Dnia 19 września 2024r. uczniowie klasy 5c SP1 mieli okazję odwiedzić Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Turku. Podczas wizyty strażacy zaprezentowali specjalistyczny sprzęt używany w akcjach ratunkowych. Była to doskonała okazja, aby choć  na chwilę wczuć się w rolę strażaka, wsiąść do wozu strażackiego, ubrać hełm i strój, rozwinąć wąż, potrzymać sprzęt ratowniczy. Wizyta miała na celu przybliżenie zawodu strażaka oraz propagowanie zasad bezpieczeństwa pożarowego.

15 września przypada Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania przez uczniów własnych talentów, kreatywności, ale też i odwagi.

W tym roku Dzień Kropki obchodzony był pod hasłem „Kropka w mojej wyobraźni”. Każdy, od klasy pierwszej do ósmej, mógł pokazać swe możliwości i zaprezentować  sposób, w jaki postrzega świat. Uczniowie mieli potraktować kropkę plastycznie, matematycznie, geograficznie, historycznie, literacko, aktorsko… słowem, jak się da.

Kreatywność młodych ludzi nie zna granic, gdyż okazało się, że ilość sposobów wykorzystania kropki jest ogromna. Wpłynęło dużo prac plastycznych, gdzie kropeczka, kropka, albo i wielkie kropisko było zastosowaną techniką  lub zasadniczym tematem. Niektórzy uczniowie ujawnili talenty poetyckie, bowiem o kropce powstały wierszyki, ody i fraszki. Nawet w chemii dostrzeżono możliwości „kropkowe”. Wystarczyło wykorzystać symbole pierwiastków. Pojawiła się też „praca historyczna” analizująca korzenie kropki. Z kolei fascynatka polskiej gramatyki przedstawiła ogromną rolę tego maleńkiego znaku w naszym języku. Była też gra planszowa i wariacja językowa (j. angielski).

Liczba i różnorodność prac wszystkich mile zaskoczyła. Nasi uczniowie, jak zawsze, są kreatywni i nie boją się łamać schematów.

Trzydniowy pobyt na biwaku nad jeziorem Powidzkim w Przybrodzinie był niezwykle udany. Czyste powietrze, malownicze tereny oraz bliskość natury stworzyły idealne warunki do przeprowadzenia zajęć dla uczniów.
Podczas pobytu uczestnicy mieli okazję nie tylko rozwijać swoje umiejętności, ale również integrować się w grupie. Zajęcia prowadzone w plenerze, takie jak warsztaty ekologiczne w Szkółce leśnej Dolina, gry zespołowe pozwoliły na zdobycie nowych doświadczeń. Ponadto bliskość jeziora umożliwiła organizację różnych aktywności, żeglowanie jachtem, czy kąpiele, co dodatkowo wzbogaciło program wypoczynku. Uczniowie mieli też okazję spędzić czas przy ognisku. Ostatniego dnia udali się z wizytą do Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, gdzie zapoznali się z funkcjonowaniem jednostki wojskowej. Zwiedzanie rozpoczęli od hangaru logistycznego służącego do obsługi i załadunku samolotów. Największą atrakcją dla dzieci była możliwość wejścia na pokład samolotu transportowego Herkules i zajęcia miejsca za sterami. Następnie uczniowie zwiedzili spadochroniarnię, gdzie mogli przymierzyć sprzęt spadochronowy. Ostatnim punktem zwiedzania był obiekt Wojskowej Straży Pożarnej. W drodze powrotnej dzieci odwiedziły 33 Bazę restaurację amerykańską,
gdzie mogły zasmakować popularnych potraw z kuchni amerykańskiej.
Cały wyjazd sprzyjał nie tylko nauce, ale także odpoczynkowi i budowaniu relacji między uczniami. Z pewnością będzie to niezapomniane doświadczenie, które na długo pozostanie w ich pamięci.
Organizatorem biwaku była wychowawczyni klasy 6a p. Bożena Mielczarek, opiekę nad dziećmi sprawowali p. Malwina Zielińska i p. Tadeusz Tomczak.

17 września 2024 roku uczniowie klasy 4a i 4c wraz z opiekunami: p. M. Sobczak, p. A. Płóciennik i p. E. Piekarczykiem wybrali się na wycieczkę do Biskupina i uczestniczyli w Festynie Archeologicznym. Dzieci miały okazję zanurzyć się w fascynującą historię wczesnośredniowiecznego grodziska i wziąć udział w warsztatach oraz pokazach związanych z archeologią.

Jedną z atrakcji był przejazd kolejką wąskotorową do Gąsawy, który stanowił miłe urozmaicenie i pozwolił na podziwianie malowniczych krajobrazów regionu. Kolejka wąskotorowa dostarczyła uczestnikom niezapomnianych wrażeń i przyjemności.

Po zakończeniu zwiedzania, uczestnicy udali się na posiłek do restauracji McDonald’s w Gnieźnie, gdzie mogli się zrelaksować i uzupełnić energię przed powrotem.

Wycieczka była świetną okazją do nauki i zabawy, a także integracji grupy.

Uczniowie klas 1 - 8 Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku rozpoczęli rok szkolny 2024 - 2025.