COMENIUS  REGIO „Młodzi ratownicy bez granic”

„Młodzi ratownicy bez granic” to tytuł partnerskiego projektu Comenius Regio, w którym od września 2011 r. uczestniczy nasza szkoła. Ze strony polskiej uczestnikami projektu są ponadto:
  - Urząd Miasta Turek,
  - Szkoła Podstawowa nr 4,
  - Szkoła Podstawowa nr 5,
  - Gimnazjum nr 2,
  - Ochotnicza Straż Pożarna.

Ze strony niemieckiej w projekcie biorą udział:

- Kooperative Gesamtschule Wiesmoor – (szkoła złożona ze szkoły głównej, realnej i gimnazjum)
  - Wiesmoor-Mitte – (szkoła podstawowa),
  - Stowarzyszenie Joannici – Dzieło Pomocy Wismoor,
  - Niemieckie Towarzystwo Ratowania Życia – Grupa Lokalna Wiesmoor,
  - Ochotnicza Straż Pożarna Wiesmoor

Celem projektu jest wymiana doświadczeń i ciekawych pomysłów pomiędzy szkołami,  strażami pożarnymi oraz lokalnymi samorządami z partnerskich miast Turek  i  Wiesmoor. W ramach projektu „Młodzi Ratownicy bez granic”  prowadzony będzie cały cykl działań o charakterze edukacyjnym. Podsumowanie współpracy nastąpi w 2013 roku. Przedsięwzięcia podejmowane na przestrzeni dwóch lat będą miały na celu poszerzenie wśród uczniów  wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej a także wychowania zdrowotnego. W dniach od 16 do 21 września odbyło się w Turku pierwsze spotkanie w  ramach  projektu  Comenius  Regio.  Odwiedziło  nas  5  osób  z  partnerskiego  miasta Wiesmmor w  Niemczech.
 Byli to:
- pan Friedrich Völler - wiceburmistrz Wiesmoor i wicedyrektor Kooperative Gesamtschule Wiesmoor,
- Elke Bauer - dyrektor szkoły podstawowej Wiesmoor-Mitte,
- Anja Heeren – wicedyrektor szkoły podstawowej Wiesmoor-Mitte,
- Helmut Saathoff - koordynator projektu w Niemczech, inicjator wszystkich  projektów Comenius,
- Frank Sukatsch - nauczyciel KGS oraz członek niemieckiej grupyratowników.

W pierwszych spotkaniach koordynacyjnych uczestniczyli dyrektorzy szkół: Elżbieta Pokojowa, Maria Kukulska, Zdzisława Kośla, Piotr Binkowski oraz przedstawiciel PSP – Piotr Pieśkiewicz. W trakcie wizyty w szkołach podczas spotkań warsztatowych w ramach projektu Comenius Regio „Młodzi ratownicy bez granic” zostały opracowane  szczegółowe cele i działania jakie będą podejmowane w każdej ze szkół. Zgodnie z założeniami projektu tematyka będzie obejmować trzy główne obszary: ochronę przeciwpożarową, pierwszą pomoc oraz zdrowie. Oprócz intensywnej pracy nad projektem nasi goście zwiedzili siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Turku, gdzie zapoznali się ze sprzętem i specyfiką działalności straży pożarnej.
Mieli też okazję zobaczyć ćwiczenia uczniów z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, które działają przy Szkole Podstawowej nr 1 oraz Gimnazjum nr 2.