18 maja 2022 r. uczniowie klasy 1c, Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku wzięli udział w niecodziennym wydarzeniu. Zostali zaproszeni przez p. Urszulę Szczęsną, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku na spotkanie z wyjątkową pisarką i ilustratorką książek dla dzieci p. Elizą Piotrowską, która na co dzień mieszka w Brazylii. Twórczyni znanej serii o Cioci Jadzi i jej bratanicy Oliwii w barwny sposób opowiedziała dzieciom historię swojego życia i pisarstwa. W prawdziwy zachwyt wprawiła wszystkich szmaciana lalka podobizna Cioci Jadzi, która towarzyszy pisarce podczas wizyt u Czytelników.

W drugiej części spotkania uczniowie zasypali p. Elizę prawdziwym gradem pytań, chcąc wiedzieć wszystko o Gościu.  Dowiedziały się, że „ciocia Jadzia” zaczęła tworzyć już jako czteroletnia dziewczynka, a w rozwoju talentu pomogła jej znana poetka Danuta Wawiłow. Przekonały się o tym, jak wspaniale i z ogromnym poczuciem humoru p. Eliza pisze w swoich książkach  o świecie, który nas otacza. Uczniowie z zachwytem słuchały opowieści i obiecały, że na tym spotkaniu nie skończy się ich przygoda z biblioteką i książkami.

W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele szkolnej gazety „Kleks”: Gabrysia, Amelia, Weronika, Wojtek i Franek, którzy przygotowują relację z tego spotkania do najnowszego numeru naszego pisemka.

Na koniec ustawiła się długa kolejka do stolika p. Elizy, aby otrzymać jej autograf, zrobić sobie zdjęcie i jeszcze porozmawiać z przemiłą Ciocią Jadzią.  Nie mogło też zabraknąć pamiątkowego zdjęcia wszystkich uczestników tego wyjątkowego spotkania.