W dniach 16 i 17 listopada uczniowie klas czwartych odbyli wirtualne lekcje przyrody w kwiaciarni. Tematem lekcji były rośliny wokół nas. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego warto uprawiać rośliny doniczkowe i o czym należy pamiętać, pielęgnując rośliny. Dzieci miały możliwość obejrzenia i poznania różnych roślin doniczkowych, takich jak paprotka, fikus, aloes, patyczak, sansewieria, skrzydłokwiat i juka.

Z wielkim zainteresowaniem słuchały informacji o patyczaku i geranium. O tej ostatniej roślinie dowiedziały się, że jest to roślina lecznicza, a także wykorzystywana w kosmetyce.

Czwartoklasiści dowiedzieli się, że rośliny oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji, na przykład prezentowana paprotka i sansewieria. Dzieci zachwycone były ilością i różnorodnością zgromadzonych kwiatów.

Właścicielce kwiaciarni, pani Annie dzieci zadały mnóstwo pytań, na każde z nich uzyskały wyczerpujące odpowiedzi. Kwiaciarka podzieliła się z dziećmi swoją wiedzą na temat roślin doniczkowych. Podpowiedziała dzieciom, że każdy kupiony kwiatek ma etykietę, na której krótko są napisane, jakie wymagania ma roślina oraz, że warto poczytać, np. w internecie, jakie zakupiona roślina ma wymagania, aby wiedzieć, jak się nią opiekować, tak aby odwdzięczyła się swoim pięknem.

Pani Ania zdradziła dzieciom tajemnicę, że kwiatki doniczkowe potrafią różne rzeczy komunikować. Służą do tego liście, które usychają i opadają albo żółkną.

Na koniec dzieci poznały kilka zasad, o których należy pamiętać, decydując się na uprawę kwiatów doniczkowych. Uczniowie dowiedzieli się, że każdy kwiat ma swoje wymagania dotyczące rodzaju gleby, ilości światła i zapotrzebowania na wodę. Roślin nie należy przelewać ani przesuszać

Pani kwiaciarka zaprezentowała też roślinę cytrusową - mandarynkę i roślinę egzotyczną - bananowca, które są niesamowicie efektowne, ale nie są łatwe w domowej uprawie.

Być może wizyta w kwiaciarni zachęci dzieci choć odrobinę do tego, by pokusić się o posiadanie własnego kwiatka w swoim pokoju. Może to będzie któraś z roślin poznana podczas niezwykłej lekcji przyrody w kwiaciarni pani Anny, której serdecznie dziękujemy za uchylenie rąbka tajemnicy o kwiatach.