Chętni uczniowie z klas szóstych opracowali prezentację multimedialną na konkurs: I miejsce zajęła praca Marty Pokojowej z kl. VI a II miejsce  zajęła praca Ady Piekarskiej z kl. VI a, uczennice pracowały pod opieką p. I. Dominiak.

B. Jaworska


DZIEŃ GÓRNIKA

03.12.2008 r. uczniowie klas I – III uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji Dnia Górnika. Na uroczystość zaproszono Pracowników Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów”. Dzięki pytaniom kierowanym do górnika dzieci poznały historię kopalni, dowiedziały się na czym polega praca górników w kopalni odkrywkowej oraz w jaki sposób wykorzystywany jest węgiel brunatny. Apel przygotowali uczniowie klasy 2a i 2b pod opieką pani Iwony Łuczak oraz pani Grażyny Przysło. Dekorację wykonała pani Grażyna Sujewicz.

I. Łuczak


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Dnia 1 grudnia obchodziliśmy w naszej bibliotece szkolnej Światowy Dzień Pluszowego Misia, który przypada 25 listopada. Z  okazji wyżej wymienionego  święta  w bibliotece przygotowana została wystawa  składającą się z książek i czasopism związanych tematycznie z misiami oraz sympatycznych pluszaków. W tym szczególnym dniu do biblioteki zaproszeni zostali uczniowie klas II wraz z wychowawcami. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach, których celem było: zapoznanie z historią pluszowego misia, warunkami życia niedźwiedzi oraz zasadami szanowania zabawek. Podczas spotkania dzieci wysłuchały z płyty CD  piosenki o znanym i lubianym misiu Kubusiu Puchatku. Odbyło się również głośne czytanie opowiadań o misiach przygotowanych przez starsze koleżanki z klasy V a: Agata Kucia, Aleksandra Janas, Sylwia Antoniak. Na zakończenie dzieci bardzo chętnie wzięły udział w zabawach poświęconych bohaterowi tego  spotkania. Organizatorkami imprezy były panie bibliotekarki Aleksandra Antczak i Elżbieta Nowak

A. Antczak


ANDRZEJKI

28. XI. 2008 roku, w czwartek, w świetlicy szkolnej odbył się „Wieczór wróżb”. Na sali gimnastycznej dzieci z naszej szkoły bawiły się przy muzyce dyskotekowej. Gdy zapadł wieczór i zapalono świece nastrój wróżb udzielił się wszystkim. Przygotowano 10 stanowisk wróżbiarskich. Największe powodzenie miały stanowiska, gdzie wróżono z  wosku. Przy  wesołej zabawie wspólnym śpiewie i tańcach  szybko i miło spędziliśmy czas „Wróżb Andrzejkowych”. 

W. Majdańska

W dniu 28 XI 2008r. odbyło się spotkanie andrzejkowe, które przygotowała klasa III c z wychowawczynią p. Krystyną Smolińską. Przedstawienie odbyło się na sali gimnastycznej. Uczestniczyły w nim klasy I – III ze swoimi wychowawcami i opiekunami. Stworzony został nastrój magiczny i pełen tajemniczości. Odpowiednio dobrana muzyka i stroje podkreślały charakter przedstawienia. Przeplecione ono było wróżbami i zabawami dzieci, prowadzonymi przez wróżki i czarownice. Pod koniec spotkania odbył się konkurs ciekawych i oryginalnych strojów andrzejkowych. Do konkursu przystąpiło dużo dzieci. Stroje były tak piękne, że trudno było wybrać ten jedyny, niepowtarzalny. Komisja w składzie p. Wiesława Majdański, p. Agnieszka Szymczyk, p. Bogumiła Frątczak, zdecydowała przyznać upominki każdemu dziecku uczestniczącemu w konkursie andrzejkowym. Dziękujemy rodzicom za tak wspaniałe i pomysłowe przebrania, przygotowane dla swoich dzieci. Spotkanie to było udane, ponieważ dzieci bawiły się spontanicznie i żywiołowo. Każde dziecko na długo zapamięta tę niezwykłą uroczystość, bo mogło się „przenieść” w zaczarowaną krainę baśni. Dzieci lubią takie „magiczne” imprezy.

K. Smolińska


DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

W naszej szkole 27 listopada 2008 roku odbyła się  dyskoteka andrzejkowa. Oprócz dyskoteki istniała możliwość skorzystania z ciekawych wróżb np. kwadratu miłosnego, tarota, każdy mógł dowiedzieć się co go czeka, kim zostanie w przyszłości. Było wielu chętnych do wróżenia. W pewnej chwili zgaszono światła i zapalono świece, zapanował przyjemny klimat. Tymczasem pozostali uczniowie bawili się wspaniale na sali gimnastycznej – tańczyli, biegali, skakali, wygłupiali się. Jednym słowem wszyscy byli bardzo zadowoleni.

Ola  Janas


OTWARCIE HALI SPORTOWEJ W TURKU

26 listopada 2008 roku odbyło się uroczyste otwarcie Hali Sportowej w Turku. Jest ona najnowocześniejszą halą w całym powiecie. Na otwarciu pojawiło się wielu przedstawicieli najwyższych władz naszego regionu w tym również reprezentanci sejmu. Burmistrz miasta - p. Zdzisław Czapla – rozpoczął swoim przemówieniem całą ceremonię otwarcia. Następnie nadszedł czas na wielkie gratulacje przybyłych gości za wybudowanie tak wspaniałego obiektu. W obfitych pochwałach nie zabrakło również  uznania zaskakującej akustyki hali. Na trybunach zasiedli uczniowie szkół z Turku. Naszą szkołę reprezentowała klasa Va. Po wypowiedzeniach i gratulacjach nadszedł czas na część artystyczną. Można było oglądać pokazy tańca, różnego rodzaju sztuk walki. Z wielką przyjemnością można było posłuchać wielu młodych, utalentowanych piosenkarzy. Dzięki takiej hali mieszkańcy Turku mogą aktywnie i przyjemnie spędzać czas.

Ola  Janas


„MŁODZI KORYFEUSZE’’

21 listopada 2008 r. w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Kleczewie odbyła się 10 edycja Wielkopolskiego Konkursu na Monodram. 28 zaprezentowanych spektakli zostało wyłonionych podczas eliminacji powiatowych. Jakub Kałużny z klasy 4d otrzymał wyróżnienie za monodram pt. „Przygoda na białym morzu”. Jakub na co dzień występuje w szkolnym teatrze "Szpilka" i ma już wiele osiągnięć artystycznych. Gratulujemy kolejnego.

                                                                                             Ewa Pawlak


ŚWIATOWY TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Cała szkoła włącza się w działania związane ze Światowym Tygodniem Przedsiębiorczości. Działania podejmować będą uczniowie z wychowawcami oraz organizacje szkolne i uczestnicy kółek zainteresowań. Większość działań skupiać się będzie w dniach 17- 22.11. 2008 r... zobacz więcej


ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY HENRYKA SIENKIEWICZA

15 listopada, w dniu kolejnej rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza obchodziliśmy w naszej szkole Święto Patrona. Z tej okazji przedstawiciele klas VI wzięli udział w konkursie czytelniczym pt. „Czy tylko ...ku pokrzepieniu serc... tworzył Henryk Sienkiewicz?”. Zmagania konkursowe oceniał komisja, złożona z nauczycieli polonistów uczących w naszej szkole: Pani Maria Dizner, Pani Ewa Pawlak  i Pani Emilia Kozłowska.
I miejsce zajęły uczennice klasy VI a - Karolina Kałużna i Marta Pokojowa. II miejsce - Karolina Ikrzak i Martyna Pasturek z klasy VI b, III – przedstawiciele klasy VI d -  Patryk Andrzejak i Adam Szymczak. Konkurs prowadziły: Adrianna Piekarska i Paulina Bukowiecka z klasy VI a. Uczniowie klas IV – VI obserwowali zmagania uczestników konkursu, ale mieli też okazje sprawdzić swoją wiedzę, o Patronie. Pani Irena Dominiak wyświetlała ilustracje z różnych książek H. Sienkiewicza, a zadaniem uczniów było odgadywanie z jakich książek pochodzą. Ponadto mieliśmy wszyscy przyjemność słuchać utworów w wykonaniu szkolnego chóru, występującego pod kierunkiem Pani Izabeli Ochoty. Wszyscy uczniowie zaprezentowali też swoje kukiełki przedstawiające sienkiewiczowskich bohaterów, które wcześniej przygotowywali pod opieką swoich wychowawców.
Natomiast w bibliotece szkolnej została przygotowana okolicznościowa wystawa nt. „Nasz udział w Zlotach Szkół Sienkiewiczowskich”, którą chętnie oglądają uczniowie i nauczyciele. Organizatorem tegorocznego Święta Patrona była biblioteka szkolna.

E. Nowak


PASOWANIE NA CZYTELNIKA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

15 listopada 2008 roku był szczególnym dniem dla uczniów klas pierwszych naszej szkoły. Tego dnia zostali oni uroczyście przyjęci w poczet czytelników naszej biblioteki szkolnej. Apel prowadziła uczennica klasy VI a Paulian Bukoiwecka. Uroczystość została urozmaicona występem uczennic klasy V a: Sylwii Antoniak, Agaty Kuci i Justyny Woźniak, które przedstawiły zebranym biografię naszego pisarza oraz historię naszego udziału w Zlotach Szkół Sienkiewiczowskich. Inscenizację pt. „Książkowa kraina” dla zebranych uczniów klas I – III  przygotowała klasa II c pod opieką Pani Doroty Hynas. Wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli piękne przedstawienie młodych aktorów występujących w bajkowych strojach. Po złożeniu Przyrzeczenia Czytelnika uczniowie klas I zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej przez pracujące w niej panie: Elżbietę Nowak i  Aleksandrę Antczak. Później Pierwszoklasiści podczas uroczystej lekcji w bibliotece szkolnej wypożyczyli swoją pierwszą książkę.

E. Nowak


SPOTKANIE Z PANIĄ ZAPĘDOWSKĄ

klasa 6a wzięła udział w spotkaniu z panią Teresą Zapędowską, osobą niewidomą. Opowiedziała ona nam jak doszło do tego, że będąc już dorosłą zachorowała na jaskrę, w wyniku której utraciła wzrok. Dzieci zafascynowane były wszystkimi przedmiotami jakie przyniosła p. Zapędowska, a którymi posługują się na co dzień osoby niewidome. Były to m.in.: zegarek w języku Brail'a, książki także w tym języku, igła i wiele innych. Dowiedzieliśmy się jak uczyła się wszystkiego od nowa gdy utraciła wzrok. Wtedy powiedziała sobie "Nie wolno się załamywać i trzeba wierzyć, że będzie lepiej". Dlatego mówiła nam o tym jak bardzo lubi przebywać na świeżym powietrzu, kocha piec ciasta, a także uwielbia gotować. Wielką podporą są dla pani Teresy jej dzieci oraz mąż, który wspiera ją w każdej trudnej sytuacji. Pani Zapędowska na co dzień zajmuje się masażem i pracuje w turkowskim szpitalu. Dzieci zadawały wiele pytań np.: "Dlaczego nosi pani okulary". Odpowiedzią na to pytanie była długa i interesująca opowieść, o tym jak w szkole masażu w Krakowie (będąc już osobą niewidomą) pani Teresa ukuła się prętem w oko co spowodowało, że zostało zniekształcone, A okulary nosi po to żeby zakryć ten uraz, jak również do ozdoby. Na koniec po udzieleniu już odpowiedzi na wszystkie pytania pani powiedziała, iż było jej bardzo miło spotkać się z dziećmi. Uczennica klasy 6a odczytała podziękowanie, w którym było zawarte, że wszyscy gratulujemy odwagi i pogody ducha.


KONKURS MATEMATYCZNY OXFORD

Dnia 7 listopada 2008 r. (piątek) uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności matematyczne. Tego dnia, już po raz kolejny, odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny OXFORD. W konkursie wzięli udział uczniowie klas III – VI. Łącznie pisało 98 osób. Poszczególne grupy wiekowe miały odrębne testy. Były to testy wyboru, składające się z 25 pytań z różnych działów matematyki. Czas przeznaczony na napisanie owego testu wynosił 45 minut. Każda osoba biorąca udział w konkursie otrzymała podarunek w postaci zegarka. Konkurs odbył się w miłej atmosferze i bez większych problemów. Nad jego prawidłowym przebiegiem czuwała komisja w składzie: Wioletta Trocha, Agnieszka Koszykowska i Magdalena Papieska. Wyniki konkursu nie zostały jeszcze ogłoszone, gdyż wciąż czekamy na jego rozstrzygnięcie.

M. Papieska


ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA

W 2008 roku mija 100lat od pierwszego wydania książki „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery. Chcąc podkreślić te niezwykłe urodziny, klasa VIb i VIc zorganizowała na lekcjach języka polskiego cykl ciekawych działań. Składało się na nie:

§  przeczytanie książki ,

§  rozwiązanie testu „ Czy uważnie przeczytaliśmy książkę „Ania z Zielonego Wzgórza’?

§  malowanie portretów głównych bohaterów książki,

§  prezentowanie informacji o autorce powieści,

§  wykonanie gazetki ściennej,

§  cykl lekcji na podstawie „Ani z Zielonego Wzgórza’,

§  rozwiązywanie krzyżówek,

§  piękne czytanie fragmentów powieści,

§  pisanie listów do Ani Shirley,

§  inscenizacje fragmentów utworu.

Ostatni punkt przedstawionych działań  szczególnie podobał się wszystkim uczniom. Najpierw powstały scenariusze przedstawień, została przygotowana scenografia, a potem sala 407  w dniach 13 – 14 listopada  zamieniła się w Zielone Wzgórze. Każda grupa znakomicie  odegrała wybrane przygody z książki. Aktorzy doskonale odegrali powierzone role, elementy scenografii oraz stroje  nawiązywały do czasów , w których żyła Ania, czyli drugiej połowy XIX wieku. Cykl omówionych działań sprawił, że data wydania książki została zapamiętana, a co najważniejsze sama powieść zapadła w serca wszystkich uczniów klas szóstych. 

E. Kozłowska


OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA Z JĘZYKA POLSKIEGO „OLIMPUS”

W dniu 3 listopada 60-cioro śmiałków z klas IV – VI przystąpiło do OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY Z JĘZYKA POLSKIEGO „ OLIMPUS”. Uczniowie rozwiązali test, na który składało się czytanie ze zrozumieniem, pytania z gramatyki, ortografii i literatury. Dodatkowa trudność tego testu polegała na tym, ze wśród podanych czterech możliwych odpowiedzi, wszystkie mogły być poprawne, bądź żadna z nich. Rozwiązywanie wymagało zatem dużej koncentracji uwagi oraz wykazania się szerokim zakresem wiedzy z języka polskiego. Duża liczba uczestników olimpiady świadczy o zainteresowaniu uczniów językiem polskim. Udział w konkursach nie tylko sprawdza wiedzę uczniów, ale poszerza horyzonty myśliwe, wzbogaca słownictwo, stwarza okazję sprawdzenia swoich możliwości, uczy rozwiązywania testów, mobilizuje do pracy. Obecnie czekamy na wyniki z możliwością porównania umiejętności  naszych uczniów na tle kraju. Nad przebiegiem konkursu czuwały: wicedyrektor szkoły Krystyna Morek, p. Maria Dizner, p. Emilia Kozłowska.

E. Kozłowska


KONKURS RÓŻAŃCOWY

Konkurs Różańcowy dla klas III przebiegał bardzo sprawnie. Pani Dorota Klimek była współorganizatorką. W Konkursie wzięły udział cztery klasy naszej szkoły. Wpłynęło ponad 100 prac, które polegały na przedstawieniu treści biblijnej dowolnej tajemnicy różańcowej w formie plastycznej. Juri wytypowało 37 rysunków do oceny celującej i ukazaniu się ich w internecie jako nagrodę. Oto one!

S. Damaris


MARSZ TOLERANCJI

Dnia 29 października uczniowie klasy VIa i VIc naszej szkoły wraz z wychowawcami brali udział w Marszu tolerancji zorganizowanym przez Gimnazjum nr 1 w Turku. W Europejskim Roku Dialogu Międzykulturowego manifestowaliśmy pod hasłami: Różni ale równi. Tolerancja. Szukajmy tego co nas łączy, a nie dzieli. Młodzież, chce żyć razem bez względu na różnice kulturowe, światopoglądowe i inne. Wielkość człowieka tkwi w tym, czy potrafi zrozumieć drugiego.

B. Jaworska


PAŹDZIERNIK –
MIĘDZYNARODOWYM MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W bieżącym roku szkolnych już po raz piąty nasza biblioteka obchodziła swoje święto. Z tej okazji przygotowano dla uczniów wiele imprez czytelniczych. W bibliotece zorganizowano okolicznościową wystawkę przedstawiającą dzieje naszej szkolnej książnicy oraz jej szczególne osiągnięcia. Największym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli cieszyły się kroniki biblioteki. Podczas ich oglądania czytelnicy wspominali wydarzenia, w których brali udział i te, które cieszyły się największym zainteresowaniem.

E. Nowak


BIEG  WIELKOPOLSKI  Z  OKAZJI  90 ROCZNICY  WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

W dniu 21 października w Szkole Podstawowej NR 1 w Turku odbył się „BIEG WIELKOPOLSKI”  z okazji 90 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W ten sposób uczniowie naszej szkoły pragnęli oddać cześć uczestnikom zwycięskich walk o wolność Wielkopolski. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli nauczyciele wychowania fizycznego i Samorząd Uczniowski. Biegi zostały przeprowadzone w dwóch kategoriach męskiej i żeńskiej w każdej grupie wiekowej. Pierwsze trzy osoby z każdej grupy wiekowej i każdej kategorii otrzymały dyplomy.


SZLAKIEM POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH

Dnia 17 października odbyła się wycieczka do Poznania, którą zorganizował Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr  1 w Turku. W wycieczce wzięli udział uczniowie klas IV i V. Wyjazd zorganizowany był w ramach obchodów 90-tej  rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Celem wycieczki było poznanie szlaków, którymi podążali owi Powstańcy.


DZIEŃ NAUCZYCIELA

Dnia 13 października 2008 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel  z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na który zostali zaproszeni nauczyciele, dyrekcja  oraz pozostali pracownicy naszej szkoły. Uczniowie klasy I a, I b, I c i I d pod opieką pani Róży Kurzawy, Lidii Pasturek, Haliny Koszady oraz Izabeli Ochoty przygotowali część artystyczną. Złożyły się na nią wiersze oraz piosenki wykonywane przez dzieci. Piękny występ dzieci zachwycił nie tylko nauczycieli ale również uczniów klas I-III  biorących udział w apelu.  Drugą cześć uroczystości uatrakcyjnił występ dzieci z kółka tanecznego pod opieką pani Agnieszki Szymczyk oraz Wiesławy Majdańskiej.  Następnie uczniowie klas I  wręczyli nauczycielom laurki wraz z wyrazami uznania . Chcieli w ten sposób podziękować nauczycielom za ich cierpliwość, wyrozumiałość i trud jaki codziennie wkładają w ich nauczanie i wychowanie.

                                                                                     H. Koszada


ŚLUBOWANIE  PIERWSZOKLASISTÓW

Dnia 10 października 2008 roku w naszej szkole odbyła się wielka uroczystość. Społeczność szkolna wzbogaciła się o nowych uczniów. Dzieci z klas I a, I b, I c i I d uroczyście ślubowały pilnie się uczyć, być dobrym uczniem i Polakiem. Ślubowanie przyjęła pani dyrektor Elżbieta Pokojowa, która następnie pasowała dzieci na uczniów naszej szkoły. Na znak przyrzeczenia każdy nowy uczeń zostawił w kronice szkolnej odbicie swojego palca. W imieniu braci szkolnej pierwszoklasistów powitali uczniowie z klasy II b. W drugiej części uroczystości dzieci z klas pierwszych zaprezentowały program artystyczny. Były wiersze i piosenki przygotowane przez dzieci pod opieką pani Róży Kurzawy, Lidii Pasturek, Haliny Koszady i Izabeli Ochoty. Na koniec spotkania każdy uczeń klasy pierwszej otrzymał dyplom. Całe wydarzenie obserwowali uśmiechnięci i zadowoleni, a niekiedy bardzo przejęci rodzice naszych pierwszaków.

L. Pasturek


        DNI  OTWARTE  W  NADLEŚNICTWIE  TUREK

W ramach Europejskiego Tygodnia Leśnego w Nadleśnictwie Turek odbyły się Dni Otwarte w których uczestniczyli uczniowie klasy V a. Zwiedzili oni nowo otwartą  Izbę Edukacyjną. Obejrzeli w niej stanowiska dydaktyczne przedstawiające gatunki drzew. Bardzo spodobała się uczniom makieta, którą omówił jeden z oprowadzających  leśników. Ponadto w ten dzień uczniowie mogli zwiedzić biurowiec i dokładnie poznać strukturę Nadleśnictwa. Na koniec pobytu w sali audiowizualnej dzieci obejrzały film o osobliwościach lasu. Pobyt w Nadleśnictwie bardzo spodobał się dzieciom i wszystkie zgodnie wyraziły chęć powrotu na kolejne lekcje z przyrody i wycieczki po lesie.

                                                                                          B. Mielczarek


KAMERA OD PZU

Na wniosek dyrektora naszej szkoły pani Elżbiety Pokojowej  firma ubezpieczeniowa PZU S.A przekazała kwotę 1600 zł. na zakup i montaż kamery zewnętrznej. Kamera zainstalowana została na budynku szkoły od strony parkingu.


„SPRZĄTANIE ŚWIATA – 2008”

Jak co roku w trzeci weekend września włączamy się do kampanii „Sprzątanie świata”. Celem jest budowanie świadomości ekologicznej, zmiana postaw i przyzwyczajeń na bardziej przyjazne środowisko oraz działanie na rzecz ochrony środowiska. Polska bierze 15-sty raz udział w akcji światowej. W ramach tegorocznej kampanii szczególną opieką otaczamy lasy. W te oto dni uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców sprzątali  okolice szkoły, ale również pobliskie parki. W szkole zostały zorganizowane dwa konkursy. 23 września 2008r. odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy O Lesie. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: p. W. Trocha, p. M. Papieska,p. B. Mielczarek oraz przew. komisji p. dyr. Krystyna Morek. W konkursie brali udział uczniowie klas IV – VI . Komisja konkursowa wyłoniła trzy miejsca: miejsce I - Justyna Woźniak, miejsce II - Eryk Strzeliński, miejsce III - Aleksandra Janas. Odbył się również  Konkurs Ekologiczny „Kodeks zachowania w lesie”, w którym zostały wyróżnione trzy osoby: Sylwia Antoniak, Albert Milewski oraz Ania Wierzbicka. 25 września 2008r. zorganizowaliśmy pokaz „Mody ekologicznej – 2008” Uczniowie z pomocą wychowawców przygotowali wspaniałe projekty strojów ekologicznych. Wszystkim bardzo podobał się pokaz, a brawa nie miały końca.

 K. Delwo


 

WYBORY DO RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Jak co roku we wrześniu w naszej szkole odbywają się Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Zostały przeprowadzone 24 września br. w godz.10.40-12.00 Każdy uczeń naszej szkoły zachowując zasady i procedury demokratyczne mógł zagłosować na swoich kandydatów  .Wcześniej odbyła się kampania wyborcza. Komisja w składzie Marta Pokojowa, Zuzia Wyrwa, Ada Piekarska i Paulina Bukowiecka dokonały obliczeń głosów. Wyniki wyborów zamieszczono na stronie Librusa.

Opiekun SU


DZIEWCZYNKA Z ZAPAŁKAMI

Już drugi rok trwa akcja "Dziewczynka z zapałkami".  Nasi uczniowie -wolontariusze bardzo chętnie uczestniczą w akcji tym razem w Kauflandzie. Przebrani w czerwone pelerynki pakują zakupy klientów  i rozdają baśniowe zapałki. Zebrane środki przeznaczane są na pomoc dzieciom z rodzin uboższych .

opiekun SU 


AKCJA "SZKOŁO POMÓŻ I TY"

Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji "Szkoła pomóż i Ty " SU rozprowadzał wśród uczniów cegiełki. Zebrane środki przelano na konto Fundacji. Poprzez udział w /w akcji uczniowie wyrazili pozytywny stosunek do osób potrzebujących i cierpiących.

opiekun SU


EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU

Dnia 22 września br nasza szkoła włączyła się w obchody  Europejskiego Dnia bez Samochodu .Tego dnia prawie wszyscy zadbali o czyste powietrze. Jak to zrobili ? Otóż większość uczniów przybyła do szkoły na rowerze bądź  na pieszo . Na wszystkich młodych ekologów czekała niespodzianka przygotowana  przez SU . Była nią naklejka, która zwalniała ucznia z odpowiedzi w tym dniu. Klasa VI b pod opieką wychowawczyni P. Ireny Dominiak i P. Ewy Kuleszy odbyła wycieczkę rowerową do Elektrowni.  Dzieci same mogły się przekonać w jaki sposób  filtry zamontowane na kominach wychwytują trujące gazy i pyły. Uczniowie klas Va i Vc pod opieką P. T. Tomczaka i p. M. Papieskiej uczestniczyli w przejeździe ulicami Turku. Dopełnieniem tego dnia była wystawa prac uczniów naszej szkoły na stadionie pt." Parki w naszym mieście" Wystawę przygotowały p. A. Piwońska i p. B. Mielczarek.

Opiekun SU 


WYCIECZKA DO BISKUPINA

Tradycyjnie jak co roku uczniowie naszej szkoły odwiedzili Biskupin. Dnia 19 września wyruszyliśmy podziwiać biskupińską osadę. Głównym celem naszej wycieczki był XIV Festyn Archeologiczny, którego tematem przewodnim był "Kraj kwitnącej wiśni -Japonia". Tegoroczna impreza była niezwykle widowiskowa, ponieważ przedstawiała tradycje i kulturę jakże odległego od nas azjatyckiego państwa, ponadto można było podziwiać wschodnie sztuki walki  w wykonaniu mistrzów  Polski. W chatach biskupińskich można było przymierzyć kimono ,zafundować sobie  azjatycki tatuaż ,poćwiczyć japońską kaligrafię, podziwiać sztukę układania kwiatów- ikebanę a nawet można było uczestniczyć w warsztatach origami, czyli sztuki składania figur z papieru. Zainteresowani uczniowie brali udział w pokazie uzyskiwania papieru z włókien roślinnych według starych japońskich receptur. Każdy z uczestników wycieczki zaopatrzył się w" Gazetę Biskupińską" w której znalazły się artykuły o Japonii- kraju nie tylko samurajów .Przyszłoroczny XV Festyn Archeologiczny odbędzie się pod hasłem "Polak, Węgier dwa bratanki" już teraz uczniowie wykazują ochotę wyjazdu do Biskupina za rok. Opiekę nad dziećmi sprawowały p. Ewa Pawlak, p. M. Papieska, p. Bożena Mielczarek kierownikiem wycieczki była  p. Malwina Zielińska.
 

B. Mielczarek
 


ŚWIĘTY STANISŁAW KOSTKA

Doroczną pamiątkę św. Stanisława  Kościół w Polsce obchodzi 18 września jako święto patronalne dzieci i młodzieży, by na progu nowego roku  szkolnego i katechetycznego prosić dla nich o błogosławieństwo i potrzebne łaski. Z tej okazji 15 września uczniowie klasy trzeciej zaprezentowali montaż słowno-muzyczny o swoim Patronie w kościele parafialnym NSPJ. Przedstawili w nim biografię i piękne życie naszego rodaka.  Osoba św. Stanisława Kostki może bardzo pomóc młodemu człowiekowi w kształtowaniu osobowości w nowym roku szkolnym, a jego styl życia może też stać się inspiracją do tego, aby zacząć od siebie wymagać, a w konsekwencji - jak śpiewały dzieci - po prostu stać się świętym jak On.     

S. Damaris


WYCIECZKA ROWEROWA DO LASU

Dnia 12 września klasa 6a wraz z wychowawczynią A. Piwońską oraz dwoma opiekunami p. W. Majdański i p. M. Piekarską (rodzic) udała się do lasu na wycieczką rowerową. Pogoda dopisała nam piękna, wszyscy byli bardzo zadowoleni ale nie ukrywam, że także zmęczeni. W czasie podróżowania, robiliśmy postoje, w trakcie których  wielu z nas zbierało grzyby. Wycieczka nam się bardzo udała, bo jak się później okazało był to ostatni tak ciepły dzień września

A. Piwońska


WYCIECZKA DO STADNINY KONI I SPOTKANIE Z UŁANAMI

W dniu 08.09.br uczniowie klas 6a i 6d  przebywali w stadninie koni na zaproszenie pana Marcina Klinkiewicza. Zobaczyli tam pokaz jazdy  konnej  ułanów z 15 pułku Poznańskiego. Każdy mógł sobie upiec kiełbaskę przy ognisku, które ogrzało nas w ten jakże zimny dzień wrześniowy. Wszyscy jednak wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni i na pewno po tym widowisku dołączyli do grona sympatyków kawalerii.

A. Piwońska

 


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2007/2008

Dnia 1 września  uroczyście powitaliśmy nowy rok szkolny 2008/2009. Na boisku szkolnym zebrali się uczniowie klas I – VI wraz z wychowawcami.   Przyjęliśmy również w poczet uczniów naszej szkoły tegorocznych pierwszaków.  Dla nich i ich rodziców  był to dzień wyjątkowy. Nic więc dziwnego, że wszyscy bardzo przeżywali to pierwsze spotkanie.  Po przemowie naszych gości i pani dyr. E. Pokojowej rozeszliśmy się kolejno do sal na spotkanie z wychowawcami.

A. Piwońska

Pierwszy wrzesień tradycyjnie jest dniem rozpoczynającym rok szkolny i katechetyczny. W Turku zainicjowany został Mszą  świętą o godz. 8,00 w kościele NSPJ. Dzieci z naszej szkoły  prowadziły pięknie Liturgię Słowa, a wszyscy uczestniczący w niej prosiliśmy o potrzebne łaski na rozpoczynający się rok 2008/9. W trosce o dobro dzieci, rodziców, nauczycieli i katechetów otrzymaliśmy z rąk ks. prob. Marka Kasika specjalne błogosławieństwo Boże.

Szczęść Boże w nauce.

S. Damaris