Mottem IX edycji Miejsko-gminnego konkursu czytelniczo-historycznego „Historia i dzień dzisiejszy naszego miasta” były piękne słowa Abrahama Lincolna: „To piękne, gdy człowiek jest dumny ze swojego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto – może być z niego dumne”. Konkurs odbył się 4 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Turku, która jest jego organizatorem od 2006 r. Od wielu lat jest on objęty Honorowym Patronatem  Burmistrza Miasta Turku. 

Zmagania konkursowe oceniała komisja w składzie: p. Bartosz Stachowiak – Dyrektor Muzeum Miasta Turku, p. Ewa Kiwak – kierownik Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Turku oraz p. Małgorzata Pawłowska – pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku. Spotkanie, w sposób sprawny i profesjonalny prowadziły uczennice:  Nikola Krasa i Sandra Groblica.

W konkursie rywalizowały trzyosobowe drużyny, składające się z uczniów klas 6 i 7. Wszyscy uczestnicy musieli wykazać się dużą wiedzą z zakresu historii Turku oraz znanych postaci, związanych z naszym miastem. Ponadto uczniowie udowodnili, że zabytki Turku nie kryją dla nich żadnych tajemnic i z łatwością odpowiadali na wszystkie pytania.

Zwycięzcą okazała się drużyna SP nr 4 w Turku w składzie: Nadia Krótkiewicz, Lena Niestatek i Frank Małek (opiekun: p. Marta Ryczyńska). Drugie miejsce zajęli gospodarze konkursu, zespół SP nr 1 w Turku: Michalina Dybus, Marta Kukuła i Brunon Grabara (opiekunki: p. Bożena Mielczarek i p. Anna Maćczak). Trzecią lokatę uzyskała drużyna SP nr 5 w Turku: Marcel Błaszczyk, Seweryn Dawidowski i Maurycy Kowalski (opiekun: p. Agnieszka Putiatycka – Łopata). Wyróżnienie przypadło przedstawicielom SP w Kaczkach Średnich w składzie: Franciszek Siwek, Gracjan Ostrowski i Szymon Witczak (opiekun: p. Agnieszka Kamińska).

Rangę konkursu podkreślił swoją obecnością p. Romuald Antosik Burmistrz Miasta Turku, który złożył serdeczne gratulacje wszystkim uczestnikom. Pan Burmistrz w ciepłych słowach wyraził podziw dla dużej wiedzy uczniów, życząc im, by zawsze pamiętali o swoim rodzinnym mieście, gdziekolwiek będą mieszkać w przyszłości.

Na zakończenie uczniowie otrzymali cenne nagrody książkowe, zakupione przez Radę Rodziców SP nr 1 w Turku. Natomiast fundatorem nagrody za zajęcie 1 miejsca oraz upominków dla wszystkich uczestników był Burmistrz Miasta Turku.

Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek oraz zwiedzanie wystawy, dotyczącej historii naszego miasta. Była to świetna okazja do rozmów i wielu wspomnień, związanych z poprzednimi edycjami Konkursu.

 Organizatorzy IX edycji Konkursu są przekonani, że wszyscy uczniowie – uczestnicy tego konkursu zapiszą się na zawsze na „złotych” kartach historii naszego miasta, a jego mieszkańcy będą z dumą wspominać każdego z nich.