Każdego roku szkolnego uczniowie klas ósmych biorą udział w szkolnym konkursie języka angielskiego „Meet the Challenge!”. Celem konkursu jest przygotowanie uczniów do egzaminu ósmoklasisty z zakresu gramatyki, środków i funkcji językowych.

W bieżącym roku szkolnym I miejsce zajęła uczennica klasy 8c Zuzanna Buda, a troje uczniów otrzymało wyróżnienia. Są to: Zuzanna Sobieraj kl. 8b, Maksymilian Rosiak kl. 8a i Maciej Włodarczyk kl. 8a.

Życzymy dalszych sukcesów

 

7 maja uczniowie klas czwartych, piątych i klasy 3 uczestniczyli w żywej lekcji historii. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję poznać i pogłębić wiedzę na temat  początku państwa polskiego, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących  życia codziennego w czasach pierwszych Piastów. A stało się to za sprawą zaproszonych do naszej szkoły państwa Beaty i Mateusza Moszczyńskich. Nasi goście  zaprezentowali stroje i akcesoria zrekonstruowane na podstawie znalezisk archeologicznych, przekazując wiedzę na temat różnych warstw społeczeństwa średniowiecznego.
W prezentacji nie zabrakło także opowieści o trudach życia codziennego, różnorodnej kuchni, a także podziale pracy między kobietami i mężczyznami.
Uczniowie mogli sprawdzić, jak ciężki jest miecz oraz hełm, a także spróbować swoich sił w dęciu w róg. Spotkanie zakończono przedstawieniem nietypowego gościa - sokoła raroga o imieniu Herod, który reprezentował kulturę sokolniczą w czasach pierwszych Piastów. To była wspaniałe wydarzenie, dzięki któremu uczniowie mogli odbyć podróż w czasie.

 

Upamiętniając majowe święta: Święto Pracy, Święto flagi oraz 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w SP1 przygotowano dla uczniów wiele aktywności, które zaplanowano w przeddzień majowych świąt. Na wystawie "Święta majowe " na uczniów czekało specjalnie przygotowane Atelier, w którym chętni mogli sobie zrobić selfie w królewskim stroju.  Uczniowie  brali udział w happeningu , podczas którego poznali historię Konstytucji 3 maja  oraz genezę Święta  Pracy i Święta Flagi. Wszystkim wydarzeniom towarzyszyły rozlegające się pieśni patriotyczne. Uczniowie starszych klas (6-8), w budynku przy ul. Parkowej w nieco inny sposób uczcili zbliżające się święta. Podczas przerw mieli okazję wysłuchać patriotycznych pieśni związanych z okolicznościami uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jedną z nich „Witaj majowa jutrzenko” odśpiewała uczennica klasy ósmej. Mogli również zrobić sobie fotkę korzystając z monidła ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Całość upiększała patriotyczna wystawa z prezentacją przybliżającą historię Święta Pracy, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święta Narodowego Trzeciego Maja. Dzień pełen aktywności i  uczenia się o historii Polski z pewnością pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli.  Społeczność szkolna obchodziła majowe święta w sposób kreatywny i angażujący, podkreślając znaczenie tych wyjątkowych dni dla historii naszego kraju.

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku przygotowała dla uczniów klas 1-5 niecodzienną wystawę. Czytelnia przeobraziła się tego dnia w czarodziejską krainę znanych i lubianych dzieł literackich dla dzieci. Poza książkami znalazły się gadżety przedstawiające postaci z książek oraz wiele charakterystycznych przedmiotów z najbardziej znanych utworów.

Uczniowie chętnie wzięli udział w błyskawicznym quizie czytelniczym pt. "Jaka to książka?", polegającym na łączeniu w pary książek i właściwych przedmiotów. W zabawie dzieci brały udział zarówno indywidualnie podczas wszystkich przerw międzylekcyjnych, a także grupowo, odwiedzając bibliotekę w czasie lekcji. To był bardzo bajeczny dzień, a zabawa musiała zostać przedłużona o kilka dni, ze względu na ogromne zainteresowanie.

Wśród wszystkich uczestników literackiej zabawy rozlosowano nagrody – niespodzianki, które otrzymali: Badyński Franciszek, 1a, Durkiewicz Maja, 5b, Eltman Gabriela, 5b, Galas Amelia, 1c, Jaskulska Patrycja, 3c, Kubiak Michalina, 5c, Płóciennik Aleksandra, 2c, Raźniewski Bartosz, 5b i Walczak Antonina, 2c.

Dla wielu uczniów to niezwykłe „spotkanie” z bohaterami literackimi było zachętą do wypożyczenia książki.