W roku szkolnym 2020/21 grupa trzynaściorga uczennic z klasy 8c Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku, podjęła wyzwanie i dołączyła do ogólnopolskiego programu pod nazwą #SuperKoderzy.

#SuperKoderzy to ogólnopolski program edukacyjny Fundacji Orange, którego kluczowym elementem jest nauka programowania. Adresowany jest do szkół podstawowych oraz uczniów w wieku 9-14 lat. W czasie trwania programu dzieci uczą się programowania, podstaw robotyki i poznają świat nowych technologii nie tylko na informatyce, ale również na lekcjach przyrody, historii, języka polskiego, muzyki, matematyki czy języków obcych. Rozwijają kreatywność, umiejętność logicznego myślenia i pracy w zespole. Być może w młodych programistach rozbudzą się przyszłe zainteresowania zawodowe. Programista to przecież zawód przyszłości!

Jeszcze wiosną tego roku, Basia Maleta i Nina Misiek zgłosiły naszą szkołę do programu i zrealizowały krótki filmik, w którym przekonały organizatorów, że to właśnie one wraz z koleżankami zasługują na udział w projekcie. Dzięki temu Szkoła Podstawowa nr 1 w Turku otrzymała grant na zakup pięciu zestawów Lofi robotów Codebox, niezbędnych do prowadzenia zajęć w ramach wybranej przez nas ścieżki edukacyjnej: Konstruktorzy gier. Dodatkowo Fundacja Orange przeszkoliła dwoje nauczycieli naszej szkoły, przygotowując ich do przeprowadzenia zajęć oraz zapewniła wsparcie doświadczonych edukatorów przez cały czas trwania projektu.

12 października 2020 roku dziewczęta rozpoczęły cykl 12 zajęć ze ścieżki edukacyjnej – „Konstruktorzy gier”. Zajęcia prowadzą pani Małgorzata Kaczkowska oraz pan Emil Piekarczyk.

Postępy uczennic na bieżąco można śledzić na specjalnie przygotowanej stronie programu:

https://szkoly.superkoderzy.pl/turek-2020/