W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna podjęła wiele przedsięwzięć promujących czytelnictwo. Były to konkursy, akcje szkolne organizowane w czasie przerw i lekcji.

 1. W październiku odbył się konkurs na projekt okładki o tematyce wojennej i dążeniu ludzi do pokoju na świecie. Chętni uczniowie przedstawili swoją wizję książek o tej tematyce. Wyróżniono pracę uczennicy klasy 6b Kai Trzmielewskiej.
 2. Dodatkowo w październiku przeprowadzono akcję „Czytanie dla pokoju na świecie”. Na lekcjach j. polskiego nauczyciele czytali uczniom fragmenty książek o tematyce wojennej, historyczne, patriotycznej.
 3. W listopadzie 2022r. uczniowie klas 6-8 tworzyli lapbooki o patronie Henryku Sienkiewiczu.
  W swoich pracach zebrali podstawowe informacje o patronie, a także ciekawostki z życia pisarza. A wszystko to w wyjątkowej formie graficznej.
 4. Ponadto w listopadzie miała miejsce andrzejkowa akcja szkolna” Wypożycz książkę, a poznasz swoją przyszłość”. Uczniowie, którzy wypożyczyli w tym dniu książkę, przychodzili
 5. W miesiącu grudniu 2022r. uczniowie klas 6-8 projektowali logo związane z NPRC i propagowali książki zakupione w ramach dofinansowania z programu. Materiałem, na którym tworzyli swoje prace były kolorowe koszulki .
 6. Także w miesiącu grudniu uczniowie rozwiązywali tematyczne krzyżówki związane z książkami przygodowymi. Nagrodą za udział w akcji była słodka niespodzianka.
 7. 12.2022r. odbyła się akcja szkolna pod hasłem „Przygoda z balonami”.  Był to konkurs wiedzy o książkach i bohaterach powieści przygodowych. Uczniowie wybierali odpowiedni kolor balonu. Kryły się tam pytania. Uczniowie za prawidłową odpowiedź otrzymywali wyjątkową nagrodę – książkę o historii Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku.
 8. Promocja książek zakupionych w ramach NPRC odbywała się także poprzez spotkania z uczniami w bibliotece szkolnej, którą uczniowie odwiedzali razem z wychowawcami. Zajęcia w bibliotece były doskonałą okazją do wypożyczenia książki.
 9. Promowanie książek zakupionych w ramach NPRC odbywało się także poprzez wirtualną gazetkę szkolną.
 10. O programie powiadomieni zostali także rodzice uczniów w czasie półwywiadówek. Skierowano do nich list otwarty bibliotekarzy.