Od najdawniejszych czasów człowiek lubił farbować tkaniny i przędze, nadając im różne barwy. Do barwienia służyły rośliny, porosty, a nawet owady(czerwiec).

Podczas zajęć uczniowie, zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa,  farbowali przędzę za pomocą kory kruszyny, która zawiera barwnik farbujący na odcienie koloru żółtego, miodowego, musztardowego. Na efekt nie trzeba było czekać zbyt długo. Przędza umieszczona w słoiku, zanurzona w roztworze kruszyny zabarwiła się na kolor musztardowy.

W tajniki historycznego barwienia tkanin wprowadziła uczniów absolwentka naszej szkoły - Marta P., która z wielką pasją opowiadała też o tkaniu na bardku oraz krosnach. Pani Marta prezentowała wykonane przez siebie kolorowe krajki. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach  i już nie mogą doczekać się  następnych.

 Wszyscy uczestnicy warsztatów zapamiętali jedno, że farbować w ten sposób, czyli naturalny, możemy  tylko ubrania z bawełny, lnu czy jedwabiu.

Zapraszamy do obejrzenia wytworów uczniów z warsztatów farbiarskich w naszej galerii.