Magiczna podróż do Narnii – szkolne wyjście do teatru
23 maja uczniowie naszej szkoły mieli okazję przenieść się do zaczarowanego świata Narnii, uczestnicząc w teatralnej adaptacji „Opowieści z Narnii”. Spektakl, oparty na powieści C.S. Lewisa, zachwycił zarówno młodszych, jak i starszych widzów.
W trakcie przedstawienia mogliśmy śledzić losy czwórki rodzeństwa, które przez tajemniczą szafę trafia do Narnii – krainy pełnej magii, niezwykłych stworzeń i odwiecznej walki dobra ze złem. Szczególne wrażenie zrobiła na nas imponująca scenografia oraz efekty specjalne, które sprawiły, że czuliśmy się, jakbyśmy sami weszli do zimowego lasu.
Była to nie tylko lekcja teatru, ale też przypomnienie o wartościach takich jak odwaga, poświęcenie i lojalność. Dziękujemy za te niezapomniane wrażenia!
TURNIEJ SZACHOWY SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH
12 maja 2025 r. w Dworze Sienkiewicz w Okrzei odbył się I Ogólnopolski Turniej Szachowy Szkół Sienkiewiczowskich zorganizowany przez Zespół Szkół w Okrzei, Zespół Szkół w Woli Okrzejskiej oraz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. W tym wydarzeniu brała udział reprezentacja naszej Sienkiewiczowskiej „Jedynki” w składzie Jan Szczepanik, Piotr Piechota oraz Tymoteusz Nawrot.
W oddalonej o ponad 330 kilometrów Okrzei stawiło się ponad 100 zawodników w kategorii klas młodszych (1-3) i starszych (4-8) z 18 szkół z całej Polski. Zawody rozegrane zostały systemem szwajcarskim w 7 rundach. Nasi zawodnicy uplasowali się w środku stawki w klasyfikacji ogólnej (Piotr – 50, Jan – 51, Tymoteusz 59). Należy podkreślić, że chłopcy rywalizowali z zawodnikami, którzy od najmłodszych lat szlifują swój kunszt szachowy, a nasi reprezentanci rozpoczęli swoją przygodę kilka miesięcy przed turniejem. Mimo to każdy z nich odnotował 3 zwycięstwa i jest to dobry prognostyk na przyszłość. Wydarzenie objęte zostało Honorowym Patronatem Starosty Łukowskiego oraz Wójta Gminy Krzywda. W wydarzeniu uczestniczyli wyjątkowi goście - prawnuczki Henryka Sienkiewicza – Anna Dziewanowska oraz Anna Medeyska-Pawlikowska, których obecność nadała wydarzeniu symboliczny wymiar i była szczególnym zaszczytem dla organizatorów i uczestników. Turniej połączył nie tylko pasjonatów królewskiej gry, ale również miłośników twórczości Henryka Sienkiewicza, integrował też środowiska szkolne z całej Polski. Impreza ma stać się cykliczną, a nasza szkoła na stałe zagości w gronie uczestników turnieju.
Indianie, dęby,
biała dama,
koziołki i rogale świętomarcińskie
Dnia 16 maja 2025 roku uczniowie szkoły "Jedynki" z klas 5a, 5b, 6a, 6b, 6c i 7c wyruszyli na pełną przygód wycieczkę po naszym regionie. Ich pierwszym celem było Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, gdzie z wielkim zainteresowaniem oglądali unikalne pamiątki z Afryki, Azji i obu Ameryk, poznając bogactwo kultur i podróży.
Następnie odwiedzili Ogród Kultur i Tolerancji, w którym obejrzeli repliki posągu z Wyspy Wielkanocnej oraz statku Santa Maria, na którym pływał Krzysztof Kolumb, co pozwoliło dzieciom lepiej zrozumieć historię odkryć geograficznych.
Kolejnym punktem wycieczki był pałac w Rogalinie, słynący z otaczającego go parku z wielowiekowymi dębami: Lech, Czech i Rus. Na uboczu stoi także Dąb Edwarda, będący atrakcją dla miłośników przyrody i legend.
Następnie uczniowie udali się do Kórnika, słynącego z legendy Białej Damy. W arboretum, pełnym kwitnących lilaków, różaneczników i azalii, mogli podziwiać piękno przyrody i poczuć magię tej miejsca.
Na zakończenie dnia zwiedzanie przeniosło się do Poznania, stolicy Wielkopolski. Spacerując z przewodnikiem po rynku, uczniowie podziwiali Ratusz z koziołkami. Odwiedzili także Muzeum Powstania Wielkopolskiego oraz Muzeum Henryka Sienkiewicza, patrona szkoły. Kulminacją wycieczki było zwiedzanie Rogalowego Muzeum, gdzie poznali historię Poznania, jego symbole i język, ze szczególnym naciskiem na rogale świętomarcińskie.
To był dzień pełen edukacji, odkryć i wspólnych wrażeń, który na długo pozostanie w pamięci uczniów . Opiekę nad dziećmi sprawowały p.K.Błajet, p.B.Mielczarek, p.A.Koszykowska.
Master of Masters - finał konkursów języka angielskiego dla klas 8
Jak co roku, nauczyciele języka angielskiego przygotowali dla uczniów klas ósmych trzy konkursy, mające na celu skuteczne przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty. Ósmoklasiści zmierzyli się z trzema wyzwaniami: „Write Me More” – konkurs sprawdzający umiejętność pisania, przygotowany przez panią A.Płóciennik, „Train Your Brain” – konkurs dotyczący znajomości słownictwa, zorganizowany przez panią K. Orłowską, „Meet the Challenge!” – konkurs sprawdzający znajomość gramatyki, przygotowany przez panią A Ulańską. Każdy konkurs był okazją do sprawdzenia swoich umiejętności i oswojenia się z formułą egzaminacyjną. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą, zaangażowaniem i chęcią rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Spośród wszystkich uczestników wyłoniliśmy osobę, która poradziła sobie najlepiej i zdobyła najwyższą łączną liczbę punktów.
Z dumą ogłaszamy, że tytuł „Master of Masters” w roku szkolnym 2024/2025 zdobył Antoni Janaszkiewicz z klasy 8b. Miejsce drugie zajęła Nina Wesoły z klasy 8c, miejsce trzecie Brunon Grabara z klasy 8d. Przyznano wyróżnienia dla Blanki Garguli z klasy 8d i Mileny Surmiak z klasy 8b.
Gratulujemy zwycięzcy, wszystkim nagrodzonym i uczestnikom za wysiłek i chęć doskonalenia swoich umiejętności językowych.
Egzamin ósmych klas
Uczniowie klas ósmych przystąpili do egzaminów. W ciągu trzech dni musieli wykazać się wiedzą z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Wśród uczniów panowała atmosfera skupienia i koncentracji.
Podniosły charakter tych dni nadały eleganckie stroje. Wszyscy trzymaliśmy kciuki za powodzenie naszych podopiecznych. Życzymy sukcesu w postaci wysokich wyników.
Dyrekcja i nauczyciele.