SUKCESY UCZNIÓW SP1 G2 koniec 2 29

 

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej nr 1 mogą pochwalić się rewelacyjnymi wynikami uzyskanymi w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych.

Czytaj więcej: Sukcesy uczniów SP1

 


UCZNIOWIE SP1 W POSZUKIWANIU HISTORII historia 1

Historia to nie tylko lekcje i podręcznik - można ją odkrywać na różne sposoby, m.in. w  literaturze, filmie, architekturze czy muzyce. W przybliżaniu historii oraz wartości kulturowych naszego dziedzictwa służyły projekty realizowane na lekcjach historii oraz prelekcje, wystawy i wernisaże realizowane przez zaprzyjaźnione z Naszą szkołą Muzeum im Józefa Mehoffera Turku . Musimy przyznać, że dzieci są bardzo kreatywne i dociekliwe w poszukiwaniu informacji.

Czytaj więcej: Uczniowie SP1 w poszukiwaniu historii… .

IMG 20180406 090651


 HISTORIA Z „WALIZKI DZIADKA KAZIKA”

4 czerwca uczniowie klasy 4d z wychowawcą uczestniczyli w zajęciach dramy dotyczących poznańskiego czerwca 1956 roku. Poprzez zabawę dzieci poznawały sytuację polityczną w Polsce pod władzami komunizmu. Uczniowie kolejno wyjmowali przedmioty z „Walizki Kazika” i na ich podstawie niczym „detektywi” odkrywali postaci oraz wątki z opowieści ukrytej w rekwizytach. Zabawie towarzyszyła ciekawość, stąd od samego początku dzieci były bardzo zaangażowane i chciały poznać tajemnice bohaterów. Warsztaty zostały przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku.

Czytaj więcej: Zajęcia dramy dotyczące poznańskiego czerwca 1956 roku.


received 1711378258946364LEŚNA WYPRAWA IV D

14 czerwca klasa IV D wybrała się wraz z wychowawcą i rodzicami na wycieczkę do lasu. Wycieczka miała być nagrodą za całoroczny szkolny trud oraz dobrym wstępem do nadchodzących wakacji. Zapowiadała się świetna zabawa. Do lasu doszliśmy na pieszo. Pierwszym punktem naszej wyprawy było spotkanie z panem leśniczym, który szczegółowo opowiedział nam o pszczołach. Dowiedzieliśmy się między innymi o produkcji miodu, pyłku oraz o zwyczajach pszczół. Jedną z ciekawszych rzeczy był ul ze szkła.

 

 

Czytaj więcej: LEŚNA WYPRAWA IV D


DSC01641WRĘCZENIE NAGRÓD W IX EDYCJI KONKURSU MEMORY MASTER

W środę 13 czerwca w sali sportowej w naszej szkole odbyło się ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród za udział w IX edycji konkursu Memory Master. Nasz gość - p.Tomasz Orłowski, dyrektor szkoły języków obcych Eureka jak co roku ufundował niezwykle atrakcyjne nagrody dla najlepszych uczestników. I miejsce - Oliwia Błaszczyk (kl.6b) - bon do Empiku na kwotę 100 zł. i słodycze; II miejsce - Roksana Kaźmierczak (kl.5d) - bon do Empiku na kwotę 70 zł. oraz słodkie upominki; III miejsce - Marcin Buda (kl.6b) - bon do Empiku za kwotę 50 zł. i słodycze. Wszyscy uczestnicy niezależnie od uzyskanego miejsca otrzymali czekoladę i list stypendialny umożliwiający darmowe lekcje języka angielskiego przez cały wrzesień w szkole języków obcych Eureka. Co więcej, każdy uczeń, który nie zajął miejsca w pierwszej trójce konkursu, miał szansę na nagrodę w postaci głośnika lub słuchawek, które zostały wylosowane przez panią dyrektor Krystynę Morek. Szczęście sprzyjało Marceli Jakubowskiej (kl.5a) i Natalii Kazimierczak (kl.4e), które nie kryły swojej radości i zaskoczenia. Mamy nadzieję, że w przyszłej, dziesiątej już edycji konkursu, uczniowie będą równie sumiennie przyswajali nowe angielskie słówka i wyrażenia.

 

Czytaj więcej: Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród za udział w IX edycji konkursu Memory Master


P1170400UDZIAŁ SP 1 W XXVI OGÓLNOPOLSKIEM ZLOCIE SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH

 W dniach 8 – 10 czerwca delegacja ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku uczestniczyła w XXVI Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich, który odbył się w Zespole Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie.

 Ogólnopolskie Zloty Szkół Sienkiewiczowskich to spotkania przedstawicieli szkół noszących imię Henryka Sienkiewicza. Celem tych spotkań jest nawiązanie bliższych kontaktów i współpracy między placówkami noszącymi imię autora "Trylogii", poznanie miejsc związanych z życiem i twórczością patrona, prezentacja dorobku pisarza. Młodzi ludzie przygotowują także prace na konkursy. W tym roku uczennica "Jedynki" Paula Biskup zdobyła 3. miejsce w konkursie literackim. Piątoklasistka napisała opowiadanie z elementami fantastyki pt. "Gdyby Staś i Nel podróżowali dzisiaj..."

Czytaj więcej: Udział SP 1 w XXVI Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich


P1180739DĘBY PAMIĘCI. DĘBY HISTORII. 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI

Dzień 12 czerwca dla społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku był dniem wyjątkowym. Posadzono sadzonkę dębu „Bartek”, którą szkoła otrzymała od Nadleśnictwa Zagnańsk okazji 100-lecia Niepodległości Polski.

Dla podkreślenia wartości dębu i uczczenia rocznicy Niepodległości uczniowie przygotowali uroczystą akademię, podczas której na tle historii Polski ukazali drogę do Niepodległości w naszym mieście. Na tę żywą lekcję historii przybyli znamienici goście: Burmistrz Miasta Turku Romuald Antosik, pani Halina Łukaszewska-Przyjaciel Szkoły, pan Bartosz Stachowiak dyrektor Muzeum Miasta Turek, pan Witold Lewandowski leśniczy Nadleśnictwa Turek, pan Jerzy Włodarczyk przewodniczący Rady Rodziców przy SP1, dyrektor szkoły Elżbieta Pokojowa, wicedyrektor Krystyna Morek, uczniowie klas V, VI i VII, nauczyciele oraz rodzice.

Czytaj więcej: DĘBY PAMIĘCI. DĘBY HISTORII. 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI


IMG 20180305 115245KONKURS WIEDZY O WIELKOPOLSCE

Bartosz Dziamara, Adam Kolenda, Mateusz Szczesiak uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku w gronie najlepszych w Konkursie Wiedzy o Wielkopolsce.

 

 

Czytaj więcej: Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce


DSC01798UCZENNICE KLASY 2C NASZEJ SZKOŁY, ODNIOSŁY DUŻY SUKCES W KONKURSACH OGÓLNOPOLSKICH.

Uczennica klasy 2c- Gabriela Marciniak zajęła 1. miejsce w Polsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy ,,Olimpusek”. Olimpiada polegała na rozwiązaniu przez uczniów zintegrowanego sprawdzianu wielokrotnego wyboru, poruszającego zagadnienia edukacji polonistycznej, przyrodniczej i matematycznej. Gabrysia napisała test, uzyskując  100 % punktów możliwych do zdobycia (210 punktów) i tym samym zaszczytny tytuł LAUREATA Z WYRÓŻNIENIEM.

Kolejna uczennica klasy 2c- Zuzanna Buda, zajęła 3. miejsce w Polsce w konkursie matematycznym Stypendiada Wczesnoszkolna ,,Plusik”. Konkurs miał zasięg ogólnopolski i polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 20 pytań z zakresu elementarnej arytmetyki i rozwiązania zadań tekstowych. Zuzia napisała test uzyskując 48 punktów- na 50 możliwych do zdobycia. Zajęła trzecie miejsce w konkursie i tytuł LAUREATA oraz medal ,,Orła matematycznego”.

Czytaj więcej: Uczennice klasy 2c naszej szkoły, odniosły duży sukces w konkursach ogólnopolskich.


DSC01685PEŁNA WRAŻEŃ WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

30 maja, klasy 1d oraz 2c wyjechały na całodniową wycieczkę do Wrocławia. Wyjazd był prezentem od rodziców i pań dla dzieci z okazji Dnia Dziecka.

Pierwszą atrakcją wycieczki był spacer po mieście z wrocławskim przewodnikiem szlakiem miejscowych krasnali. Następnie, po posiłku, dzieci miały wielką przyjemność płynąć statkiem spacerowym po Odrze do wrocławskiego ZOO. Tam przy upalnej pogodzie, podziwiały zwierzęta z niemal całego świata. Chętnie kupowały pamiątki oraz upominki dla najbliższych. Jednak największą i najbardziej wyczekiwaną atrakcją wycieczki, okazała się wizyta w najnowocześniejszym oceanarium w Polsce ,,Afrykarium”. Uczniowie mogli tam poznać zwierzęta zamieszkujące Morze Czerwone i rzekę Nil, a także poczuć atmosferę prawdziwej dżungli.

Czytaj więcej: Pełna wrażeń wycieczka do Wrocławia


1KLASA IVA NA WYCIECZCE W LESIE

Dnia 04.06.2018 r. uczniowie klasy IVA wybrali się na wycieczkę do lasu. Podczas spotkania z leśnikiem mieli okazję przyswoić sobie wiedzę na temat życia i naturalnego środowiska pszczół, żab i zwierząt pobliskich lasów naszego miasta.

Czytaj więcej: KLASA IVA NA WYCIECZCE W LESIE


MATEMATYKA - KRÓLOWA NAUK PASJĄ UCZNIÓW SP1

 

czas na szostke110 maja 2018r odbył się finał XV Regionalnego Konkursu Matematycznego „Czas na szóstkę”. Zmagania z zadaniami trwały cały rok szkolny. Uczniowie musieli pokonać cztery etapy wewnętrzne, za które mogli otrzymać 120 punktów. Należało uzyskać 90% z tych punktów, aby przejść do następnego etapu.

 

Czytaj więcej: Matematyka - Królowa Nauk pasją uczniów SP1


100 7201WARSZAWA – HISTORYCZNIE, REKREACYJNIE I SPORTOWO

   W dniach 29-30 maja 2018 r. uczniowie klas: IVA, IVC i IVE byli na wycieczce w Warszawie.

   Intensywne zwiedzanie stolicy rozpoczęli od obejrzenia uroczystej odprawy warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki podziwiali panoramę miasta. Kolejną atrakcją był spacer po Łazienkach Królewskich, podczas którego ciekawą opowieść przewodnika osłodził niezapomniany smak lodów.

Czytaj więcej: Warszawa – historycznie, rekreacyjnie i sportowo


maryja 1Z MARYJĄ NA SZKOLNEJ KATECHEZIE 

W miesiącu maju na szkolnych katechezach, dzieci i młodzież przez modlitwę, śpiew, prace plastyczne odkrywali, że w sercu Maryi są dziećmi Bożymi. Powstały szkolne wystawy, dedykowane najlepszej Mamie na świecie.

 

Czytaj więcej: Z MARYJĄ NA SZKOLNEJ KATECHEZIE


20180525 130932ZIELONA SZKOŁA "MAZURY AKTYWNIE"

Uczniowie klas 4d i 4b oraz kilkoro uczniów klas 4a i 4c w ubiegłym tygodniu wzięli udział w zielonej szkole na Pojezierzu Mazurskim – MAZURY AKTYWNIE.

Czwartoklasiści zwiedzili zamek krzyżacki z przełomu XIII i XIV wieku, wzniesiony na wzgórzu górującym nad miastem Golub-Dobrzyń. Byli także w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, który znajduje się na terenie Puszczy Piskiej. Ponieważ większość zwierząt jest zaprzyjaźnionych z człowiekiem, dlatego też możliwe było wejście do niektórych gatunków na ich obszerne wybiegi, głaskanie, podziwianie z bliska, a nawet karmienie zwierząt, z czego zadowoleni byli mieszkańcy Parku, jak i uczniowie.  

Czytaj więcej: Zielona Szkoła "Mazury aktywnie"


P1170082IV SZKOLNY TURNIEJ JĘZYKOWY W SP1

W trosce o piękną i poprawną polszczyznę w Szkole Podstawowej nr 1 w Turku po raz czwarty odbył się Szkolny Turniej Językowy „Z poprawną polszczyzną na co dzień”. Głównym celem konkursu jest wyrabianie w uczniach nawyku językowej dociekliwości. Uczestniczyli w nim uczniowie klas szóstych, którzy wytypowali czteroosobowe drużyny: „Ortomaniacy” z 6a, „Zaklinacze polskiego” z 6b, „Żubry” z 6c i „Gżegżółki” z 6d. W konkursowych zmaganiach dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat form wypowiedzi, części mowy, słownictwa, związków frazeologicznych, polskich przysłów i oczywiście ortografii.

Czytaj więcej: IV Szkolny Turniej Językowy w SP1


DSC 0016TOMASZ ZUBILEWICZ W SP1

 

  

 

Czytaj więcej: Tomasz Zubilewicz w Sp1


DSC 0662.JPGI MIEJSCE DLA TEATRU "SZPILKA" z SP1

18 maja w Kościańskim Ośrodku Kultury po raz drugi odbył się Ogólnopolski Integracyjny Przegląd Teatralny.  Teatr "Szpilka" ze Szkoły Podstawowej nr 1 zdobył I miejsce.

Organizatorami tegorocznego Przeglądu byli: Zespół Szkół im. M. Konopnickiej, Kościański Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie Patrzmy Sercem. Projekt objęty został honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

Czytaj więcej: I miejsce dla teatru "Szpilka" z SP1


siatka 1SIATKARKI Z G2 i SP1 TUREK - CZWARTĄ DRUŻYNĄ W WIELKOPOLSCE

            10 maja 2018 roku w Hali Sportowo- Widowiskowej Arena w Kaliszu odbył się Finał Mistrzostw Wielkopolski Dziewcząt w Piłce Siatkowej. O medale walczyły 4 zespoły , które przebyły długą drogę eliminacji poprzez Mistrzostwa Powiatu, Rejonu, Półfinały Wojewódzkie , żeby uzyskać awans do Finałów . Na ostatnim szczeblu zmierzyły się z bardzo silnymi zespołami. O najwyższe podium walczyły zespoły: G SMS Poznań , SP1 Turek, G 5 Poznań , SP 24 Kalisz. Ostatecznie zawodniczki z Turku zajęły 4 miejsce w Finałach Województwa Wielkopolskiego, co jest dla nas dużym sukcesem. Skład zespołu : Klaudia Jasiak- kapitan, Martyna Forma, Martyna Jaroma, Nikola Jeske, Daria Kaczkowska, Aleksandra Kąpielska, Aniela Kurzawa, Julia Lubas, Weronika Mendelak, Dagmara Skopińska, Weronika Wieczorek, Natalia Włodarczyk. Najlepszą zawodniczką zespołu została wybrana libero drużyny - uczennica klasy II a gimnazjum z SP1- Daria Kaczkowska. 

Czytaj więcej: Siatkarki z G2 i SP1 Turek- czwartą drużyną w Wielkopolsce


Snapchat-656987351TRZYDNIOWA WYCIECZKA

„ ZŁOTY STOK - SLAVKOV - WIEDEŃ - BRNO - MORAWSKI KRAS”

     18 kwietnia o godzinie 6:00, autobus pełen uśmiechniętych i spragnionych przygody dzieci z klas 5c,5d,6b,7b z opiekunami p. W. Trocha, E. Kuleszą, M. Sobczak, T. Tomczakiem, wyruszył w stronę Czech. Po drodze nie zabrakło atrakcji jak kopalnia złota w Złotym Stoku, gdzie była okazja wyłowienia drobnych kawałeczków złota z możliwością zabrania ich do domu w specjalnej fiolce oraz wybicia ‘złotej monety’. Następnie zwiedziliśmy miejsce historycznej bitwy Trzech Cesarzy – wzgórza z którego bitwą dowodził Napoleon. Po wielogodzinnej trasie i dotarciu do hotelu Macocha, nadszedł czas na zasłużony wypoczynek. Drugiego dnia pobytu odwiedziliśmy piękne miasto o pięknej nazwie - Wiedeń.

Czytaj więcej: TRZYDNIOWA WYCIECZKA „ ZŁOTY STOK - SLAVKOV - WIEDEŃ - BRNO - MORAWSKI KRAS”