P1170400UDZIAŁ SP 1 W XXVI OGÓLNOPOLSKIEM ZLOCIE SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH

 W dniach 8 – 10 czerwca delegacja ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku uczestniczyła w XXVI Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich, który odbył się w Zespole Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie.

 Ogólnopolskie Zloty Szkół Sienkiewiczowskich to spotkania przedstawicieli szkół noszących imię Henryka Sienkiewicza. Celem tych spotkań jest nawiązanie bliższych kontaktów i współpracy między placówkami noszącymi imię autora "Trylogii", poznanie miejsc związanych z życiem i twórczością patrona, prezentacja dorobku pisarza. Młodzi ludzie przygotowują także prace na konkursy. W tym roku uczennica "Jedynki" Paula Biskup zdobyła 3. miejsce w konkursie literackim. Piątoklasistka napisała opowiadanie z elementami fantastyki pt. "Gdyby Staś i Nel podróżowali dzisiaj..."

 

Zloty odbywają się one od 1993 roku. Zainicjował je Antoni Cybulski - jeden z największych entuzjastów twórczości noblisty, wieloletni dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, w miejscu urodzin pisarza.

Szkołę Podstawową nr 1 w Turku reprezentowały uczennice: Nadia Przygońska, Julia Jakubiak i Maja Tomczyk pod opieką Aldony Piwońskiej i Ewy Pawlak.

Gościem honorowy zlotu była prawnuczka pisarza – Anna Dziewanowska, która opowiedziała o zaangażowaniu Sienkiewicza w prace na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości oraz o losach majątku w Oblęgorku po śmierci pisarza. Należy nadmienić, że majątek ten otrzymał Sienkiewicz jako dar od narodu polskiego w 25- tą rocznicę pracy twórczej.

Szczególnym gościem była wielka dama polskiego teatru i kina – Ewa Wiśniewska – niezapomniana kniahini Kurcewiczowa w ekranizacji „Ogniem i mieczem”, w reżyserii Jerzego Hofmana z 1999 r. Aktorka opowiedziała o przygodach na planie filmowym oraz  o swej pracy twórczej.

Uczestnicy Zlotu mogli także poznać atrakcyjne miejsca regionu, w tym m.in. Gdańsk i Gdynię, a także historię i zabytki Tczewa. W sobotni wieczór odbył się piknik, uświetniony występami Bractwa Rycerskiego z Gniewu - Zaciężnej Chorągwi Rycerskiej „Apis”. Podczas tego wieczoru zostały zasadzone dwa drzewa w Alei Sienkiewiczowskiej, zlokalizowanej na terenie szkoły. Drzewa o imionach Ligia i Winicjusz zasadziły: prawnuczka Sienkiewicza – Anna Dziewanowska oraz przedstawicielka Muzeum w Woli Okrzejskiej – Anna Cybulska.

Zgodnie z tradycją przekazano także uroczyście flagę zlotową organizatorom kolejnego zlotu, który już za rok odbędzie się w Olecku na Mazurach.

Udostępnij

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn