31 maja 2021 roku uczniowie klasy 4a i 4b wraz z opiekunami uczestniczyli we wspaniałej lekcji, która odbyła się w terenie wzdłuż ścieżki dydaktycznej Moczary w leśnictwie Grzymiszew.

Pan leśniczy Radosław Szociński z wielkim zaangażowaniem ukazał nam piękno lasu i zachęcił do czujnej  obserwacji. Zwrócił uwagę na nowe nasadzenia drzew. Dowiedzieliśmy się, że obecnie sadzi się drzewa liściaste, ze względu na suche podłoże, podkreślił, że ważne jest tak zwane samoodmładzanie lasu.

Zapamiętamy, że znana nam  jemioła to pasożyt, który gromadzi się na koronach drzew. Podczas wędrówki mieliśmy okazję zobaczyć ogromne i sędziwe dęby szypułkowe, które  mają po 400 lat, zatem zasłużyły na miano pomników przyrody. Dalej mijaliśmy bór mieszany, polany i łąki, na których można spotkać  zwierzęta leśne takie jak sarny, dziki, jelenie i inne. Zatrzymywaliśmy się wokół młodych drzew, a wtedy pan leśniczy tłumaczył, jak liczy się wiek drzewa, uczyliśmy się nazw gatunków drzew. Leśniczy podkreślał znaczenie zdrowotne roślin owocowych typu borówka brusznica, poziomki, jeżyny.  Widzieliśmy ule zbudowane dla dzikich pszczół.

Po przejściu kilku kilometrów  przyszedł czas na odpoczynek i posiłek. Zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania był to piknik owocowo-warzywny. Jedliśmy owoce, warzywne przekąski, a nawet domowe ciastka z płatków owsianych.  W promykach słońca, w otoczeniu  budzącej się do życia przyrody i jej pięknej soczystej zieleni, bawiliśmy się wesoło i swobodnie. Po skończonej lekcji zadbaliśmy o porządek wokół każdego z nas i skierowaliśmy się w stronę  autokaru. Na skraju lasu stał wielki traktor, który używany jest do wykonywania prac w lesie. Maszyna taka jest bardzo pomocna podczas wyrębu drzew i innych ciężkich prac, które muszą systematyczne odbywać się w lesie.

Takie spotkanie z przyrodą na żywo zachęciło nas do kolejnych wycieczek i lekcji w terenie, podczas których obserwujemy przyrodę, zdobywamy wiedzę, po prostu uczymy się w sposób bezpośredni i aktywny.