27 września biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Święto zostało ustanowione w 2001 r. przez Polską Izbę Książki i obchodzone jest każdego roku 29 września, w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej autorki książek dla dzieci.

W bieżącym roku akcję przeprowadzono w piątek, 27 września, od godz. 9.50. Czytano podczas różnych lekcji: języka polskiego, języka angielskiego, religii, muzyki, matematyki, a nawet wychowania fizycznego. Natomiast podczas przerw w bibliotece czytali głośno zarówno uczniowie, jak i bibliotekarki.

Książki do czytania zostały wybrane przez szkolne bibliotekarki. Uczniowie wysłuchali fragmentów różnych książek: E. Zarębskiej „Zosia i fiołkowy kapelusz”, J. Krzyżanek „Helenka i różowe okulary”, I. Landau „Zuzia i piesek w kratkę”, K. Wasilkowskiej „Ryś miasta”, Milionerki „Świat Poli pytaj do woli”, K. Rozwadowskiej-Myjak „Czino”, R. Jakubiaka „Strach ze strychu”, J. Bednarek „Tropem jeźdźca na słoniu”, E. Nowak „Kot, który zgubił dom”, A. Wasiak „Pies”, W. Cesarza „Kocie kłopoty grzecznego psa?”, B. Gawryluk „Pies na medal”, M. Szczygielskiego „Za niebieskimi drzwiami”, M. Krasowskiej „Banda niematerialnych szaleńców”, J. Jagiełło „Wielki bal”, a nawet „Biblii”.

Książka królowała tego dnia w naszej szkole. Wielu uczniów, odwiedziło bibliotekę, aby porozmawiać o książkach, znaleźć ciekawą lekturę do przeczytania, albo spędzić przerwę w czytelni.