MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI 2018 20180424 120138

w budynku SP1 im. Henryka Sienkiewicza

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tego dnia niezależnie od tego kim jesteśmy oraz w jakim wieku, możemy propagować chęć dbania o Ziemię oraz zwrócić uwagę wszystkich na problemy ekologiczne naszej planety. W naszej szkole już po raz kolejny organizujemy Dzień Ziemi, dlatego w każdej klasie nauczyciele na lekcjach wychowawczych oraz przyrody  przeprowadzili zajęcia o celach i  treściach ekologicznych. Przypomnieliśmy sobie proste zasady, które pomogą nam zadbać o nasze środowisko: jak segregować odpady, jak oszczędzać energię i wodę, jak dbać o powietrze wokół nas. Przecież to takie proste segregować śmieci, zgasić światło jak nie jest potrzebne, zakręcać wodę w kranie gdy myję zęby, czy jechać do szkoły rowerem.

Czytaj więcej: MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI 2018


20180414 122043SUKCES W XVI KONKURSIE RECYTATORSKIM "WIELKOPOLSKA W POEZJI"

14 kwietnia w Koninie odbył się XVI Konkurs Recytatorski "Wielkopolska w poezji", którego organizatorem, jak co roku, jest konińskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Zespół  Szkół Górniczo - Energetycznych. Na szkolnej scenie wystąpiło  24 recytatorów, którzy zgodnie z regulaminem konkursu zaprezentowali wiersze poetów związanych z  Wielkopolską.

Czytaj więcej: Sukces w XVI Konkursie Recytatorskim "Wielkopolska w poezji"


IMG 20180416 09065275.ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

Jak co roku, dla uczczenia rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, "jedynka" przystąpiła do akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile" przygotowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Turku. W ramach akcji uczniowie naszej szkoły przywołali pamięć o największym zbrojnym zrywie Żydów podczas II wojny światowej. Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Nie miało szans powodzenia . Hasłem powstania było " Wszyscy gotowi zginąć jak ludzie".

Czytaj więcej: 75.rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim


KLASA IVA - POCIĄG MATEMATYCZNYIMG 20180412 125643

Dnia 12.04.2015 roku klasa IVA zmierzyła się z zagadkami i łamigłówkami przygotowanymi przez gdańskie Centrum Hewelianum w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. Uczniowie przyswajali wiedzę matematyczną doskonale bawiąc się przy dwudziestu interaktywnych stanowiskach (twierdzenie Pitagorasa, trójkąt Pascala i inne). Cała grupa wykazała się pomysłowością szczególnie w czasie konstruowania budowli i kształtów z tangramów, klocków oraz kolorowych słomek. Wystawa dla uczniów była wspaniałą przygodą w świecie różnorodnych zadań matematycznych.

Czytaj więcej: KLASA IVA - POCIĄG MATEMATYCZNY


56. OGÓLNOPOLSKI MŁODZIEŻOWY KONKURS FILATELISTYCZNY znaczki 12

     14.04.2018r. w budynku im. Mikołaja Kopernika Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku odbył się finał okręgowy 56. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego ,,Turystyka Przemysłowa Górnego Śląska”. Wzięły w nim udział gimnazjalistki z klasy II b – Julia Tomaszak i Zuzanna Szczesiak pod opieką pana Piotra Bińkowskiego.

     Uczniowie mogli wybrać znaczki do swoich kolekcji, obejrzeć zbiór banknotów, kartek pocztowych, monet. Następnie uczestnicy konkursu rozwiązali test o filatelistyce oraz o zabytkach i historii Górnego Śląska, w wyniku którego wyłoniono zwycięzców. W kategorii szkół gimnazjalnych II miejsce zajęła Zuzanna Szczesiak i III Julia Tomaszak . Pan Piotr Bińkowski za coroczny wkład pracy w organizowaniu finału okręgowego i popularyzację filatelistyki na wniosek Zarządu Okręgu Wielopolskiego Filatelistów otrzymał Medal Rowlanda Hilla – pomysłodawcy wprowadzenia do obiegu znaczków pocztowych. Po wręczeniu nagród uczniowie zwiedzili szkołę – zobaczyli eksperymentarium oraz boisko z ogródkiem meteorologicznym i kopułą astronomiczną.

Czytaj więcej: 56. Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Filatelistyczny


WYMIANA POLSKO - NIEMIECKA wymiana 5

 

 

 

Czytaj więcej: Wymiana Polsko-Niemiecka


UPAMIĘTNIENIE OFIAR KATYNIA W „KOPERNIKU” katyn 1

Dnia 13 kwietnia 2018r. w Szkole Podstawowej nr 1 w budynku im. Mikołaja Kopernika odbył się uroczysty apel poświęcony pomordowanym w Katyniu i ich rodzinom. W apelu uczestniczyli dyrekcja, grono pedagogiczne, przedstawiciele rodziców oraz uczniowie. Była to okazja, aby przypomnieć młodzieży prawdę o losach oficerów polskich, zamordowanych na terenie ZSRR, dla których Ojczyzna stała się najważniejszą wartością. Uczniowie zaprezentowali fragmenty wierszy oraz fragmenty listów żołnierzy. Chór szkolny i soliści zaprezentowali piękne pieśni. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wyprowadzeniu sztandaru zakończyliśmy uroczysty apel.

Czytaj więcej: UPAMIĘTNIENIE OFIAR KATYNIA W „KOPERNIKU”


MARZENIA SĄ DO SPEŁNIENIA...DSC01036

   Święta Wielkanocne to czas zadumy i refleksji. Czas kiedy dostrzegamy innych ludzi, chcemy nieść radość. Składamy sobie serdeczne życzenia mailowe lub za pomocą tradycyjnych kart pocztowych lub listów. W związku z tym uczniowie klasy III b i III e wraz z wychowawcami oraz Biblioteczny Klub Dyskusyjny włączyli się do ogólnopolskiej akcji Marzycielska Poczta pod kierunkiem biblioteki szkolnej.

     W ramach akcji uczniowie napisali listy oraz karty do ciężko chorych dzieci, które mają ograniczony kontakt z rówieśnikami. Przeważnie każde z nich bardzo często przebywa w szpitalu lub hospicjum. Poddawane jest ciągłej rehabilitacji.

Czytaj więcej: MARZENIA SĄ DO SPEŁNIENIA...


MISTRZOSTWA MIASTA TURKU PRZEDSZKOLI DSC 0042 - Kopia

W dniu 8.04.2018 r. w sali sportowej naszej szkoły odbyły się I Mistrzostwa Miasta Turku Przedszkoli w Wielobojach Sportowo-Rekreacyjnych.
Do zawodów pod hasłem: ZDROWO SPORTOWO ODLOTOWO zgłosiło się 6 turkowskich przedszkoli, które rywalizowały w 10 konkurencjach. Każde przedszkole reprezentowało dwanaścioro dzielnych zawodników. Elementem odróżniającym dzieci były kolorowe malunki na buźkach. Każdą drużynę wspierał przyporządkowany sędzia oraz uczniowie klas VI i członkowie Stowarzyszenia Kopernik Plus. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem pokonywały kolejne zadania ruchowe. Konkurencjom towarzyszył głośny doping publiczności. Przedszkolakom kibicowali rodzice, dziadkowie, rodzeństwo oraz dyrektorzy i wychowawcy z przedszkoli. Między konkurencjami odbył się pokaz Judo. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również gry i zabawy edukacyjne, w których także liczyła się sprawność ruchowa, koncentracja uwagi i pomysłowość. Każdy, kto przybył na Mistrzostwa, mógł ciekawie spędzić wolny czas.

Czytaj więcej: MISTRZOSTWA MIASTA TURKU PRZEDSZKOLI


WYCIECZKA, KTÓRA DAJE DO MYŚLENIA SAVE 20180412 183047

     W środę, 11 kwietnia, uczniowie klasy IV a, c i e pojechali na wycieczkę do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Orlim Stawie.

Dzieci miały okazję uzupełnić swoją wiedzę na temat segregacji odpadów, przemierzając ścieżkę edukacyjną i słuchając opowieści pracownika sortowni. Potem oglądały sortownię oraz składowiska posegregowanych odpadów.
    Największe wrażenie na uczniach zrobiły bryły sprasowanych aluminiowych puszek oraz opowiadanie o znalezionym wśród śmieci prawdziwym granacie. Wiele emocji dostarczyło też ważenie wszystkich uczestników wycieczki, otrzymany kwit wagowy wskazał ciężar – 2180 kg, czyli siła tkwi w zespole.

 

 

Czytaj więcej: WYCIECZKA, KTÓRA DAJE DO MYŚLENIA


DZIAŁANIA PROZDROWOTNE W SP1 20180406 103125

Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA 

Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia w naszej szkole obchodzony był pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich”.

Celem działań była promocja zdrowia i zdrowego stylu życia oraz kształtowanie postawy zainteresowania własnym zdrowiem.

Czytaj więcej: Działania prozdrowotne w SP1

z tego


AKCJE CHARYTATYWNE received 368679683648162

W okresie przedświątecznym Szkolny Klub Wolontariatu prowadził działania mające na celu zbiórkę funduszy na leczenie 3,5-letniego Julka z Uniejowa, który zmaga się z chorobą nowotworową. Każdy, kto chciał pomóc chłopcu, przynosił do szkoły zabawki, przybory szkolne, książki i inne przedmioty, które zostały przeznaczone na fanty. W ustalonym terminie podczas przerw międzylekcyjnych zorganizowana została loteria fantowa, która cieszyła się dużym zainteresowaniem społeczności uczniowskiej. Innego dnia sprzedawane były pisanki i ozdoby wielkanocne wykonane przez uczniów naszej szkoły. Zebrane pieniądze wpłaciliśmy na konto wspierającej Julka Fundacji Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym “Kawałek Nieba”.

Czytaj więcej: AKCJE CHARYTATYWNE


KLASA 4A NA WARSZTATACH PLASTYCZNYCH A 1  PHOTO 20180328 130423

W środę tuż przed Świętami Wielkanocnymi klasa 4a wzięła udział w warsztatach „z jajem” w ramach plenerowych działań artystycznych organizowanych przez MDK w Turku. Podczas warsztatów uczniowie mieli sposobność przygotować różnorodne ozdoby świąteczne. Dzieci zrobili piękne pisanki, palmy i stroiki, które zabrały ze sobą do domu. Największą atrakcją dla klasy 4a okazało się wykonywanie kartek świątecznych metodą decoupage i malowanie MEGA JAJ. Dzięki warsztatom uczniowie wrócili do swoich domów w świątecznym nastroju.

Czytaj więcej: Klasa 4a na warsztatach plastycznych


 

"AKCJA JULEK"pomagamy 3

Dnia 27 marca w budynku im. Mikołaja Kopernika Szkoły Podstawowej nr 1 odbyła się zbiórka pieniędzy na leczenie 3,5 letniego Julka, który walczy z chorobą nowotworową.

Podczas przerw lekcyjnych uczniowie mogli wspomóc akcję poprzez kupno batonów i soków owocowych.

Ciekawym pomysłem, zainicjowanym przez Samorząd Uczniowski była ,,śmiechobudka’’, w której każdy uczeń dzięki gadżetom i perukom mógł się wcielić w całkowicie nową postać. Całą atmosferę imprezy podgrzewał zestaw rytmicznych piosenek przygotowanych przez naszych uczniów.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tę szczytną inicjatywę. Zebrane środki w całości zostaną przekazane na leczenie Julka.

Czytaj więcej: AKCJA JULEK


ELIMINACJE SZKOLNE KONKURSU RECYTATORSKIEGO "CZERWIEŃCIE, ZIELEŃCIE SIĘ SŁOWA..."P1460311

26 marca, w poniedziałek odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego z cyklu „Czerwieńcie, zieleńcie się słowa”. W tym roku konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Wzięło w nim udział 41 recytatorów.

Przez dwie godziny w sali na trzecim piętrze rozbrzmiewała poezja w najlepszym wykonaniu. Podczas konkursu atmosfera między uczestnikami była bardzo miła i koleżeńska. Mimo stresu, wszystkie dzieci świetnie się bawiły, prezentując swój talent recytatorski. Po wysłuchaniu prezentacji komisja artystyczna: Joanna Trembasiewicz, Aldona Piwońska, Emilia Kozłowska, Elżbieta Nowak i Grażyna Sujewicz postanowiła nagrodzić Brunona Grabarę (1d), Gabrielę Marciniak (2c), Amelię Sobczyk (4d), Maję Walas (4d), Paulę Biskup (5c), Nadię Przygońską (6d) i Ninę Grabarę (7d). Laureaci reprezentować będą szkołę w kolejnych etapach konkursu.

Czytaj więcej: ELIMINACJE SZKOLNE KONKURSU RECYTATORSKIEGO "CZERWIEŃCIE, ZIELEŃCIE SIĘ SŁOWA..."

 


 KOLEJNY SUKCES OSKARA BRZOSTOWSKIEGO20180323 104830

23 marca w Domu Kultury Oskard w Koninie odbył się ogólnopolski konkurs wokalny „WYGRAJ SZANSĘ”, skierowany do dzieci i młodzieży do lat 18, którego celem jest odkrywanie talentów wokalnych. Organizatorem konkursu był producent programów telewizyjnych oraz programów estradowych z udziałem dzieci i młodzieży - TV MEDIA.
W konkursie wziął udział Oskar Brzostowski, reprezentując naszą szkołę i otrzymał 3. nagrodę. Serdecznie gratulujemy! 

Czytaj więcej: KOLEJNY SUKCES OSKARA BRZOSTOWSKIEGO


20180325 112548 resized 2NASZ UDZIAŁ W PROCESJI NIEDZIELI PALMOWEJ

Dzieci pod okiem p. Aldony Piwońskiej na plastyce i młodzież z oddziałów gimnazjalnych razem z katechetką p. Elżbietą Stefańską wykonali palmy, które niosą w sobie przesłanie: kim jest Jezus dla zaangażowanych. Są one świadectwem, co podkreślał Ks. Grzegorz Guć   w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa że ci wszyscy zaangażowani pragną i modlą się o to, aby szli za Jezusem, który powiedział o sobie: Ja Jestem – Drogą, Prawdą i Życiem, jest to ich modlitwa , aby tak się stało w życiu ich i innych. Jedna przewieziona została na konkurs organizowany przy Klasztorze oo. Franciszkanów w Koninie przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. 

Czytaj więcej: NASZ UDZIAŁ W PROCESJI NIEDZIELI PALMOWEJ


„RADOSNEGO DAWCĘ MIŁUJE BÓG” 20180320 122603 resized

Z okazji Świąt Wielkanocnych chętna grupa uczniów z katechetami zorganizowała konkurs na stroik wielkanocny. Tą drogą pozyskano prace dla pensjonariuszy Hospicjum w naszym mieście. Piękne stroiki zostały zaprezentowane na wystawie szkolnej. Wszyscy uczestnicy akcji „Radosnego dawcę miłuje Bóg”, również za wykonane na ten cel świąteczne kartki, otrzymali dyplomy i podziękowania za wielkie wrażliwe serce, a są nimi:

Czytaj więcej: Radosnego dawcę miłuje Bóg


W MITOLOGICZNEJ KRAINIE20180321 090217

W środę, 21 marca pracownia polonistyczna zamieniła się w siedzibę bogów greckich – Olimp. Uczniowie klasy 5c i 5d wcielili się w postaci z mitologii. Zadaniem było przygotowanie własnoręcznie wykonanego stroju, atrybutu i tekstu na temat wylosowanego boga, najlepiej wygłoszonego z pamięci. Do projektu wszyscy podeszli profesjonalnie. Uczniowie występowali przed swoją klasą, próbowali opanować tremę, uczyli się współpracować w grupie, a wszystko w miłej i serdecznej atmosferze. Przez całą przerwę zakładali stroje: materiały, koce, prześcieradła, a nawet obrusy! Niektóre były wyjątkowe, np. własnoręcznie malowane, barwne i zabawne. Przewiązywali się wstążkami, pomagali sobie, ćwiczyli kwestie. Każdy chciał przedstawić swoją postać jak najlepiej i najciekawiej, aby wszyscy słuchali zdziwieni i zaskoczeni informacjami. Na zakończenie wykonano grupową fotografię.

Czytaj więcej: W MITOLOGICZNEJ KRAINIE