SUKCES JEDYNECZKI kl.2a-1

Kolejny sukces uczniów naszej szkoły. W ramach kontynuacji Ogólnopolskiego projektu prozdrowotnego Fundacji BOŚ  "Zdrowo jem, więcej wiem" etap: JESIEŃ, pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Agaty Kornhauser- Dudy, zespół klasy 2a pod nazwą JEDYNECZKA, koordynowany przez Grażynę Sujewicz,w kategorii klas II-III zajął II miejsce w kraju. Jesienny etap obejmował realizację obszernych zagadnień i podjęcia wielu działań prozdrowotnych zarówno w środowisku szkolnym, jak i poza szkołą. Były to między innymi prezentacje, przedstawienia, warsztaty kulinarne, prelekcje dla koleżanek i kolegów oraz multimedialne FORUM ZDROWIA NIE TYLKO DLA RODZICÓW, udostępnione na klasowym blogu  NAUKA i ZABAWA

Czytaj więcej: SUKCES JEDYNECZKI


 JASEŁKA W KLASIE 3 CDSC02154

Uczniowie klasy 3 C wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Perlińską, już po raz trzeci wystąpili przed rodzicami w inscenizacji o Bożym Narodzeniu i gościach małego Jezusa. W tym roku szkolnym, dzieci zaprosiły bliskich na 19 grudnia, prezentując montaż słowno-muzyczny pt. '' Szła kolęda...''. Występ dostarczył rodzicom wielu wzruszeń, wprowadził w czas zadumy oraz świąteczny nastrój. Całości dopełniły serdeczne życzenia oraz liczne kolędy i pastorałki wykonane przez małych artystów. Rodzice nagrodzili dzieci gromkimi brawami. Podobnie, jak w latach ubiegłych, zorganizowali prawdziwą świąteczną ucztę.

Czytaj więcej: Jasełka w klasie 3 C


MIKOŁAJKI 20181203 091903
Mikołajki to doskonała okazja do okazywania sobie sympatii, integracji, wspólnych zabaw oraz refleksji na temat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie naszej szkoły obchodzili ten szczególny dzień na wiele różnych sposobów. Większość dzieci obdarowywała się upominkami. Niektóre klasy wraz z wychowawcami zdecydowały się na wspólne wyjście do pizzerii, na kręgle lub własnoręczne tworzenie ozdób świątecznych. Dzieci z klas IV-VI wzięły udział w warsztatach organizowanych przez Muzeum Miasta Turku, podczas których ozdabiali styropianowe choinki wstążeczkami i guzikami. Wszystkim towarzyszył dobry humor i świąteczny nastrój.

Czytaj więcej: Mikołajki


20181218 092445 resizedŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA PRZEŁAMANE OPŁATKIEM

W atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, przy blasku świec, na wielu lekcjach wychowawczych i katechezach szkolnych, popłynęły serdeczne życzenia. W oku zakręciła się łezka wzruszenia, kiedy można było przełamać się opłatkiem, znakiem ludzkiego przebaczenia. Tylko Miłość, która się dzieli, nie traci, ale świeci mocniej, siłą swojego wiecznego istnienia. Niech ta Miłość w nas rośnie i nadaje sens, chwilom ludzkiej codzienności.

 

Czytaj więcej: ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA PRZEŁAMANE OPŁATKIEM


20181218 124514 resized 1KONKURS KATECHETYCZNY SZOPKA BOŻONARODZENIOWA 

Podtrzymując tradycję tworzenia świątecznej Szopki Bożonarodzeniowej, 21 grudnia w naszej szkole, ogłoszone zostały wyniki i rozdane nagrody uczestnikom konkursu.

 

Czytaj więcej: KONKURS KATECHETYCZNY SZOPKA BOŻONARODZENIOWA


WSPÓLNE KOLĘDOWANIEkoledowanie 1

Do Szkoły Podstawowej nr 1 zawitała magia świąt. Na przerwach w budynku Mikołaja Kopernika uczniowie i nauczyciele wspólnie śpiewali świąteczne utwory zarówno po polsku, jak i po angielsku. Atmosfera niecierpliwie wyczekiwanych świąt Bożego Narodzenia zagościła podczas przerw międzylekcyjnych wyprowadzając uśmiech i radość w serca każdego z nas.

 

Czytaj więcej: WSPÓLNE KOLĘDOWANIE


WARSZTATY BOŻONARODZENIOWECAM00601

W MIEJSKIM DOMU KULTURY

Grudzień to magiczny, świąteczny czas. Boże Narodzenie to przede wszystkim wyjątkowe tradycje, które należy kultywować. Jedną z nich jest zwyczaj własnoręcznego wykonywania choinkowych ozdób. 14 grudnia uczniowie klasy 1a i 1b wraz z wychowawczyniami: p. H. Baran i p. M. Rzetecką, wzięli udział w warsztatach bożonarodzeniowych zorganizowanych przez Miejski Dom Kultury. Każdy z uczestników otrzymał komplet materiałów niezbędnych do wykonania dekoracji. Dzieci miały do dyspozycji wycinanki, ozdoby tematyczne, artykuły pasmanteryjne oraz materiały do decoupage. Pierwszoklasiści z zapałem wykonywali piękne ozdoby, wykazując przy tym wiele pomysłowości, dzięki czemu powstało wiele niepowtarzalnych dekoracji świątecznych. Czas upłynął w miłej atmosferze, wśród wspólnych rozmów i śmiechu.

Czytaj więcej: Warsztaty bożonarodzeniowe w Miejskim Domu Kultury


EDUKACJA I ZABAWA W MIKROSKALI

W dniu 17 grudnia br. uczniowie  klas  2a wraz z wychowawcą i rodzicem uczestniczyli w wycieczce do Mikroskali w Koninie. Mimo, że niektórzy byli już w tym Parku Miniatur, wciąż z wielkim zainteresowaniem oglądali makiety o charakterze edukacyjnym i rozrywkowym. Wyjątkowość parku tkwi przede wszystkim w tym, że to uczniowie mogli decydować, czy jakiś element makiety poruszy się, zagra, czy też zaświeci. Makiety przedstawiały sceny z popularnych filmów, obrazy z historii Polski, świata i Konina oraz interaktywne kolejki, postacie z bajek oraz przedmioty i zabawki z okresu PRL-u, wesołe miasteczko pełne świateł i barw.

Czytaj więcej: EDUKACJA I ZABAWA W MIKROSKALI


 PRZEDŚWIĄTECZNY CZAS W MUZEUM20181204 083459

W grudniu uczniowie klasy 5 d i 6 c uczestniczyli w warsztatach świątecznych przygotowanych przez Muzeum Miasta Turku. Była to idealna okazja do kreatywnego spędzania przedświątecznego czasu!
Dzieci bardzo lubią te chwile, gdy mogą tworzyć piękne przedmioty w ciepłej, pięknej i przyjaznej atmosferze. W trakcie zajęć dzieci własnoręcznie wykonały niepowtarzalne choinki, następnie ozdobiły je pachnącymi korzennymi przyprawami, mieniącymi się czerwienią , złotem i innymi barwami Bożego Narodzenia. Choinki zostały również obsypane kolorowymi brokatami, dzięki czemu nabrały –magicznego blasku. A wszystko to działo się przy śpiewie świątecznych piosenek. Warsztaty świąteczne to idealna okazja, aby nie tylko poczuć magię świąt, ale też zintegrować się z klasą i pracownikami muzeum.

Czytaj więcej: Przedświąteczny czas w muzeum


JASEŁKA NA KATECHEZIE 

20181213 082037 resized 20181212 100959 resized 20181214 141351 resized 20181212 081534 resized 20181214 121209 resized 20181213 092348 resized 20181214 131608 resized

Czytaj więcej: Jasełka na Katechezie


20181205 133453LAUREACI VI EDYCJI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PRZYRODNICZO - ARTYSTYCZNEGO: „Przyrodnicze rymowanie – otaczającego świata poznawanie –grzyby wielkopolskich parków krajobrazowych”

5 grudnia 2018 r. w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyło się uroczyste podsumowanie VI edycji konkursu przyrodniczo – artystycznego pn. „Przyrodnicze rymowanie – otaczającego świata poznawanie – grzyby wielkopolskich parków krajobrazowych”. Konkurs miał na celu przybliżenie dzieciom 20 wybranych gatunków grzybów, które można spotkać w wielkopolskich parkach krajobrazowych. Zadaniem uczestników było przedstawienie zdobytej wiedzy w postaci prac plastycznych lub literackich.

Czytaj więcej: Laureaci VI edycji wojewódzkiego konkursu przyrodniczo – artystycznego: „Przyrodnicze rymowanie...


CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM! DSC03208

Rok 2018 przynosi nam, Wielkopolanom dwie niezwykle ważne dla państwa polskiego rocznice -100 lecie odzyskania niepodległości oraz setną rocznicę wybuchu jedynego w historii Polski zwycięskiego Powstania.

Dla uczczenia pamięci tych ważnych wydarzeń w dniu 14 grudnia 2018 w naszej szkole pan Marcin Podemski, pracownik Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu przeprowadził dla uczniów klas VI –VII lekcję historii o Powstaniu Wielkopolskim.

Czytaj więcej: Lekcja historii o Powstaniu Wielkopolskim

1.a


DZIEŃ PATRONA W „JEDYNCE”

Dnia 11 grudnia w Szkole Podstawowej nr 1 w Turku odbył się Dzień Patrona Henryka Sienkiewicza. Dzień ten stanowił podsumowanie działań uczniów klas I – VIII. Efektem pracy i zaangażowania uczniów w poznawanie sylwetki i twórczości Patrona były: stroje oddające charakter postaci z utworów Henryka Sienkiewicza, portrety Patrona, ciekawe cytaty napisane ręcznym ozdobnym pismem pochodzące z utworów pisarza, prezentacje multimedialne oraz wystawa ukazująca życie i twórczość wielkiego pisarza.

Czytaj więcej: DZIEŃ PATRONA W „JEDYNCE”


STYPENDIADA WCZESNOSZKOLNA stypendiadia

W dniach 10-12 grudnia br. w naszej szkole odbył się konkurs o zasięgu ogólnopolskim - STYPENDIADA WCZESNOSZKOLNA 2018/2019. Uczniowie klas 2-3 przez kolejne 3 dni zmagali się z testami  obejmującymi:

 

 

 

 

Czytaj więcej: STYPENDIADA WCZESNOSZKOLNA


MIKOŁAJKI Mikołajki 002

Mikołajki to wyjątkowy dzień, na który z niecierpliwością czekają wszystkie dzieci. 6 grudnia do naszej szkoły zawitali bardzo szczególni goście - aż dwóch Świętych Mikołajów, ich renifer i pomocnik – elf. Zjawili się z workami słodyczy, którymi obdarowywali dzieci i nauczycieli. Uczniowie radośnie witali niecodziennych przybyszów, odpowiadali na pytania i nie kryli zaskoczenia z powodu ich wizyty. Ten mikołajkowy dzień upłynął w miłej i serdecznej atmosferze. Z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów naszej szkoły.

Czytaj więcej: MIKOŁAJKI 2018


Zapal Znicz 001UDZIAŁ W AKCJI EDUKACYJNEJ „ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI” – 14 PAŹDZIERNIKA 2018

Już po raz kolejny Samorząd Uczniowski zaangażował się w akcję medialno-edukacyjną „Zapal znicz pamięci”. Jej celem jest upamiętnienie ofiar niemieckich zbrodni – pomordowanych mieszkańców polskch ziem wcielonych w 1939 r. do III Rzeszy. Jak co roku płomieniami palących się zniczy chcieliśmy przypomnieć o tysiącach zamordowanych Polaków, w tym powstańcach wielkopolskich, śląskich oraz innych twórcach II Rzeczypospolitej. Tylko do końca 1939 r. na terenie Wielkopolski, na Pomorzu, Kujawach, Śląsku i ziemi łódzkiej Niemcy zamordowali około 40 tysięcy przedstawicieli polskich elit. Chociaż akcja ma miejsce tylko raz w roku, to wpływa ona na pamięć uczniów o polskich bohaterach.

Czytaj więcej: Udział w akcji edukacyjnej „Zapal znicz pamięci” – 14 października 2018


DYSKOTEKA ANDRZEJKOWAdyskoteka 2 6 5

W poniedziałek 19 listopada w godzinach między 16:30 a 19:00 sala sportowa w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. 3 Maja 29 rozbrzmiewała muzyką. 

Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę z okazji zbliżających się andrzejek, w której tłumnie uczestniczyli uczniowie klas II-VI pod opieką swoich wychowawców i nauczycieli. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, gdyż mogli spotkać się z koleżankami i kolegami po lekcjach, wspólnie potańczyć i posłuchać muzyki. DJ spisał się na medal, prezentując zróżnicowane utwory, zarówno starsze przeboje, jak i najnowsze hity. Jednym słowem – dla każdego coś miłego.

Czytaj więcej: DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA


W MAGICZNEJ KRAINIE BOMBEK mikolaj

W mikołajkowy mroźny poranek klasy: 3a oraz 2a pod opieką wychowawczyń: I. Łuczak i G. Sujewicz oraz p. Oli Antczak i rodzica wyruszyli do magicznej krainy bombek w Gnieźnie. Dzieci poznały tajniki ręcznej produkcji pięknych ozdób choinkowych. Były w dmuchalni, gdzie z płynnego szkła powstawały bajeczne szklane ozdoby. Nawet pani Iwonka i pani Ola stworzyły swoje pierwsze w życiu dmuchane bombki. W lakierni każdy mógł zobaczyć proces koloryzowania ozdób, a w dekoratorni sposób ich malowania i dekorowania brokatem. Odbyły się także warsztaty ozdabiania bombek, gdzie każdy uczeń mógł własnoręcznie tworzyć niepowtarzalne ozdoby choinkowe dla swojej rodziny. Mimo mroźnej pogody było super i radośnie!!!

Czytaj więcej: W MAGICZNEJ KRAINIE BOMBEK


W KRAINIE BOMBEKWP 20181204 13 50 47 Pro

4 grudnia 2018 roku uczniowie klas IV A, B, D i V A wzięli udział w wycieczce do Gniezna.

Zwiedzili Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie oglądali zbiory, eksponaty i wystawy, które związane są z polskim wczesnym średniowieczem oraz historią Gniezna. Była to , piękna lekcja historii.

Czytaj więcej: W krainie bombek


SUKCESY W KONKURSACH PROFILAKTYCZNYCHprofilaktyka 11

Tradycyjnie już na początku grudnia odbywa się uroczystość podsumowująca konkursy w ramach Światowego Dnia AIDS. 4 grudnia 2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza z budynku M. Kopernika odebrali nagrody za udział w konkursach: filmowym, fotograficznym, literackim i plastycznym.

 

Czytaj więcej: SUKCESY W KONKURSACH PROFILAKTYCZNYCH