Dnia 28 maja klasy 2a i 2c wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę do Poznania. Dzieci rozpoczęły swoją wycieczkę od zwiedzania Starego Rynku gdzie musiały wcielić się w rolę małych detektów i roszyfrować poukrywane zagadki na temat najważniejszych zabytków miasta. Punktem obowiązkowym było zobaczenie słynnych koziołków trykających się na wieży Ratusza i zakupienie pamiątek. Następnym miejscem naszej wycieczki była możliwość przejechania się kolejką parkową Maltańską wzdłuż Jeziora Maltańskiego. Ostatnim miejscem odwiedzonym przez naszych uczniów była Palmiarnia gdzie uczniowie mogli podziwiać nie tylko egzotyczne rośliny z całego świata ale również zwierzęta. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.
Kiedy szkoła rusza w teren, czyli tam gdzie teoria spotyka rzeczywistość.
Zwiedzanie poznańskiej starówki, wizyta w Bramie Poznania, nocne gry terenowe, park linowy, nocne czytanie, Muzeum Arkadego Fiedlera oraz wiele innych atrakcji – tak w skrócie można opisać dwudniową wycieczkę uczniów klas 5a, 5b i 6c.
Podczas wyjazdu uczniowie mieli okazję poznać historię i najciekawsze zakątki Poznania, uczestniczyć w zajęciach integracyjnych oraz aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się nocne gry terenowe, które dostarczyły wielu emocji i pozwoliły sprawdzić umiejętność współpracy w grupie.
Uczestnicy wycieczki wrócili wzbogaceni o nowe doświadczenia i niezapomniane wspomnienia.
Wycieczka do Warszawy
22 maja 2026r uczniowie klas 6c, 7b, 8b i 8c uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Wyjazd rozpoczął się wczesnie rano, a celem naszej podróży było poznanie najważniejszych miejsc stolicy oraz odwiedzenie polskiego parlamentu.
Pierwszym punktem naszej wycieczki był Pałac Kultury i Nauki, gdzie wjechaliśmy na wieżę widokową znajdującą się na trzydziestym piętrze budynku. Z tarasu mogliśmy podziwiać panoramę całej Warszawy. Widok nowoczesnych wieżowców, Wisły oraz zabytkowych części miasta zrobił na wszystkich ogromne wrażenie.
Następnie udaliśmy się do Łazienek Królewskich. Spacerując po pięknym parku, mogliśmy podziwiać zabytkowe budynki, pomniki oraz otaczającą przyrodę. Szczególne wrażenie zrobił na nas Pałac na Wyspie oraz Pomnik Fryderyka Chopina. Pogoda dopisała dzięki czemu zwiedzanie było bardzo przyjemne.
Najważniejszym punktem wycieczki była wizyta w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej. Mieliśmy okazję zobaczyć miejsce, w którym podejmowane są najważniejsze decyzje dotyczące naszego kraju. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat pracy posłów oraz funkcjonowania parlamentu. Zwiedzanie Sejmu było bardzo interesujące i pouczające.
Wycieczka do Warszawy była bardzo udana. Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia oraz wiedzę o stolicy Polski i jej najważniejszych instytucjach.
Nr projektu: FEWP.06.08-IZ.00-0037/24
Tytuł projektu: Rozwój umiejętności i zainteresowań uczniów zdolnych poza edukacją formalną na
obszarze ZIT OF miast Koła i Turku - Miasto Turek, Gmina Turek, Gmina Brudzew
Rodzaj zajęć: kółko dziennikarskie
Prowadzący: Elżbieta Nowak
Opis:
Podczas zajęć kółka dziennikarskiego uczniowie wspólnie pracują nad zredagowaniem szkolnej gazety
„Kleks”. Najpierw planują, jakie artykuły znajdą się w bieżącym numerze i kto jest za nie odpowiedzialny.
Następnie redagują teksty, przeprowadzają wywiady, rysują, fotografują, skanują, a na koniec łączą
poszczególne elementy, tworząc gazetę w programie komputerowym.
Obsługa sknera, drukarki, czy dyktafonu, choć z pozoru wydaje się prosta, może czasem przysporzyć
kłopotów. Jednak cierpliwe pokonywanie trudności przynosi w końcu satysfakcję, gdy uda się osiągnąć
zamierzony efekt.
Głównym celem zajęć jest wdrażanie uczniów do pracy zespołowej oraz rozwijanie ich kompetencji
dziennikarskich. Efektem końcowym jest wydanie szkolnej gazety i ten moment, gdy kolejny numer
„Kleksa” trafia do rąk czytelników jest powodem do dumy i radości ze wspólnego działania całego
zespołu redakcyjnego.
2c, 4b i 4c wyjątkowe zajęcia poświęcone życiu i kulturze rdzennych mieszkańców Australii – Aborygenów.
Podczas spotkania ósmoklasistki przygotowały ciekawą prezentację, dzięki której uczestnicy mogli poznać tradycje, zwyczaje oraz codzienne życie australijskiej ludności rdzennej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także zaprezentowane eksponaty, takie jak bumerang, tarcza, patyczki do gry oraz obrazy namalowane przez artystkę z Australii.
Szczególnym elementem wydarzenia był film opowiadający o życiu i kulturze Aborygenów, przygotowany specjalnie dla naszej szkoły i klasy 8c przez państwa Juliannę i Ryszarda Bednarowiczów - rodzinę jednej z uczennic Laury Kazimierczyk. Dzięki temu uczniowie mogli jeszcze lepiej poznać fascynujący świat australijskiej kultury.
Na zakończenie zajęć uczennice przygotowały dla młodszych kolegów i koleżanek gry oraz zabawy związane z tematyką spotkania, które dostarczyły wszystkim wielu pozytywnych emocji i pozwoliły utrwalić zdobytą wiedzę.
Dziękujemy uczennicom klasy 8c za zaangażowanie, kreatywność i przygotowanie interesującej lekcji, która przybliżyła uczestnikom kulturę jednego z najstarszych ludów świata.
Link do filmu
W dniach 30-31 maja, uczennica klasy 4C Gabriela Frątczak wzięła udział w 7 Ogólnopolskim Harcerskim Festiwalu Piosenki Bez Gitary Ani Rusz, który odbywał się w Miejskim Domu Kultury w Kole. Gabrysia wystąpiła na scenie przy akompaniamencie pana Pawła Ciemniewskiego na gitarze oraz pana Tomasza Piaseckiego na pianinie. W swojej kategorii wiekowej Gabrysia zdobyła pierwszą nagrodę, wyśpiewując sobie statuetkę Złotej Struny. Nagrodą za zdobycie pierwszego miejsca, oprócz pięknej statuetki i dyplomu była gitara elektroakustyczna! Do konkursu przygotowali Gabrysię pani Izabela Jesionowska oraz pan Paweł Ciemniewski.
Gratulujemy Gabrysi i życzymy jej dalszych sukcesów artystycznych!
Dnia 1 czerwca 2026r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski z Języka Angielskiego dla uczniów klas I-
II. Wzięli w nim udział uczniowie, którzy zaprezentowali przygotowane wcześniej wiersze i rymowanki
w języku angielskim.
Uczestnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością tekstów, poprawną wymową oraz dużym
zaangażowaniem. Występy były interesujące. Komisja konkursowa miała trudne zadanie, wyłaniając
laureatów spośród wszystkich uczniów:
I miejsce – Bruno Spych (kl.Ic);
II miejsce - Anastazja Łakomicka(kl.I b);
III miejsce – Wiktor Dzieciątkowski (kl.IIc).
Laureaci otrzymali drobne upominki, a reszta uczestników emotikony i słodycze.
Konkurs był doskonałą okazją do rozwijania umiejętności językowych, przełamywania bariery wystąpień
publicznych oraz promowania nauki języka angielskiego wśród najmłodszych uczniów.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz dziękujemy za ich zaangażowanie i przygotowanie
do konkursu.
Zielona szkoła w Polanicy-Zdroju
Uczniowie z klas: 6a, 6c i 8a spędzili wspólnie czas w dniach 18.05 - 22.05. 2026 r. na zielonej szkole w malowniczej miejscowości Polanica-Zdrój, położonej w południowo-zachodnim krańcu Gór Stołowych w ośrodku edukacyjnym „Green Rest”. Pobyt dostarczył wszystkim wielu wrażeń, radości oraz wspólnych chwil, które na długo zapamiętają uczniowie i nauczyciele.
Ośrodek okazał się wspaniałym miejscem do wypoczynku, integracji i nauki. Wychowawczynie Green Rest towarzyszyły uczestnikom zielonej szkoły każdego dnia, dbając o bezpieczeństwo, dobrą organizację oraz świetną atmosferę podczas całego pobytu.
Każdy dzień był starannie zaplanowany i pełen atrakcji. Poranek rozpoczynał się od sprawdzania czystości pokoi, co uczyło uczniów odpowiedzialności i dbałości o porządek, a tego dowodem była rywalizacja o zdobycie najwyższej liczby punktów za pokój. Następnie odbywała się zbiórka organizacyjna, podczas której omawiano plan dnia. Następnie uczestnicy zielonej szkoły wyruszali na wycieczki oraz zaplanowane aktywności.
W czasie zielonej szkoły odbyło się wiele ciekawych wyjazdów edukacyjnych i turystycznych. Uczniowie odwiedzili Papiernię w Dusznikach-Zdroju, Muzeum Interaktywne w Kudowie-Zdroju oraz Kopalnię Złota. Dużych emocji dostarczyły także górskie wędrówki. Uczniowie podziwiali niezwykłe Błędne Skały, a potem przedzierając się szczelinami górskimi zdobyli Szczeliniec Wielki. Na tle najwyższego szczytu Gór Stołowych można było robić piękne zdjęcia i podziwiać górski krajobraz.
Po intensywnych wycieczkach nie brakowało również czasu na aktywność sportową na boisku przy ośrodku. Uczniowie grali w koszykówkę, korzystali z trampolin oraz uczestniczyli w różnych zabawach i grach na boisku. Wieczorami odbywały się spotkania podsumowujące dzień a w czwartek wieczorem cały pobyt. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą odpowiedzialnością, przestrzegając regulaminu oraz zasad obowiązujących w ośrodku, za co otrzymali słodkie nagrody. Podsumowanie pobytu zakończyło się wspólnym śpiewaniem hymnu „Green Rest”.
Podczas zielonej szkoły nie brakowało wspólnych spacerów, zabaw i integracji. Uczniowie mieli okazję lepiej się poznać, spędzić czas aktywnie oraz odkrywać uroki okolicy. Wyjazd był nie tylko formą nauki poza szkołą, ale również doskonałą okazją do budowania relacji i zdobywania nowych doświadczeń.
Pobyt w Polanicy-Zdróju z pewnością pozostanie pięknym wspomnieniem dla wszystkich uczestników zielonej szkoły.
27 maja klasy 1c i 3a pojechały na wycieczkę do Wrocławia. Tego dnia dopisała nam piękna,
słoneczna pogoda, dzięki czemu wszyscy mieli świetne humory.
Zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska rozpoczęliśmy od spaceru po wrocławskiej Starówce.
Podziwialiśmy piękne kamienice, zabytki oraz szukaliśmy słynnych wrocławskich krasnali,
co sprawiło nam wiele radości.
Następnie pojechaliśmy do Afrykarium, gdzie mogliśmy zobaczyć największe w Polsce
oceanarium poświęcone zwierzętom Czarnego Lądu. Kolejno udaliśmy się do zoo, w
którym podziwialiśmy między innymi słonie, żyrafy, zebry, wielbłądy, lwice i wiele innych
zwierząt.
W przerwie zjedliśmy smaczny obiad w restauracji znajdującej się na terenie zoo. Na
zakończenie wycieczki pojechaliśmy na pokaz fontanny multimedialnej. Kolorowe światła,
muzyka i wodne pokazy zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie.
Do domu wróciliśmy o godzinie 21:00 zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z wyjazdu.

















