NIEZAPOMNIANE CHWILE U PRZYJACIÓŁ W WIESMOORwiesmoor 2019  3

W dniach 22-28.09.2019 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 5 z Turku wraz z organizatorkami p. Izabelą Cytrowską i p. Elżbietą Pacześną uczestniczyli w wymianie młodzieży z zaprzyjaźnioną szkołą KGS w Wiesmoor/Niemcy. Gospodarze przygotowali bardzo atrakcyjny program obfitujący w wiele nowych doświadczeń i niesamowitych wrażeń.

Celem spotkania było wzajemne poznanie się, odkrywanie podobieństw     i różnic kulturowych, poznanie charakterystycznych elementów ukształtowania terenu i historii powstania miasteczka, jak również kształtowanie postawy tolerancji i wzajemnego szacunku oraz rozwijanie umiejętności językowych.Obie polskie szkoły poprzez organizację wymiany przyczyniają się do wzmacniania partnerstwa między miastem Turek i Wiesmoor.

Pierwszego dnia, po oficjalnym powitaniu przez p. dyrektor Ulrike Sieckmann i po zakończonych lekcjach, młodzież w mieszanych polsko – niemieckich grupach wzięła udział w „Stadt Rally”, którego celem było poznanie najważniejszych punktów w mieście i udokumentowanie tego na selfie. Ostatnim punktem zabawy było odnalezienie Palmiarni, z której kolejką wąskotorową cała grupa udała się do Muzeum Torfu. Tam czekał już Burmistrz Miasta p. Friedrich Völler, który zapoznał młodzież z historią powstania miasteczka i zaprosił na tradycyjny przysmak – chleb z rodzynkami i fryzyjską herbatkę.

Drugi dzień był pełen emocji i obfitował w niezapomniane przeżycia. Podczas odpływu, który zdarza się przecież nie co dzień i nie wszędzie, grupa polsko – niemiecka przeszła po dnie Morza Północnego z lądu na wyspę Baltrum. Blisko 7 kilometrowy spacer trwał prawie 3 godziny. Młodzież podziwiała „Small Five”- czyli muszle sercówki, dżdżownice, ślimaki, małe kraby i krewetki. Nie można było uwierzyć w ten cud przyrody, idąc po grząskim gruncie, nie widząc dookoła wody i ryb. Tylko czasami trzeba było pokonać korytarze wodne, kiedy woda sięgała powyżej kolan. Dumni z siebie uczniowie odpoczywali na wyspie, a później promem popłynęli do portu.

Kolejnego dnia czekały na młodzież nowe wyzwania. Tym razem był to udział w „Moorprojekt”, w czasie którego poznali genezę tworzenia torfu, jego wydobycia, zastosowania i znaczenia. Na terenie parku narodowego podziwiali charakterystyczną, będącą pod ochroną roślinność. Ważnym elementem projektu było poszerzenie świadomości uczniów dotyczących ochrony środowiska i wpływu działań człowieka na przyszłość ludzkości.

Uczniowie uczestniczyli także w lekcjach wspólnie z niemieckimi gospodarzami. Nie zabrakło również zajęć, w czasie których młodzież mogła wykazać się pomysłowością i kreatywnością. Kolejnego dnia brała udział w projekcie plastycznym, którego celem było stworzenie kolaży i plakatów podsumowujących pobyt w Niemczech. Pamiątkowe obrazy młodzież przywiozła do swoich szkół.

Tradycyjnie wizyta zakończyła się u zaprzyjaźnionych strażaków, którzy wspólnie z rodzicami i nauczycielami przygotowali bardzo sympatyczne spotkanie przy grillu. Miło było słuchać wypowiedzi rodzin niemieckich i naszych dzieci na temat spędzonych wspólnie chwil. Pojawiły się łzy
i zapewnienia o przyjaźni. Wielu Niemców zadeklarowało chęć przyjazdu do Turku na wiosnę.

Te wydarzenia zostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników wymiany. Dzieci nawiązały wiele przyjaźni, które na pewno zaowocują kolejnymi spotkaniami.

Wymianę polsko-niemiecką, jak co roku współfinansują rodzice uczniów oraz Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Udostępnij

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn