Wolontariusze "jedynki" kolejny raz wsparli artystów oddających się sztuce, malujących ustami lub stopami. To grupa ludzi, którzy z powodu choroby, wypadków czy wad wrodzonych nie posiadają rąk lub stracili możliwość posługiwania się nimi. Dzięki samozaparciu i odwadze nauczyli się malować ustami i nogami. Wolontariusze sprzedawali kalendarze, kartki bożonarodzeniowe, bileciki do prezentów. Dochód ze sprzedaży przekazany został twórcom. Spotkanie z twórczością" Inaczej malowane, ale nie inne"na pewno uwrażliwiają uczniów, pomagają uwierzyć we własne możliwości i zachęcą do spróbowania czegoś wyjątkowego, a z pozoru niedostępnego.

 

Zapraszamy do oglądania 16 odcinka Szkolnej Kroniki Filmowej "Jedyneczka".

 

Bezpieczeństwo uczniów, przemoc i agresja występująca w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencje prawne były tematem spotkania, które miało miejsce 7 października 2024 r. w naszej szkole. Wzięli w nim udział uczniowie klas 4 - 6. Spotkanie prowadził asp. Karol Fryt i asp. Karolina Gmach z Zespołu do spraw Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Turku.

Uczniowie dowiedzieli się, czym są przemoc i agresja oraz jak mają postępować gdy jesteśmy ich świadkami. Policjant przypomniał wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm, regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegł także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Policjant mówił również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników oraz zasad zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Podczas spotkania policjanci wyjaśnili uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy
w sieci, jak również przekazali czego nie mogą i nie powinni robić korzystając z Internetu.

Wielokrotnie w trakcie spotkania policjanci zwracali uwagę na bezpieczeństwo dzieci
w szkole i poza nią, zagrożenia internetowe, niebezpieczne treści i kontakty na jakie można trafić w Internecie. Wyjaśnili uczniom jakie są konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań oraz zapoznali z procedurami reagowania wobec sprawcy przemocy. Uczniowie podczas spotkania dowiedzieli się z jakimi zagrożeniami mogą zetknąć się podczas korzystania z Internetu.

Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych
w ramach programu wychowawczo - profilaktycznego naszej szkoły. 

 

Z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski przygotował KONCERT ŻYCZEŃ DLA NAUCZYCIELI.  Wszyscy pracownicy SP1 otrzymali również cebulki krokusów - symboliczne podziękowanie za codzienny trud, cierpliwość i pogodę ducha.

 

W Szkole Podstawowej nr 1 Turku zostały przeprowadzone dla uczniów klas pierwszych zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Przeprowadził je p. Dariusz Jasiakiewicz. Podczas zajęć dzieci  poczuły się jak mali ratownicy.

Dzieci zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych.   Mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy.

Każdy uczestnik spotkania poznał procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia.  Wiele emocji wzbudził w nich pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie.

Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.  Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc.