Biblioteka turkowskiej „Jedynki” zorganizowała dla uczniów klas 1-5 obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, rozpoczynające Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.

Z okazji święta bibliotek przygotowano okolicznościową gazetkę oraz wystawę książek, na której można było zapoznać się z historią bibliotek, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Każdy czytelnik, który 8 maja złożył bibliotece życzenia, na specjalnie przygotowanej w czytelni laurce, otrzymał słodki upominek. Efekty tej zabawy przerosły oczekiwania organizatorek. Zainteresowanie uczniów było ogromne, w wyniku czego powstały dwie ogromne laurki z dziecięcymi życzeniami dla biblioteki i pracujących w niej pań. Były to wzruszające słowa sympatii i miłości do książek, świadczące o tym, że biblioteka szkolna to ważne miejsce dla wielu uczniów, w którym nie tylko mogą znaleźć ciekawą książkę do czytania, ale gdzie lubią spędzać swój wolny czas. W świątecznej atmosferze odbyła się również wizyta dzieci z przedszkola Krasnala Hałabały.

Ponadto wśród uczniów, którzy w Tygodniu Bibliotek, w dniach od 8-15 maja wypożyczali książki z biblioteki, zostały wylosowane nagrody książkowe.

W świątecznej atmosferze wyjątkowego znaczenia nabrało wręczanie nagród uczniom, którzy realizowali wyzwania Książkowego Niekalendarza pt. „Kiełkujący marzec” i „Kwiecień powrotów”. Nagrody otrzymali: Hofman Gaja, 1a, Franciszek Gradzik, 1c, Przemysław Jandy,1c, Filip Janczak, 1c, Róża Guziak, 2a, Inga Drzewiecka, 2a, Antonina Marszałkowska, 2a, Anastazja Olkiewicz, 2b, Michalina Turkiewicz, 2b, Maria Bystra, 2b, Julia Krotowska, 2c, Aleksandra Walisiak, 2c, Lilianna Wypych,2c, Aleksandra Pokojowa, 3a, Weronika Skonieczna, 3a, Julia Włodarczyk, 3a, Nadia Mikowska, 3b, Amelia Pawlak, 3b, Amelia Wyrwa, 3b, Natalia Gros, 3b, Nikola Przybył, 3c, Mikołaj Bergandy, 3c, Lena Frydzińska, 3c, Maria Łukasik, 3c, Natalia Wawrzyniak, 3c, Hanna Janaszkiewicz, 4c, Maja Durkiewicz, 5b i Valeriia Fedorets,  5b

                Wręczono również nagrody – niespodzianki uczniom, którzy brali udział w quizie czytelniczym pt. "Jaka to książka?”. Otrzymali je uczniowie: Badyński Franciszek, 1a, Durkiewicz Maja, 5b, Eltman Gabriela, 5b, Galas Amelia, 1c, Jaskulska Patrycja, 3c, Kubiak Michalina, 5c, Płóciennik Aleksandra, 2c, Raźniewski Bartosz, 5b i Walczak Antonina, 2c. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i zachęcamy do podejmowania kolejnych wyzwań czytelniczych.

Natomiast w piątek, 10 maja, uczniowie klasy 5b udali się na wycieczkę do Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Turku. Na początku złożyli, pracującym bibliotekarkom życzenia w imieniu całej społeczności „Jedynki”. Później p. Agnieszka wprowadziła swych młodych gości w bibliotekarski świat, prezentując działalność biblioteki oraz jej bogate zbiory. Następnie zapoznali się z obsługą elektronicznego katalogu bibliotecznego i przystąpili do samodzielnych poszukiwań książek w zbiorach biblioteki. Uczniowie, z pewnością na długo zapamiętają szczególne wydarzenie, jakim było zwiedzanie magazynu książek, który na co dzień jest niedostępny dla czytelników. Na zakończenie tej wizyty nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku.

Obchody święta bibliotek były świetną okazją do wielu spotkań czytelników z bibliotekarzami, pełnych wzruszeń i serdecznych życzeń od wszystkich wiernych Czytelników.