P1180739DĘBY PAMIĘCI. DĘBY HISTORII. 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI

Dzień 12 czerwca dla społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku był dniem wyjątkowym. Posadzono sadzonkę dębu „Bartek”, którą szkoła otrzymała od Nadleśnictwa Zagnańsk okazji 100-lecia Niepodległości Polski.

Dla podkreślenia wartości dębu i uczczenia rocznicy Niepodległości uczniowie przygotowali uroczystą akademię, podczas której na tle historii Polski ukazali drogę do Niepodległości w naszym mieście. Na tę żywą lekcję historii przybyli znamienici goście: Burmistrz Miasta Turku Romuald Antosik, pani Halina Łukaszewska-Przyjaciel Szkoły, pan Bartosz Stachowiak dyrektor Muzeum Miasta Turek, pan Witold Lewandowski leśniczy Nadleśnictwa Turek, pan Jerzy Włodarczyk przewodniczący Rady Rodziców przy SP1, dyrektor szkoły Elżbieta Pokojowa, wicedyrektor Krystyna Morek, uczniowie klas V, VI i VII, nauczyciele oraz rodzice.

 

Pieśń „Niepodległość” w wykonaniu uczniów wprowadziła wszystkich w atmosferę patriotycznych odczuć. Nagle wehikułem czasu przybył zwykły mieszkaniec Turku, po czym spotkał postacie, które odegrały ważną rolę w historii naszego miasta. Postacie te przedstawiły się krótko:

 

- „Nazywam się Stanisław Kączkowski, byłem nauczycielem fizyki w tutejszym męskim gimnazjum. Założyłem drużynę skautów, brałem udział w próbie rozbrojenia niemieckiego garnizonu przy ulicy Kaliskiej. Podczas akcji zostałem śmiertelnie ranny.

 

- „To ja, Tomiła Składkowska, byłam założycielką Żeńskiej Szkoły Handlowej, byłam również sanitariuszką w wojsku polskim podczas wojny polsko-bolszewickiej.

 

- „Jestem Fabian Kaczorowski, w 1917 roku powołany zostałem na urząd Burmistrza Turku. To z mojej inicjatywy utworzono Straż Pożarną i Szkołę Średnią w Turku.

 

Uczniowie poprzez strój, zachowanie i przedstawienie się przybliżyli ważne dla Turku karty historii. Aby jeszcze bardziej pogłębić wiedzę na temat wydarzeń z roku 1918 jedna z uczennic zwróciła się do pana dyrektora muzeum z pytaniem: „Jak to w Turku z Niepodległością było?”. Zaproszony gość w sposób bardzo przejrzysty ukazał drogę do Niepodległości, tak aby zapadły w pamięci ważne wydarzenia i postacie, które odegrały znaczącą rolę dla Turku. Uczniowie odczuwając wagę wydarzeń napisali wcześniej życzenia dla Polski na trwałych liściach dębu i wypełnili nimi biało-czerwony kontur naszego kraju, wypełnili nimi kapsułę czasu. Liście, które pozostały zdobią okna naszej szkoły, ogłaszając radość z wolnej , niepodległej Polski, są symbolem patriotyzmu naszych uczniów. O nieprzemijającej wartości dębów mówiła pani Halina Łukaszewska – Przyjaciel Szkoły. Przepojona patriotyzmem i pamięcią o narodowych bohaterach podkreśliła znaczenie dębów dla historii naszego kraju wspominając, że w latach 1918 – 1928 polskie społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło drzewa, głównie dęby, które są uosobieniem pamięci o przodkach, którzy walczyli o Niepodległość.

Bardzo wartościowy uzupełnieniem wiedzy o dębach była wypowiedź pana Witolda Lewandowskiego , który ukazał stan nasadzeń dębów w Nadleśnictwie Turek. Doświadczony leśnik zwrócił uwagę, że dęby są ważnym elementem naszego krajobrazu i należy o nie dbać i otaczać troską.

Wypowiedzi zaproszonych gości jeszcze bardziej umocniły wszystkich w przekonaniu, że Niepodległość jest ważna dla Polaków i powinna być trwała i silna jak dąb. Z tym przekonaniem wszyscy uczestnicy uroczystości wyszli przed szkołę, aby dokonać posadzenia sadzonki Dębu Niepodległości w Alei Dębów przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza, oraz zakopanie kapsuły czasu z życzeniami uczniów dla potomnych. Posadzenia dębu dokonała pani dyrektor szkoły Elżbieta Pokojowa, Burmistrz Miasta Turku, zaproszeni goście i oczywiście najważniejsi uczestnicy uroczystości, czyli uczniowie naszej szkoły. W czasie sadzenia Dębu Niepodległości górowały nad uczniami wspaniale przygotowane hasła podkreślające wartości dębów, tym samym zwracające uwagę na ochronę środowiska naturalnego.

Wspólne odśpiewanie hymnu państwowego zakończyło uroczystość. Wszystkie , starannie dobrane elementy uroczystości i piękna skupiona postawa uczniów sprawiły, że czerwcowy, pogodny dzień stał się symbolem wyrażenia naszego przywiązania do ziemi ojczystej, do wolności, tradycji, historii. Jesteśmy przekonani, że każde działanie, każda nawet najdrobniejsza aktywność to element umacniania i szanowania wolnej Polski. Jesteśmy szczęśliwi, że podarowana sadzonka dębu od Nadleśnictwa Zagnańsk stała się okazją do uczczenia 100-lecia wolnej, niepodległej Ojczyzny, w tym naszego miasta, naszej szkoły w której dbamy o historię, ale też sami ją tworzymy. Dziękujemy za zaangażowanie i udział w uroczystości. Szczególne podziękowania kierujemy do przybyłych gości, którzy swą obecnością podkreślili wagę naszego przedsięwzięcia.

Udostępnij

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn