Akt lokacji miasta został wydany przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Janisława, a odebrał go pierwszy wójt miasta – Jan Pruteno z Uniejowa. Nasze miasto  już wtedy było największym ośrodkiem w promieniu kilkunastu kilometrów, wyróżniało się  murowanym kościołem, który przetrwał do początków XX wieku. W Turku w XIV wieku istniały dwa kościoły: jeden po wezwaniem Jana Chrzciciela a drugi mały pod wezwaniem św. Leonarda, obecnie na ich miejscu znajduje się kościół pod wezwaniem NSPJ.

W historię kościołów wpisuje się najazd krzyżacki z roku 1331. Rycerze z zakonu krzyżackiego spalili pierwszy drewniany kościół w Turku.

W trakcie lekcji uczniowie dowiedzieli się, jakie były warunki konieczne do powstania miasta w średniowieczu, a więc władza świecka, parafia, dokument lokacyjny, opracowania herbu i pieczęci, wyznaczenie wójta, ławników i powstanie władzy sądowniczej oraz zgoda na organizację targów i jarmarków.

W okresie lokacji naszego miasta władza wójta była dziedziczna.

Jednych z głównych elementów życia miasta były targi i jarmarki. Odbywały się one na głównym placu miasta i  były ściśle powiązane ze świętami religijnymi.

W XIV wieku na terenie Turku powstawały szkoły, istniała łaźnia miejska, a  Turkowianie brali czynny udział w życiu kulturalnym i naukowym. Wiemy, że w XV wieku na Akademii Krakowskiej studiowało 8 studentów z Turku.

Na podstawie spisu miast z XV wieku, wiemy że w Turku mieszkali rajcy, kupcy, młynarze, ławnicy, pisarze i rzemieślnicy różnych specjalności. Istniały też cechy, szczególnie dominował cech sukienników.

Współcześnie na terenie naszego miasta na Osiedlu Spółdzielców koło SPnr4 odnaleziono groby pochodzące z XI i XII wieku.

Na zakończenie lekcji dyrektor zaprosił do dalszego studiowania historii naszego miasta, która jest bardzo ciekawa. Zachęcał też do wycieczek rowerowych po naszym terenie w celu zwiedzenia miejsc,  które pamiętają  czasy średniowieczne.