7 maja uczniowie klas czwartych, piątych i klasy 3 uczestniczyli w żywej lekcji historii. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję poznać i pogłębić wiedzę na temat  początku państwa polskiego, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących  życia codziennego w czasach pierwszych Piastów. A stało się to za sprawą zaproszonych do naszej szkoły państwa Beaty i Mateusza Moszczyńskich. Nasi goście  zaprezentowali stroje i akcesoria zrekonstruowane na podstawie znalezisk archeologicznych, przekazując wiedzę na temat różnych warstw społeczeństwa średniowiecznego.
W prezentacji nie zabrakło także opowieści o trudach życia codziennego, różnorodnej kuchni, a także podziale pracy między kobietami i mężczyznami.
Uczniowie mogli sprawdzić, jak ciężki jest miecz oraz hełm, a także spróbować swoich sił w dęciu w róg. Spotkanie zakończono przedstawieniem nietypowego gościa - sokoła raroga o imieniu Herod, który reprezentował kulturę sokolniczą w czasach pierwszych Piastów. To była wspaniałe wydarzenie, dzięki któremu uczniowie mogli odbyć podróż w czasie.

 

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku przygotowała dla uczniów klas 1-5 niecodzienną wystawę. Czytelnia przeobraziła się tego dnia w czarodziejską krainę znanych i lubianych dzieł literackich dla dzieci. Poza książkami znalazły się gadżety przedstawiające postaci z książek oraz wiele charakterystycznych przedmiotów z najbardziej znanych utworów.

Uczniowie chętnie wzięli udział w błyskawicznym quizie czytelniczym pt. "Jaka to książka?", polegającym na łączeniu w pary książek i właściwych przedmiotów. W zabawie dzieci brały udział zarówno indywidualnie podczas wszystkich przerw międzylekcyjnych, a także grupowo, odwiedzając bibliotekę w czasie lekcji. To był bardzo bajeczny dzień, a zabawa musiała zostać przedłużona o kilka dni, ze względu na ogromne zainteresowanie.

Wśród wszystkich uczestników literackiej zabawy rozlosowano nagrody – niespodzianki, które otrzymali: Badyński Franciszek, 1a, Durkiewicz Maja, 5b, Eltman Gabriela, 5b, Galas Amelia, 1c, Jaskulska Patrycja, 3c, Kubiak Michalina, 5c, Płóciennik Aleksandra, 2c, Raźniewski Bartosz, 5b i Walczak Antonina, 2c.

Dla wielu uczniów to niezwykłe „spotkanie” z bohaterami literackimi było zachętą do wypożyczenia książki.

 

Upamiętniając majowe święta: Święto Pracy, Święto flagi oraz 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w SP1 przygotowano dla uczniów wiele aktywności, które zaplanowano w przeddzień majowych świąt. Na wystawie "Święta majowe " na uczniów czekało specjalnie przygotowane Atelier, w którym chętni mogli sobie zrobić selfie w królewskim stroju.  Uczniowie  brali udział w happeningu , podczas którego poznali historię Konstytucji 3 maja  oraz genezę Święta  Pracy i Święta Flagi. Wszystkim wydarzeniom towarzyszyły rozlegające się pieśni patriotyczne. Uczniowie starszych klas (6-8), w budynku przy ul. Parkowej w nieco inny sposób uczcili zbliżające się święta. Podczas przerw mieli okazję wysłuchać patriotycznych pieśni związanych z okolicznościami uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jedną z nich „Witaj majowa jutrzenko” odśpiewała uczennica klasy ósmej. Mogli również zrobić sobie fotkę korzystając z monidła ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Całość upiększała patriotyczna wystawa z prezentacją przybliżającą historię Święta Pracy, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święta Narodowego Trzeciego Maja. Dzień pełen aktywności i  uczenia się o historii Polski z pewnością pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli.  Społeczność szkolna obchodziła majowe święta w sposób kreatywny i angażujący, podkreślając znaczenie tych wyjątkowych dni dla historii naszego kraju.

W piątek 26 kwietnia 2024 r. w Poznaniu odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu „Ekonomiczny klucz do przyszłości”.
Do ścisłego finału awansowało trzynastu uczniów z Wielkopolski w tym czworo z turkowskiej „Jedynki”.
Zaszczytny tytuł laureatki uzyskała Lilianna Walczak z kl. 7d.
Tytuł finalisty wywalczyli: Aleksandra Janik z kl. 7b, Kacper Kowalewski kl. 8b, Ksawery Pilarczyk kl.8b.
Zmagania finałowe to kilkugodzinna praca, w tym test teoretyczny oraz przygotowanie wystąpienia na temat “Znaczenie zrównoważonego rozwoju dla mojego pokolenia”.
Okolicznościowy wykład pt. „Retoryka, która wszystko przenika” na zakończenie wygłosił gość specjalny konkursu dr hab. Jacek Trębecki, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Warto dodać, że konkurs jest nie lada wyzwaniem bowiem ekonomia nie jest przedmiotem szkolnym, a całą niezbędną wiedzę należy zdobyć, poznając literaturę ekonomiczną. Dla młodych ludzi to bardzo duże wyzwanie, z którym radzą sobie zdumiewająco dobrze.
Organizatorem konkursu jest Poznańskie Stowarzyszenie Oświatowe w Poznaniu we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim o/Poznań, Katedrą Inwestycji i Rynków Kapitałowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Zespołem Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Poznaniu. Patronat nad Konkursem przyjęła Fundacja Uniwersytetu Ekonomicznego, Grant Thornton oraz Wydawnictwo Publicat.
Laureatce i finalistom gratulujemy, życzymy rozwijania ekonomicznych pasji i umiejętnego ich wykorzystywania w życiu!