TEATR "SZPILKA" WŚRÓD NAJLEPSZYCH TEATRÓW WIELKOPOLSKI. DZIEŃ DOBRY, SZTUKO!teatr szpilka1

W 22 marca w Przeźmierowie odbył się Festiwal Młodego Teatru Wielkopolski DZIEŃ DOBRY SZTUKO 2019. Teatr "Szpilka" po raz kolejny reprezentował rejon koniński, ale przede wszystkim Turek i Szkołę Podstawową nr 1, w tym niezwykłym spotkaniu artystycznym. Uczniowie zaprezentowali spektakl pt. "Księżniczka na ziarnku grochu".

Zespół otrzymał nagrodę, pamiątkowy dyplom i wiele upominków. Przed występami młodzi aktorzy uczestniczyli w warsztatach z kamerą, a podczas przeglądu mogli wymienić się doświadczeniami z innymi grupami teatralnymi z Wielkopolski. Przed festiwalem odbyły się również w naszej szkole warsztaty teatralne prowadzone przez Bogdana Żyłkowskiego z Centrum Kultury Zamek z Poznania.

Głównym organizatorem festiwalu jest Poznańska Fundacja Artystyczna. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Warto dodać, że zespół wyróżniono także w 41. Konfrontacjach Teatrów Dziecięcych "Przestrzenie Wyobraźni" w Kłodawie oraz w Festiwalu Szkolnym PLAMA (1. miejsce) za prezentację spektaklu pt. "Jak to z niepodległością w Turku było..."

Czytaj więcej: TEATR "SZPILKA" WŚRÓD NAJLEPSZYCH TEATRÓW WIELKOPOLSKI. DZIEŃ DOBRY, SZTUKO!


 SUKCES RECYTATORSKI UCZENNIC Z KLASY 8Dkonkurs pietrzak3

W turkowskim ogólniaku odbyło się podsumowanie X JUBILEUSZOWEGO MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU  ARTYSTYCZNEGO im. Włodzimierza Pietrzaka pt. „Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem”. Podczas konkursu uczniowie z całego kraju recytowali wiersze Włodzimierza Pietrzaka – prawnika, pisarza i żołnierza, który związany był z Turkiem. Od początku konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów „Jedynki”. Odnoszą w nim co roku sukcesy. 

 W tegorocznej edycji  recytatorskiej (kategoria od 13 do 16 lat) I nagrodę zdobyła Nina Grabara, a II Michalina Rosiak z klasy 8d.

 Gratulujemy laureatkom i życzymy dalszych sukcesów!

Czytaj więcej: SUKCES RECYTATORSKI UCZENNIC Z KLASY 8D


DZIECI Z KLAS MŁODSZYCH POWITAŁY WIOSNĘ ZDROWO I KOLOROWOwiosna 24

Obchody I Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez i uroczystości naszej szkoły. W tym roku szkolnym, ten szczególny dzień uczciły dzieci pod hasłem: Witamy wiosnę zdrowo i kolorowo! We wszystkich salach lekcyjnych nie zabrakło więc owoców, warzyw, soków, jogurtów. Uczniowie z radością   przygotowywali   sałatki, szaszłyki owocowe, wiosenne  kanapki, a także zdrowe soki i napoje.  Po wytężonej pracy, nastąpił czas wspólnego posiłku i poczęstunku. Dzieci z chęcią dzieliły się wytworami własnej pracy, potrafiły także wymienić walory smakowe i zdrowotne przygotowanych potraw.            

Radość z nadejścia wiosny wyraziły również strojem. Dziewczynki przystroiły włosy wiankami z kwiatów i wiosennymi kapeluszami. Chłopcy najchętniej barwili włosy i zakładali kolorowe ubrania. Na twarzach uczniów gościła radość. To był dzień pełen wrażeń!

Czytaj więcej: DZIECI Z KLAS MŁODSZYCH POWITAŁY WIOSNĘ ZDROWO I KOLOROWO.

 


CHŁOPCY MISTRZAMI REJONU W PIŁCE SIATKOWEJrejony siatkowka 17

W piątek 22 marca w hali widowiskowo-sportowej w Turku odbyły się  Mistrzostwa Rejonu Konińskiego w Piłce Siatkowej Chłopców Szkół Podstawowych.

W zawodach wzięło udział 6 zespołów: SP 1 Koło, SP 1 Konin, SP 3 Słupca, SP Morzyczyn oraz siatkarze SP 5 i SP 1 w Turku. Uczniowie z SP 1 bronili tytułu Mistrza Rejonu zdobytego przed rokiem.

Po pasjonującej grze I miejsce i awans do Półfinału Mistrzostw Wielkopolski zdobyli po raz kolejny chłopcy z SP 1 w Turku pokonując w eliminacjach grupowych Koło i Morzyczyn w stosunku 2 - 0. W półfinale w spotkaniu z lokalnym rywalem SP 5 byli również lepsi wygrywając w stosunku 2 – 0. W finale siatkarzom z ,,jedynki,, przyszło się zmierzyć z drużyną ze Słupcy, którą pokonali również bez straty seta.

Większość naszych zawodników to uczniowie klasy 3a oddziałów gimnazjalnych. To ostatnia klasa gimnazjalna i ostatnia klasa sportowa, która od trzech lat dostarcza swojej szkole dużo emocji i radości poprzez swoje sukcesy sportowe.

Czytaj więcej: CHŁOPCY MISTRZAMI REJONU W PIŁCE SIATKOWEJ

 


DZIEWCZĘTA SP1 i III KLAS GIMNAZJALNYCH - WICEMISTRZYNIAMII REJONU W PIŁCE SIATKOWEJrejony 25

21.03.2019 r. w hali OSiR w Turku odbyły się Mistrzostwa Rejonu Konińskiego w Piłce Siatkowej Dziewcząt. W rywalizacji wzięło udział 6 zespołów- SP8 Konin, SP3 Słupca, ZSP1 Sompolno, SP Strzałkowo, SP1 Koło, SP5 Turek oraz gospodarze zawodów SP1 Turek.Po emocjonujących meczach spotkaliśmy się w finale z SP5 Turek . Nie udało się obronić tytułu mistrzowskiego ale dziewczęta z SP1 osiągnęły zamierzony cel i po ambitnej walce zajęły II miejsce w rejonie.

Czytaj więcej: DZIEWCZĘTA SP1 i III KLAS GIMNAZJALNYCH - WICEMISTRZYNIAMII REJONU W PIŁCE SIATKOWEJ

 


JAKI ZAWÓD WYBRAĆ?zawody 3

Nasi uczniowie podczas bezpośrednich spotkań z przedstawicielami różnych zawodów poznają specyfikę ich pracy oraz ścieżkę edukacyjną prowadzącą do zdobycia tych zawodów. Byliśmy w fabryce kabli „Elektrokabel”, teatrze, na Komendzie Policji. Odwiedził nas i zachwycił opowieściami kapitan żeglugi wielkiej a także pani dietetyk. Spotkania odbywają się w ramach zajęć z doradztwa zawodowego i cieszą się zainteresowaniem uczniów. Jaki zawód będzie następny?

Czytaj więcej: JAKI ZAWÓD WYBRAĆ?


MŁODZI MENAGEROWIE Z SP1

1

Zmagania konkursowe w Zespole Szkół Technicznych wyłoniły najlepszych młodych managerów, którzy wykazali się swoimi umiejętnościami i predyspozycjami do zarządzania firmą. Po wielu konkurencjach jury ogłosiło zwycięzców. I miejsce wraz ze swoją drużyną zajęła Daria Kaczkowska z kl. 3a gimnazjum, II miejsce przypadło drużynie Jakuba Loby z kl. 3c. Godnie reprezentowała naszą szkołę w konkursie również Nina Bartczak z kl. 3a. Uczestnicy wykazali się kreatywnością, przedsiębiorczością, umiejętnością planowania i kontrolowania, tworząc np. biznesplan czy reklamę własnej firmy. Aktywna była również nasza publiczność, która śmiało odpowiadała na pytania.

Zdobyte biznesowe doświadczenia zapewne przydadzą się młodzieży w planowaniu własnej kariery edukacyjno – zawodowej.

Czytaj więcej: MŁODZI MENAGEROWIE Z SP1

 

 


 

PIERWSZE MIEJSCE JULII KACZMAREK

W KONKURSIE OGÓLNOPOLSKIMDSC02198

Mamy ogromną przyjemność poinformować, że uczennica klasy 3 C - Julia Kaczmarek, zajęła I miejsce w kraju w Ogólnopolskim Konkursie Czytelniczym Stypendiada Wczesnoszkolna ,,Abecadło". Uczennica bezbłędnie wypełniła   test konkursowy, składający się z dwudziestu pytań zamkniętych, dotyczących zrozumienia treści dwóch części lektury. Julia uzyskała 100 % punktów możliwych do zdobycia, tytuł LAUREATA I MIEJSCA W KRAJU oraz złoty medal ORŁA CZYTELNICZEGO.

W tym samym konkursie duży sukces odnieśli również następujący uczniowie:

- Aleksandra Janik kl. 2 B - tytuł FINALISTY w konkursie czytelniczym,

- Milena Surmiak kl. 2 B- tytuł FINALISTY w konkursie matematycznym,

- Adrianna Kozłowska kl. 2 D- tytuł FINALISTY w konkursie ortograficznym,

- Bartosz Ordon kl. 3 C- tytuł FINALISTY w konkursie czytelniczym.

Sukcesy wyżej wymienionych uczniów oraz innych uczestników konkursu, przyczyniły się do uplasowania się naszej szkoły na II miejscu w skali kraju i otrzymania przez Jedyneczkę Srebrnego Pucharu Stypendiady Wczesnoszkolnej 2018/2019.

Laureatce, Finalistom i wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                Grono Pedagogiczne SP nr 1 im. H. Sienkiewicza w Turku

Czytaj więcej: PIERWSZE MIEJSCE JULII KACZMAREK

 


WYCIECZKA PEŁNA WRAŻEŃwarszawa 1

14 marca uczniowie klasy Va,Vc i Ve Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku wybrali się na nietypową wycieczkę do Warszawy.

Najpierw dzieci zwiedziły Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, gdzie miały okazję obejrzeć galerię portretów osobistości żyjących w okresie od XVI do XIXw. Kolejnym punktem programu (najbardziej oczekiwanym!) była wizyta w TVP przy słynnej ulicy Woronicza 17.Uczniowie zobaczyli wnętrza reżyserki i studiów filmowych. Z zaciekawieniem przyglądali się planom filmowym programów "Pytanie na śniadanie" i " Jaka to melodia?".

Szczególne wrażenie wywarła na nich opowieść o tym, jak nagrywa się produkcje telewizyjne i reżyseruje zachowania publiczności. W studiu programu "Jaka to melodia?" uczennica klasy Va - Blanka Górska - zaśpiewała piosenkę nagrodzoną gromkimi brawami i pochwałą dziennikarza.

Czytaj więcej: WYCIECZKA PEŁNA WRAŻEŃ


SUKCES UCZNIA W EDYCJI POWIATOWEJ OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "ZAPOBIEGAJMY POŻAROM"plastyczny 3

W sobotę 16 marca w Malanowie odbyło się podsumowanie powiatowej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem: „Zapobiegajmy pożarom”.

Uczeń klasy 4d, Filip Perliński zdobył trzecie miejsce w swojej kategorii wiekowej, a jego praca została przekazana do etapu wojewódzkiego.

Filipowi gratulujemy sukcesu!

Czytaj więcej: SUKCES UCZNIA W EDYCJI POWIATOWEJ OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "ZAPOBIEGAJMY POŻAROM"


NASI UCZNIOWIE W ELIMINACJACH POWIATOWYCH OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJotwp 5

W sobotę 16 marca w Malanowie odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.

Naszą szkołę w swoich kategoriach wiekowych reprezentowali: Jakub Dziurdziński, uczeń klasy 4d SP, który jak się okazało był najmłodszym uczestnikiem konkursu oraz Agata Drabina, uczennica klasy 3b GIM.

Pytania konkursowe okazały się bardzo trudne i nasi uczniowie nie zajęli czołowych lokat, jednak organizatorzy docenili olbrzymi wkład pracy włożony w przygotowanie do konkursu i wszystkich uczestników nagrodzili dyplomami oraz drobnymi upominkami.

Czytaj więcej: NASI UCZNIOWIE W ELIMINACJACH POWIATOWYCH OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

 


CZAR IRLANDZKIEJ WYSPY W SP1patryk 1

Tradycją naszej szkoły stało się świętowanie wspólnie z Irlandczykami na całym świecie. 17 marca obchodzimy St. Patrick's Day czyli Dzień Świętego Patryka. W naszej szkole to okazja do posłuchania muzyki irlandzkiej, obejrzenia prezentacji multimedialnych dotyczących święta oraz możliwość wspólnego pamiątkowego zdjęcia w kolorze green. W tym roku mogliśmy sprawdzić się w quizie o Irlandii, którego pytania były ukryte po całej szkole. Całą naszą społeczność ogarnia w ten dzień wyjątkowy nastrój, a muzyka koi zmysły i zabiera nas w podróż do Irlandii.

Wszystkim osobom ubranym w tym dniu na zielono dziękujemy za wspólną zabawę i do zobaczenia za rok!

Czytaj więcej: CZAR IRLANDZKIEJ WYSPY W SP1

 


UCZNIOWIE KLASY 4b NA WARSZTATACH W MIKROSKALImikroskala 18

W dniu 13 marca 2019 roku uczniowie klasy 4b uczestniczyli w wycieczce do Centrum Edukacji i Rozrywki Park Makiet Mikroskala w Koninie.

Czwartoklasiści zwiedzili park miniatur, obejrzeli film w kinie 6d, przenieśli się w czasie w specjalnej kapsule 6d oraz uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych.
W czasie warsztatów dzieci samodzielnie wykonały mydełka oraz stworzyły piękne wzory na workach szkolnych.
Po kilku godzinach dobrej zabawy i wspaniałych zajęć, uczniowie z uśmiechami wrócili do domu.

Czytaj więcej: KLASA 4b NA WARSZTATACH W MIKROSKALI


TURNIEJ RODZINNY- RODZICE NA START!1

Poczucie zadowolenia z życia czy też stopień osobistego szczęścia, jak również optymistyczna postawa pozostają w związku z aktywnością fizyczną. I nie musi to być zaraz sport wyczynowy na stadionie. Może to być po prostu TURNIEJ RODZINNY, który miał miejsce w naszej szkole 07 marca br.W godzinach popołudniowych na hali sportowej zebrali się uczniowie kl. 2a wraz z rodzicami i wychowawcą.Konkurencje były przygotowane tak, by w zmaganiach brał udział rodzic i dziecko.Rozgrywki sportowe wymagały nie tylko sprawności, szybkości i zręczności, ale przede wszystkim współdziałania. Mimo zabawowego podejścia do imprezy, to pozytywne emocje związane z rywalizacją były widoczne u wszystkich uczestników, zarówno dużych i małych. Zawody przebiegały w atmosferze śmiechu i zabawy.

Czytaj więcej: TURNIEJ RODZINNY- RODZICE NA START!


1ZDROWE INWESTYCJE – RUCH TO ZDROWIE, ZDROWIE TO ŻYCIE 

Zdrowie jest największym skarbem człowieka, dlatego powinno się je szanować, ponieważ „Ruch może zastąpić wiele lekarstw - żaden lek nie zastąpi ruchu”.W naszej szkole promujemy zdrowy styl życia, dlategopodejmujemy w tym zakresie wiele działań. Tej tematyce poświęcony był także apel – prelekcja, przygotowany przez uczniów kl. 2a i wychowawcę, który odbył się 08 marca br. Część artystyczno-edukacyjną poprzedziły życzenia skierowane do wszystkich Pań i koleżanek z okazji Dnia Kobiet, a następnie przedstawiono inscenizację o chłopcu, który przedkładał gry komputerowe nad aktywność ruchową i zdrowy styl życia.

Czytaj więcej: ZDROWE INWESTYCJE – RUCH TO ZDROWIE, ZDROWIE TO ŻYCIE


MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZĄTzawody dziewczeta 17

W dniu 7 marca 2019 r. w hali widowiskowo- sportowej przy ul. Parkowej 3 odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej Dziewcząt. Rywalizowały pomiędzy sobą trzy zespoły : SP1, SP 4  oraz SP5 z Turku. Awans do Mistrzostw Rejonu uzyskała drużyna z SP5 Turek oraz drużyna z naszej szkoły, która nie obroniła tytułu mistrza ale zajęła II miejsce dające również awans do rozgrywek na szczeblu rejonowym,  które odbędą się 21 marca w hali przy ul. Parkowej 3. 

Czytaj więcej: MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZĄT

 


KLASA 4b ZWIEDZIŁA WYSTAWĘ  W MUZEUM MIASTA TURKUmuzeum 3

W dniu 8 marca uczniowie klasy 4b zwiedzili interaktywną wystawę pod nazwą EXPLORATORIUM prezentowaną w Muzeum Miasta Turku.

Na wystawę składają się typowe interaktywne zagadki logiczne i złudzenia optyczne. Pozwala ona pokazać zarówno małym dzieciom jak i dorosłym działanie podstawowych praw fizyki, optyki, logiki, astronomii i matematyki.

Przez prawie godzinę wszyscy uczniowie świetnie się bawili, a przy okazji sporo nauczyli o otaczającym ich świecie. Dziękujemy dyrekcji i pracownikom Muzeum za umożliwienie tego pouczającego spotkania.

Czytaj więcej: KLASA 4b ZWIEDZIŁA WYSTAWĘ W MUZEUM MIASTA TURKU


MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE SIATKOWEJ CHŁOPCÓWzawody 10

W dniu 8 marca 2019 r.  w hali przy ulicy Parkowej odbył się finał Mistrzostw Powiatu w Piłce Siatkowej Chłopców - Młodzież  Szkolna. Mistrzostwa były wewnętrzną rozgrywką trzech szkół miejskich. 
Drużyna chłopców ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku okazała się bezkonkurencyjna, zwyciężając w stosunku 2 - 0 zarówno z SP 4 jak i SP 5.  Tym samym siatkarze z SP 1 obronili tytuł Mistrza Powiatu z ubiegłego roku zapewniając sobie kolejny już raz awans do Mistrzostw Rejonu.

Najlepszym zawodnikiem turnieju został kapitan drużyny SP 1 Kacper Kuśmirek. Skład drużyny – Kacper Kuśmirek, Kacper Majcherek, Jakub Orligóra, Jan Grzesik, Klaudiusz Tończyk, Norbert Baranowski, Oliwier Witkowski, Dawid Walaszczyk, Kacper Baranowski, Dawid Jasiakiewicz i Kamil Pawlak.

Opiekunem drużyny jest p. Dariusz Piotrowski.

Czytaj więcej: MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE SIATKOWEJ CHŁOPCÓW


KAMIL WIĘCŁAWEK IMG 20190307 105237

GOŚCIEM SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W TURKU

W czwartek, 7 marca 2019r. uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku brali udział w spotkaniu z panem Kamilem Więcławkiem – karateką, trenerem boksu & kickboxingu oraz prezesem stowarzyszenia sportowego Striker w Turku. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Znani, lubiani i doceniani w Sporcie”, realizowanego zgodnie z programem „Trzymaj Formę”. Celem programu jest promocja zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Prawdziwą niespodzianką był pokaz umiejętności oraz trening prowadzony przez pana Kamila i jego ucznia Kacpra Nowaka. Wielu uczniów zachwyciło się tak wspaniałą dyscypliną, która polega nie tylko na walce, ale umiejętnościach radzenia sobie ze stresem, zwiększeniu poczucia własnej wartości i pewności siebie.

Czytaj więcej: KAMIL WIĘCŁAWEK GOŚCIEM SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W TURKU


W ŚWIECIE KSIĄŻEK RENATY PIĄTKOWSKIEJpisarka 14

6 marca 2019 r. to wyjątkowy dzień dla uczniów SP nr 1 w Turku. Tego dnia szkołę odwiedziła znana pisarka dla dzieci i młodzieży Renata Piątkowska.

Najpierw najmłodsi uczniowie zostali Pasowani na czytelnika biblioteki szkolnej. To szczególne wydarzenie, na które dzieci oczekiwały wiele tygodni. Po złożeniu przyrzeczenia czytelnika, p. Renata dokonała pasowania każdego pierwszaka wielką zakładką. Na pamiątkę tego zdarzenia każdy otrzymał Dyplom.

W drugiej części spotkania pisarka opowiedziała dzieciom o pracy pisarza, zaprezentowała swoje utwory, których boahterami są zwierzęta. Celem spotkania było wzbudzenie w dzieciach empatii dla zwierząt.

Czytaj więcej: W ŚWIECIE KSIĄŻEK RENATY PIĄTKOWSKIEJ