20190517 082417 resized 1


 99 ROCZNICA URODZIN KAROLA WOJTYŁY

KTÓRY ZOSTAŁ ŚW. JANEM PAWŁEM II

 

 

Czytaj więcej: 99 ROCZNICA URODZIN KAROLA WOJTYŁY KTÓRY ZOSTAŁ ŚW. JANEM PAWŁEM II


W MAJU Z MARYJĄ NA KATECHEZIE 20190515 122822 resized

 

 

 

 

 

Czytaj więcej: W MAJU Z MARYJĄ NA KATECHEZIE


KOLEJNY SUKCES „JEDYNECZKI” 1. Zapraszamy do wspólnych gier i zabaw ruchowych

Miło nam poinformować, że zespół l. 2a - JEDYNECZKApod opieką wychowawcy Grażyny Sujewicz zajął I miejsce w IX edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Zdrowo jem, więcej wiem”, w kategorii klas II-III, etap: ZIMA, pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser- Dudy. Projekt jest częścią programu prowadzonego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska „Aktywnie po Zdrowie” i ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Uczniowie kl. 2a zdobywali nie tylko wiedzę o zdrowym odżywianiu, ale przede wszystkim kształcili prawidłowe nawyki żywieniowe, realizowali mini-projekty w grupach. Przez zabawę, doświadczenia, działania praktyczne, lekcje tematyczne, konkursy, zajęcia plastyczne i aktywność fizyczną wzbogacili wiedzę o to co, ile i kiedy jeść oraz jak aktywnie spędzać czas wolny, żeby być zdrowym, silnym i radosnym.W realizację projektu zaangażowali się także rodzice, za co serdecznie dziękujemy.

Czytaj więcej: KOLEJNY SUKCES „JEDYNECZKI”


REKOLEKCJE 201920190408 102909 resized 1

 

 

 

 

Czytaj więcej: REKOLEKCJE 2019


„RADOSNEGO DAWCĘ MIŁUJE BÓG” 20190405 141813 resized

Z okazji RADOŚCI płynącej ze Świąt Wielkanocnych młodzież i dzieci wsparci opieką rodziców przygotowali stroiki świąteczne i kartki z życzeniami. Zostały one tuż przed świętami przekazane Pensjonariuszom naszego Hospicjum w Turku. Prace można było podziwiać na szkolnej wystawie. Warto pamiętać, że dla chrześcijan są to święta zwycięstwa życia nad śmiercią. W pracach królowały pisanki, które są symbolem nowego życia.

 

Czytaj więcej: „RADOSNEGO DAWCĘ MIŁUJE BÓG”


SUKCES W XVII KONKURSIE RECYTATORSKIM "WIELKOPOLSKA W POEZJI"

recytacja 4

6 kwietnia w Koninie odbył się XVII Konkurs Recytatorski "Wielkopolska w Poezji", którego organizatorem, jak co roku, jest konińskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Zespół  Szkół Górniczo - Energetycznych. Recytatorzy - zgodnie z regulaminem konkursu - zaprezentowali wiersze poetów związanych z  Wielkopolską.

 Uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku recytowały - starannie wybrane i zinterpretowane - wiersze lokalnych poetów.
Jury pod przewodnictwem Jarosława Sparażyńskiego z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie przyznało 1. nagrodę w kategorii klas VII - VIII i gimnazjów uczennicy klasy 8d Michalinie Rosiak za niezwykłą interpretację wiersza Eli Galoch "Rozstanie". Wyróżnienie otrzymała Julia Tomaszak (kl. 3b Gim.) Na pochwałę zasługują także prezentacje w wykonaniu Agaty Drabiny (kl.3bGim.), Aleksandry Pietrzak i Niny Grabary (kl. 8d)
Uczennice zostały przygotowane przez Joannę Trembasiewicz i Ewę Pawlak.

Czytaj więcej: SUKCES W XVII KONKURSIE RECYTATORSKIM "WIELKOPOLSKA W POEZJI"


ELIMINACJE SZKOLNE KONKURSU RECYTATORSKIEGO "CZERWIEŃCIE, ZIELEŃCIE SIĘ SŁOWA..."strzalkowo 32

Recytacja to niezwykła umiejętność i dlatego bardzo cieszy nas fakt, że każdego roku poznajemy wyjątkowych recytatorów, dzięki którym słowo poetyckie żyje. Konkurs cieszy się niezmiennie dużą popularnością. 3 kwietnia odbył się po raz kolejny etap szkolny 27. Konkursu Recytatorskiego dla Szkół Podstawowych „Czerwieńcie, zieleńcie się słowa...”.

Komisja artystyczna w składzie: Elżbieta Kaczmarek, Aldona Piwońska, Emilia Kozłowska, Elżbieta Nowak i Małgorzata Pakuła po wysłuchaniu 30 prezentacji postanowiła nagrodzić: Brunona Grabarę (2d), Gabrielę Marciniak (3c), Amelię Sobczyk (5d), Paulę Biskup (6c), Natalię Jurkiewicz (6c), Barbarę Maletę (6c) i Ninę Grabarę (8d). Laureaci reprezentować będą naszą szkołę w kolejnych etapach konkursu.

Czytaj więcej: ELIMINACJE SZKOLNE KONKURSU RECYTATORSKIEGO "CZERWIEŃCIE, ZIELEŃCIE SIĘ SŁOWA..."


20190403 083935 resized 1„ODNÓW OBLICZE” - 14 rocznica odejścia do domu Ojca - Św. Jana Pawła II

Z okazji 14 rocznicy odejścia do domu Ojca, naszego kochanego papieża – św. Jana Pawła II. , dzieci z klas 2 w czasie szkolnej katechezy - dziękowały i modliły się, w myśl hasła „ODNÓW OBLICZE” . To Miłość sprawia, że mamy łagodne spojrzenie, serdeczne i miłosierne. Jak zawsze i dzisiaj, potrzeba nam się starać, kształtować tak własny charakter, aby być życzliwym i otwartym na potrzeby drugiego człowieka. Dzieci z wielkim zaciekawieniem obejrzały fragment filmu, nagrany podczas spotkania papieża Jana Pawła II z dziećmi. Wykonane pamiątkowe zdjęcia niech przypominają nam, że życie na tej ziemi przemija, jak wspomniał to w Wadowicach Papież, cytując napis zamieszczony pod zegarem – „czas ucieka, wieczność czeka”. Warto zadbać, aby to co niezniszczalne w nas, trwało i ubogacało ludzkie życie.

Czytaj więcej: „ODNÓW OBLICZE” - 14 rocznica odejścia do domu Ojca - Św. Jana Pawła II


ZDROWIE W SP1zdrowie 1

Tradycyjnie już w kwietniu realizujemy działania związane ze zdrowiem. W czwartek (4.04.2019r.) w Szkole Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Turku przy ul. Parkowej świętowaliśmy „Dzień z profilaktyką”. Na tę okoliczność uczniowie wszystkich klas przygotowali piękne plakaty, tematycznie związane ze zdrowym stylem życia, wolnym od uzależnień.

Nastolatkowie mieli możliwość utrwalenia zdobytej wiedzy z zakresu profilaktyki, obejrzenia prezentacji multimedialnych „Bezpieczeństwo w sieci”, sprawdzenia swojej wiedzy poprzez udział w konkursie, zdobycia informacji na temat „Światowego Dnia Zdrowia” oraz podstawowych zasad zdrowego trybu życia.

Czytaj więcej: ZDROWIE W SP1


WYBIERAMY MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIADSC04106

4 kwietnia 2019. odbył się szkolny etap Konkursu czytelniczego „Wybieramy mistrza pięknego czytania” dla klas IV. I miejsce zajęła Agata Kukuła, uczennica klasy IV c, która będzie reprezentować naszą szkołę w powiatowym finale Konkursu.

Ponadto Komisja w składzie: Emilia Kozłowska, Aleksandra Antczak i Elżbieta Nowak przyznały następujące wyróżnienia: Nadia Stawska, 4c, Agnieszka Stasiak, 4c, Anna Szczepaniak, 4c i Wiktoria Stawicka, 4d.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów. 

Czytaj więcej: WYBIERAMY MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA


DSC04081

PLANSZÓWKI NA ZDROWIE 

W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia, biblioteka szkolna (ul. 3 Maja) zorganizowała 4 kwietnia Godzinę z grami planszowymi. „Gry planszowe”  bawią i uczą. Są one wykorzystywane w edukacji, nie tylko ze względu na ciekawy sposób przekazywania wiedzy. Uczą też tego, że nie zawsze się wygrywa, a światem rządzą określone zasady i reguły. Gry planszowe uczą cierpliwości, kreatywności, komunikatywności, podejmowania szybkich decyzji, koncentracji oraz pracy w grupie. Wpajają umiejętności, które mogą się przydać na co dzień, zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości. Dodatkowo jest to świetna zabawa, emocje, ruch i śmiech. Dla uczniów dzisiejsza godzina z grami planszowymi była niezłą rozrywką, a wielu z nich kontynuowało zabawę podczas przerw w bibliotece szkolnej.

Czytaj więcej: Gry planszowe


QUIZY WIEDZOWEDSC03553

Z okazji ostatków Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole quizy wiedzowe. Wszyscy chętni uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich wiadomości z zakresu: języka polskiego, języka angielskiego, historii, matematyki i przyrody. Każde dziecko, które poprawnie odpowiedziało na pytanie z wybranego przedmiotu, otrzymało cukierka. Quizy były przeznaczone przede wszystkim dla uczniów klas czwartych i piątych, jednak przybyło również wielu młodszych uczniów, którym udało się udzielić poprawnych odpowiedzi. Tego dnia dzieci świetnie się bawiły.

Czytaj więcej: quizy wiedzowe


UCZNIOWIE SP1 PRZY PARKOWEJ WRÓCILI W CZASY PRL-UPRL 1

Myślicie, że cofanie się w czasie jest niemożliwe? A jednak… w naszej szkole wszystko może się wydarzyć. 3 kwietnia 2019r. na korytarzach szkolnych pojawiła się nietypowo ubrana młodzież. Dużo kolorów, plisowane spódnice, chusteczki na głowie, dzwony, koszule z dużymi kołnierzami, sukienki w groszki i w kratkę itp. Spotkać można było również oficera ZSSR. No i scenografia: przedmioty codziennego użytku, monety i banknoty, stare fotografie, magnetofony, radia, rowery i zabawki. Wszystko świadczyło o tym, że przenieśliśmy się w czasy PRL-u.

Ale to nie koniec niespodzianek. Pod szkołę podjechały zabytkowe już pojazdy: syrenka, mały fiat z przyczepą campingową oraz motocykl „Żak”. A wszystko za sprawą pana Jarosława Barcisia, ojca naszej uczennicy i jednocześnie członka Automobil Klubu z Turku oraz jego kolegów pana Tomasza Adamczaka i pana Macieja Modrzejewskiego.

Gościliśmy także pana Bartosza Stachowiaka, dyrektora muzeum, dzięki któremu nasza ekspozycja wzbogaciła się o eksponaty z tamtej epoki.

Czytaj więcej: UCZNIOWIE SP1 PRZY PARKOWEJ WRÓCILI W CZASY PRL-U


MATEMATYCZNE SUKCESY UCZNIÓW SP11

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku znaleźli się w gronie najlepszych wielkopolskich matematyków.

W Wojewódzkim Konkursie Matematycznym tytuł laureata uzyskała Natalia Kałużna z klasy 8d a tytuł finalisty zdobyli: Tomasz Rajczyk 8c, Michalina Rosiak 8d, Aleksandra Kukuła 8d, Maciej Biskup 8c.

Wyniki uzyskane przez uczniów naszej szkoły są dowodem ogromnej wiedzy i umiejętności matematycznych. Ich wytężona praca pod kierunkiem p. Agnieszki Rajczyk oraz p. Stanisława Frątczaka przyniosła oczekiwane efekty.

Uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


WIZYTA DZIECI Z NIEMIEC W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 I NR 5 W TURKUwymiana 1

Do Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 5 w Turku zgodnie z wieloletnią tradycją przybyli uczniowie wraz z opiekunami ze szkoły KGS z partnerskiego miasta Wiesmoor. Głównym celem takich spotkań jest wzmocnienie europejskiego wymiaru edukacji przez promowanie współpracy międzynarodowej.

Od 24 do 30 marca 2019 r. niemieckie dzieci były goszczone przez polskie rodziny, gdzie znalazły bardzo dobrą opiekę, a wolny czas wypełniony został interesującymi zajęciami. Zespół nauczycieli z obu szkół p.dyr. Elżbieta Pokojowa, p.dyr. Zdzisława Kośla, Elżbieta Pacześna, Aneta Ulańska – Grabowska i Izabela Cytrowska odpowiedzialny za pobyt naszych gości przygotował atrakcyjny program. Wszystkie działania jednak były realizowane dzięki pracy innych zaangażowanych nauczycieli.

Wizyta była krótka, ale bogata w wydarzenia. W poniedziałek zostaliśmy zaproszeni do Urzędu Miasta, gdzie p. burmistrz Romuald Antosik i przewodnicząca Rady Miasta p. Mariola Kadrzyńska – Siwek powitali naszych gości i opowiedzieli o mieście. Jak co roku tak i tym razem nie zabrakło słodyczy i upominków dla dzieci oraz opiekunów. Po wizycie u Burmistrza grupa udała się do Muzeum J. Mehoffera, by uczestniczyć w warsztatach ceramicznych, a nastepnie obejrzeć wystawy muzealne. Uczniowie wykonali piękne dzwonki, które zabrali ze sobą na pamiątkę.

Czytaj więcej: WIZYTA DZIECI Z NIEMIEC W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 I NR 5 W TURKU


SUKCES ZUZANNY SZCZESIAK W TURNIEJU GEOGRAFICZNYMgeografia 8

Zuzanna Szczesiak (kl. 3b gimnazjum) zajęła 2 miejsce w Wielkopolskim Międzyszkolnym Turnieju Geograficznym pod hasłem Środowisko przyrodnicze Polski. Konkurs zorganizowany był przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. Konkurencja była bardzo duża, w konkursie wzięło udział 140 uczniów z 43 szkół wschodniej Wielkopolski. Oprócz rywalizacji konkursowej drużyna z naszej szkoły miała możliwość poznania zasad funkcjonowania Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu.

Zuzannie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Czytaj więcej: SUKCES ZUZANNY SZCZESIAK W TURNIEJU GEOGRAFICZNYM.


FORUM ZDROWIAFORUM ZDROWIA-1

To już ostatni etap przygody uczniów klasy 2a z ogólnopolskim projektem prozdrowotnym Zdrowo jem, więcej wiem, Fundacji BOŚ. Przewodnim zagadnieniem etapu wiosennego jest znaczenie I i II śniadania dla właściwego rozwoju dziecka w myśl hasła BEZ ŚNIADANIA NIE MA NAUCZANIA. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, a także pierwszy posiłek po najdłuższym okresie odpoczynku w ciągu doby, stąd konieczne jestdostarczenie energii oraz niezbędnych składników odżywczych, aby przygotować cały organizm,a zwłaszcza mózg, do ciężkiej pracy, jaką jest nauka. Należy więc konsekwentnie stosować zasadę,że dzieci nie wychodzą rano z domu bez zjedzenia śniadania, a do szkoły zabierają przygotowane drugie śniadanie.

Czytaj więcej: FORUM ZDROWIA


GOŚCIE Z CZECH W „JEDYNCE” DSC03980

W ubiegłym tygodniu Szkołę Podstawową nr 1 w Turku odwiedzili przedstawiciele z czeskiego miasta Brandýs nad Labem - Stará Boleslav. Zwiedzali oba budynki „Jedynki” wspólnie z burmistrzem miasta p. Romualdem Antosikiem oraz kierownikiem wydziału spraw społecznych p. Aleksandrą Purcel – Kowalską

Goście zwiedzili obserwatorium astronomiczne, pracownię historyczną oraz wzięli udział w warsztatach wielkanocnych, poznając różne techniki zdobienia pisanek.

Czytaj więcej: GOŚCIE Z CZECH W „JEDYNCE”


WYMIANA UCZNIOWSKA Z WIZYTĄ W POZNANIUpoznan 1

28 marca w ramach wymiany ze szkołą partnerską z Wiesmoor udaliśmy się na wycieczkę do Poznania. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Ostrowa Tumskiego, jednej z bardziej urokliwych części Poznania wraz z królującą tam Katedrą Poznańską. To tu rozpoczęła się historia Polski.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była Bazylika Kolegiacka, gdzie podziwialiśmy pełne przepychu, barokowe wnętrze kościoła z bogato zdobionymi kaplicami oraz ciekawymi organami. Obowiązkowym przystankiem były koziołki na Placu Kolegiackim, gdzie można było zrobić pamiątkowe fotografie.

Czytaj więcej: WYMIANA UCZNIOWSKA Z WIZYTĄ W POZNANIU


UCZNIOWIE SP1 Z WIZYTĄ U KUBUSIA PUCHATKA2

Uczniowie z klasy 4d SP1 pod opieką p. Agnieszki Koszykowskiej (nauczycielki j. polskiego) w dniu 29.03.2019r. odwiedzili Przedszkole Kubusia Puchatka w Turku. Przedstawili przedszkolakom inscenizację „Legendy o warszawskim Bazyliszku”.

Wszyscy pięknie odegrali swoje role. Młodzi aktorzy przygotowali ciekawą scenografię, aby oddać niesamowity klimat legendy. Uczniowie zostali serdecznie przyjęci, a ich występ nagrodzony dużymi brawami. Panowała bardzo miła atmosfera.

Czytaj więcej: UCZNIOWIE SP! Z WIZYTĄ U KUBUSIA PUCHATKA