WOŚP 20180115 090440 a

Przygotowania do akcji rozpoczęliśmy od działań w szkole. Na kilka dni przed finałem panowała atmosfera Wielkiej Orkiestry Jurka Owsiaka. Widać było wzmożone zaangażowanie uczniów i rodziców w zbieranie pieniędzy poprzez organizację wielu działań. Jednym z nich był kiermasz domowych ciast i ciasteczek. Sprzedaż zdrowych wypieków cieszyła się dużym zainteresowaniem, więc „Puszka z serduszkiem” zapełniła się szybko po brzegi.

Czytaj więcej: WOŚP


WYCIECZKA DO CERAMILANDIIIMG 20171201 124712

1 grudnia dzieci z klasy 3b i 1b były na wycieczce w Ceramilandii. W autokarze panowała radosna atmosfera, dzieci były przejęte i grzeczne. Ceramilandia  jest to wytwórnia ceramiki na rynki krajowe i zagraniczne. Jest tam też część muzealna, gdzie można zobaczyć parę historycznych obiektów. Druga część obiektu to miejsce, które dzieci lubią najbardziej. Wielki plac zabaw z atrakcjami : drabinki, korytarze, labirynty, baseny kulkowe, trampoliny , karuzela, dmuchane zjeżdżalnie oraz pociąg. Wspaniała  była też reakcja dzieci, gdy zobaczyły plac zabaw. Miały  szeroko otwarte oczy, rozchylone usta, zadowolenie na twarzy i wydały z siebie jeden wielki okrzyk zachwytu. 

W pracowni ceramicznej dzieci zobaczyły i usłyszały o tym, jak wytwarza się produkty ceramiczne. W następnym pomieszczeniu dzieci malowały dwie figurki, które zabrały ze sobą do domu. Kolejną atrakcją były zakupy, które dzieci uwielbiają. Na tym jednak nie koniec. W specjalnie przygotowanym pokoju ze świąteczną scenerią miało miejsce spotkanie ze św. Mikołajem. Dzieci słuchały jego opowieści, porozmawiały z nim, a potem otrzymały lizaka. Dzieci wracały do domu zmęczone, ale zadowolone, a nawet zachwycone.

Czytaj więcej: WYCIECZKA DO CERAMILANDII


SZKOLNY KLUB WOLONTARIATUIMG 20171220 124757

W ramach programu "Bezpieczna +" w naszej szkole zorganizowany został  Szkolny Klub Wolontariatu. Należą do niego wszyscy chętni uczniowie, którym nieobojętne są potrzeby innych, a pomaganie sprawia radość i zadowolenie. Naszych wolontariuszy cechuje życzliwość, kreatywność i odpowiedzialność, a także wrażliwość.

Czytaj więcej: Szkolny Klub Wolontariatu


ZIMOWA ZABAWA NA ŚNIEGU P1150432

Kiedy spadł upragniony śnieg i zapanowała prawdziwie zimowa aura, kilka  klas wraz z nauczycielami wyszło na plac przed szkołę. Najpierw zgodnie z programem „Trzymaj formę” omówione zostały zasady bezpieczeństwa, a później odbyły się rozgrzewki – różne ćwiczenia ruchowe. Potem wszyscy wesoło się bawili. Rzucaliśmy się śnieżkami, lepiliśmy kule śniegowe, organizowaliśmy wyścigi i slalomy po śniegu. Było dużo radości i śmiechu. Na twarzach widać było rumieńce, a więc można stwierdzić, zimowe zabawy to samo zdrowie.  

Czytaj więcej: Zimowa zabawa na śniegu


SPOTKANIE Z MUZYKĄ - Z GITARĄ NA TY P1150351

W poniedziałek 15 stycznia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku wzięli udział w spotkaniu z muzyką pod hasłem „ Z gitarą na TY”. Prowadzący spotkanie zapoznali uczniów z historią i budową instrumentów strunowych szarpanych. Zaprezentowali sposoby gry, brzmienie instrumentów oraz możliwości praktycznego ich zastosowania.

Czytaj więcej: Spotkanie z muzyką- Z gitarą na ty


OSKAR W MAŁYCH GIGANTACH

20170228 125025Jesteśmy uczniami jednej z klas siódmych Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku. Przez wiele lat większość dzieci z naszej klasy - jako klasa artystyczna - rozwijała swoje pasje, występując w szkolnym teatrach Szpilka Mini i Szpilka. Prezentowaliśmy spektakle teatralne na terenie szkoły, miasta, na konkursach ogólnopolskich,  odnosząc sukcesy. Niektórzy z nas mają zainteresowania muzyczne, uczęszczają na zajęcia do Państwowej Szkoły Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego w Turku. Gramy na instrumentach muzycznych i regularnie uczestniczymy w dodatkowych lekcjach chóru. Nasi koledzy, Oskar Brzostowski i Jakub Świderski od najmłodszych lat występują na scenie, śpiewając piosenki. W ubiegłym roku szkolnym Oskar wraz ze swoimi rodzicami pojechał do Warszawy na casting i zakwalifikował się do programu Mali Giganci. Kiedy dowiedzieliśmy się o tym, wielka radość zapanowała wśród uczniów naszej klasy. Na przygotowanie do pierwszego występu kolega miał jeden miesiąc. W pracy wspierała go Monika Malec. Pomagała ona wszystkim uczestnikom tego programu. Oskar zaśpiewał piosenkę Bruno Marsa When I was your man. Po występie poinformował nas o udziale w kolejnym etapie. Cieszyliśmy się ogromnie i postanowiliśmy uczestniczyć jako widownia w jego dalszych występach.

Czytaj więcej: Oskar w Małych Gigantach


Sukces  JEDYNECZKI Dbam o zdrowie

w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym

Zdrowo jem, więcej wiem – edycja: JESIEŃ 

W bieżącym  roku szkolnym  2017/2018 klasa 1a zgłosiła swój udział w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem” dla zerówek i klas I – III szkół podstawowych.

     Ogólnopolski konkurs - projekt to część prozdrowotnego programu edukacyjnego "Aktywnie po zdrowie", prowadzonego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska /edycja VIII/, obejmującego 3 odrębne etapy: JESIEŃ, ZIMĘ, WIOSNĘ. 

Honorowy patronat nad konkursem objęła Małżonka Prezydenta RP pani Agata Kornhauser-Duda.

Czytaj więcej: Sukces JEDYNECZKI w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym Zdrowo jem, więcej wiem – edycja: JESIEŃ


JASEŁKA W SP1 DSC00771

„Cicha noc, święta noc? Czy Bóg narodził się w człowieku?

Uczniowie z klas szóstych i piątych Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku, przygotowane przez Elżbietę s. Monikę Albiniak zaprezentowały 22 grudnia 2017 r. jasełka bożonarodzeniowe. Dekorację na jasełka wykonała p. Aldona Piwońska.

Czytaj więcej: Jasełka w SP1


 NOCNE ZMAGANIA Z LITERATURĄ20171207 221828

Ostatnio w naszej szkole miało miejsce niecodzienne zdarzenie. Uczniowie klasy 7d wraz z wychowawczynią, panią Ewą Pawlak i mamą jednej z uczennic,  spędzili noc w budynku A Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku. Powodem naszego  nocowania był projekt w formie scenki teatralnej, który mieliśmy za zadanie  przygotować na II Szkolny Festiwal Książek Naszych Marzeń. Do naszej prezentacji - po długich dyskusjach - wybraliśmy Opowieść wigilijną Dickensa. Około godziny 19:00 zebraliśmy się w głównym budynku naszej placówki. Całość zajęć rozpoczęliśmy od załatwienia ważnej dla nas sprawy - zamówienia pizzy. Po wielu burzliwych debatach, doszliśmy do porozumienia, ustaliliśmy, co i gdzie zamówimy. Następnie wzięliśmy się do pracy.

Czytaj więcej: NOCNE ZMAGANIA Z LITERATURĄ


UCZNIOWIE „JEDYNKI” ROZWIJAJĄ DSC00676

SWOJE ZDOLNOŚCI KULINARNE

Niecodzienne doświadczenia kulinarne były udziałem uczniów klasy IV d Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku. Wzięli oni udział w warsztatach kulinarnych, podczas których poznali tajniki pieczenia tortów.

Przeprowadziła je p. Iwona Kaczmarek, właścicielka firmy „Torty Iwony”, która zdradziła uczniom tajemnice przygotowywania ciast. Wspólnie z dziećmi przygotowała wspaniały, kolorowy tort, który został natychmiast skonsumowany przez wszystkich uczestników tego słodkiego spotkania.

Czytaj więcej: Uczniowie „Jedynki” rozwijają swoje zdolności kulinarne


WSPANIALI UCZNIOWIE Z „JEDYNKI"DSC00528

U WŁODARZA NASZEGO MIASTA

Samorząd Uczniowski w ramach programu "Bezpieczna + 2017" w naszej szkole zorganizował ogólnoszkolny konkurs 34 wspaniałych dla uczniów klas 4-7. Konkurs polegał na wyborze dwojga uczniów z każdej klasy cieszących się szacunkiem kolegów ,odznaczających się nienagannym zachowaniem, wysoką kulturą osobistą, uprzejmością, życzliwością, otwartością na potrzeby innych, a więc będących wzorcem godnym naśladowania. Wyboru dokonywała klasa i wychowawca.

Czytaj więcej: Wspaniali uczniowie z „Jedynki” u włodarza naszego miasta


XXII KONKURS WIEDZY O WIELKOPOLKSCEP1140883

– ELIMINACJE SZKOLNE

13 grudnia w naszej szkole odbyły się pisemne eliminacje szkolne  XXII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Konkurs organizowany jest dla uczniów szkół podstawowych poziom klas IV-VII oraz dla uczniów klas II - III oddziałów gimnazjalnych. Jego celem jest przybliżenie uczniom dziedzictwa kulturowego regionu, popularyzowanie kultury regionalnej, rozwijanie zainteresowań regionem, jego historią i tradycją a także kształtowanie poczucia własnej tożsamości i postaw patriotycznych. Zadania konkursowe przygotowane zostały w oparciu o treści programu edukacyjnego "Wielkopolska moja mała ojczyzna" z uwzględnieniem zagadnień związanych z lokalnymi wydarzeniami. Do etapu powiatowego zakwalifikowali się następujący uczniowie: z klas IV - Bartosz Dziamara, Adam Kolenda, z klas V- Mateusz Szczesiak,   z klas VII- Nina Grabara, Michalina Rosiak, z klas III gim. - Weronika Poszwa, Agata Straszewska, Kacper Woźniak.

Czytaj więcej: XXII Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce – eliminacje szkolne


BOŻE NARODZENIE NA LUDOWO 20171220 165555

Warsztaty świąteczne, które zostały zorganizowane w dniu 20.12.2017. przybliżyły uczestnikom tradycyjne strojenie domu na czas świąt Bożego Narodzenia. Uczestniczący pod czujnym okiem instruktora pani Stanisławy Radke pracownika Muzeum Miasta Turku mieli możliwość wykonania trzech rodzajów pająków bożonarodzeniowych, które pięknie przyozdobiły pracownię plastyczną, tym samym wprowadzając świąteczny nastrój.

Czytaj więcej: Boże Narodzenie na ludowo


PAMIĘTAMY O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM20171219 101346

Tradycją naszej szkoły jest krzewienie wiedzy i kultywowanie pamięci o zwycięskim zrywie narodowowyzwoleńczym Polaków, jakim było Powstanie  Wielkopolskie. W wyniku powstania do Macierzy powróciły  ziemie stanowiące kolebkę państwa polskiego. Tym razem w 99. Rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego uczniowie klas szóstych przygotowali okolicznościową wystawę. Dzięki niej możemy poznać najważniejsze wydarzenia z przebiegu powstania, sylwetki jego uczestników oraz miejsca  w Poznaniu upamiętniające wydarzenia powstania. 

Czytaj więcej: Pamiętamy o Powstaniu Wielkopolskim


MAGICZNY CZAS ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIAP1140931

Magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia udzielił się również uczniom i nauczycielom SP1 w Turku. Spotkania wigilijne stały się już tradycją naszej szkoły. W tym roku również odbyły się klasowe wigilie.  Uczniowie i nauczyciele dzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia. Chociaż nie zawsze na stole pojawiało się 12 tradycyjnych potraw, jednak pięknie ubrana choinka i  kolędy  w wykonaniu dzieci stworzyły niepowtarzalny, radosny nastrój wprowadzający w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.  

Czytaj więcej: Magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia


ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ… warsztaty 46

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. W atmosferę Świąt Bożego Narodzenia wprowadziły uczniów klasy 4d warsztaty świąteczne w zagrodzie edukacyjnej w Olszówce. Uczniowie wspaniale się bawili, uczestnicząc w grach, zabawach i konkursach z nagrodami. Z wielkim zainteresowaniem przystąpili do zajęć, podczas których wykonali stroik świąteczny pod kierunkiem florystyki. Samodzielnie wykonane stroiki śmiało mogą uświetnić dekorację świąteczną w każdym domu albo być świątecznym prezentem dla najbliższych. Wszystkim dzieciom - bez wyjątku - pobyt w zagrodzie edukacyjnej się spodobał. Warsztatom dodały uroku piękne polskie kolędy śpiewane przez uczniów. To były naprawdę niezapomniane   miłe chwile. Przygotowany dla dzieci  poczęstunek, same słodkości i przy tym zapach gałązek świerku, który roznosił się po całej zagrodzie z pewnością przypomniał o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej: Warsztaty świąteczne w zagrodzie edukacyjnej w Olszówce - 4d


 JASEŁKA W KLASIE 2C

DSC01428

Już po raz drugi, uczniowie klasy 2c zaprezentowali rodzicom bożonarodzeniowe jasełka. W klasie pierwszej przedstawili ,,Baśniowe jasełka”, wcielając się w postaci z baśni, które odwiedzają Maryję i maleńkiego Jezusa. W tym roku- 13 grudnia, przybliżyli rodzicom typowe  sceny o narodzeniu Jezusa w ubogiej stajence. Dzieci wcieliły się w postaci aniołów, pasterzy, Józefa i Maryi. Do stajenki przybyli także bogato wystrojeni  królowie z darami dla Dzieciątka. Spektakl wzbogaciły nie tylko licznie śpiewane kolędy i pastorałki, ale także taniec wykonany przez dziewczynki w strojach aniołów. Scenariusz jasełek, podobnie jak w roku ubiegłym, opracowała wychowawczyni klasy p. Agnieszka Perlińska. Dzieci stanęły na wysokości zadania i przepięknie odegrały swoje role. Szczęśliwi rodzice nagrodzili ,,młodych aktorów” gromkimi brawami oraz słodkimi upominkami. Po występach zorganizowali dla wszystkich poczęstunek.

Czytaj więcej: Jasełka w klasie 2c


PISARKA AGNIESZKA FRĄCZEK POWIĘKSZYŁA DSC00306

GRONO CZYTELNIKÓW W TURKOWSKIEJ „JEDYNCE”

Uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku 15 grudnia 2017 r. zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Od kilku lat biblioteka szkolna z tej okazji zaprasza znanych i lubianych autorów książek dla dzieci. Tym razem szkoła gościła p. Agnieszkę Frączek, pisarkę i językoznawcę, dla której wielką frajdą jest zabawa słowem. Pani Agnieszka wydała około 80 książek, w których bawi, uczy i wzrusza czytelników. Jej książki są chętnie czytane nie tylko przez najmłodszych, ale znajdują sympatyków także wśród dorosłych. Podczas spotkania zachęcała dzieci do czytania książek, opowiadała o tym, skąd czerpie pomysły do swoich książek.

Czytaj więcej: Pisarka Agnieszka Frączek powiększyła DSC00306 grono czytelników w turkowskiej „Jedynce”


MISTRZOSTWA MIASTA TURKU W PŁYWANIU

plakat OSIR


36.ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGODSC07873

Elementem szkolnych obchodów związanych z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce było, już po raz piąty,  przystąpienie uczniów „Jedynki” do akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Akcję objął Honorowym Patronatem Prezydent RP Andrzej Duda.  13 grudnia uczniowie zapalili o godzinie 19.30 światełko  w oknie swojego domu lub wirtualnie na stroniewww.ipn.gov.pl. Tym oto gestem złożyliśmy hołd wszystkim, którzy stracili życie lub ucierpieli na skutek wydarzeń z grudnia 1981 r. Ponadto uczniowie klas szóstych przygotowali w szkole okolicznościową wystawę. Przedstawiono na niej najważniejsze wydarzenia, zdjęcia i dokumenty przybliżające lata 1981-1983.  

Czytaj więcej: 36.ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO