Po raz trzeci społeczność naszej szkoły włączyła się w ogólnopolską akcję " Szkoła Pamięta". Akcja organizowana jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii - tej ogólnonarodowej i lokalnej. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności. W ramach akcji " Szkoła Pamięta”  nasza "Jedynka" przygotowała wystawę poświęconą militariom II wojny światowej. Eksponaty na wystawę  z prywatnych zbiorów udostępnił p. Bartosz Stachowiak, dyrektor Muzeum Miasta Turku.

Wśród nich znalazły się mundury i wyposażenie żołnierzy wojsk polskich, radzieckich, alianckich i niemieckich, a także bogaty zbiór broni z tamtego okresu – karabiny, pistolety, granaty i pociski przeciwlotnicze. Broń ta wykorzystywana jest obecnie do rekonstrukcji zdarzeń z tamtych lat. Historia to nie tylko lekcje, podręczniki, wycieczki, ale także wyjątkowe chwile, które spędziliśmy przy oglądaniu tej niezwykłej ekspozycji.

Dziękujemy panu Stachowiakowi za podzielenie się swoją pasją i przekazanie nam „cząstki” historii, tej tragicznej, bo związanej z walkami o wolność.