Nie ma miejsca, które nie byłoby narażone na działania w czasie II wojny światowej. Nie każdy zna jednak  ukryte historie, nie każdy wie, dokąd pójść, by zobaczyć ślady II wojny światowej.

9 września w podróż do przeszłości wybrali się uczniowie klasy 8 d wraz z opiekunami: p. E. Kozłowską, p. Bożeną Mielczarek  i dyrektorem  muzeum panem Bartoszem Stachowiakiem, który pełnił rolę przewodnika. Na początku wycieczki uczniowie udali się  pod pomnik „Nigdy więcej wojny”, gdzie poznali tragiczne losy Turkowian w pierwszych dniach wojny. Następnie przeszli na cmentarz, gdzie odwiedzili mogiłę zamordowanych mieszkańców Turku, powiatu tureckiego i tych, których wojna zastała w naszym mieście. Odwiedzili też grób generała M.M. Smorawińskiego zamordowanego w Katyniu. Na cmentarzu ewangelickim zobaczyli grób żołnierza niemieckiego, który z wojskami niemieckim ruszył na Wschód i zginął w wojnie z ZSRR. Zobaczyli też pomnik żołnierzy radzieckich i poznali okoliczności ich śmierci. Kolejnym miejscem wycieczki był cmentarz żydowski, tutaj uczniowie wsłuchali się w historię losów Żydów mieszkających  m.in. w Turku. Z wielkim zaciekawieniem oglądali tajemnicze symbole na macewach. Na koniec udali się na miejsce egzekucji z oddziału Groźnego AK w lesie w Małoszynie. Wycieczka zakończyła się ogniskiem. Był tez czas na zabawy i gry sportowe.

Szkoła dziękuje p. Stachowiakowi za lekcję historii, która wzbogaciła wiedzę uczniów o drugiej wojnie światowej w naszym mieście oraz rodzicom za pomoc w organizacji ogniska i słodkiego poczęstunku.