Pierwszym punktem programu był spektakl „Balladyna” w Teatrze Małym w Manufakturze. Wszyscy w skupieniu oglądaliśmy inscenizację o żądnej władzy dziewczynie z ludu, która trupami usłała drogę do tronu. Po krótkiej wyprawie do fantastycznej krainy, w której rozgrywa się akcja dramatu, nadszedł czas na posiłek w strefie restauracji.  Następnie zwiedzaliśmy Centralne Muzeum Włókiennictwa. Biała Fabryka to jedno z ważniejszych symboli dawnej Łodzi i jej włókienniczej historii. To tutaj powstała pierwsza w Łodzi zmechanizowana przędzalnia i tkalnia bawełny oraz została uruchomiona pierwsza w mieście maszyna parowa, którą mieliśmy okazję podziwiać. Obejrzeliśmy także filmiki o napędzie parowym i działaniu maszyn przędzalniczych, a także kilka ekspozycji, m. in. kolekcja odzieży pozwalająca prześledzić zmiany zachodzące w kanonach mody XX i XXI w. W tym magicznym miejscu mogliśmy także poczuć klimat XIX-wiecznej Łodzi dzięki zrekonstruowanej uliczce z drewnianymi domami i kościołem. Wycieczka była bardzo udana, a piękna pogoda i dobry humor towarzyszyły nam cały czas.